Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PP/443-3/Int-7/06
z 12 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-3/Int-7/06
Data
2006.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
opodatkowanie
przedsiębiorstwa komunalne
sprzedaż przedsiębiorstwa
stawki podatku
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu według stawki 22?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 1 lutego 2006 r. (data wpływu 2 luty 2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2006 r. wpłynął wniosek, w którym zwrócili się Państwo z zapytaniem czy zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu według stawki 22%?.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę przedstawia się następująco:

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 1 marca 2006 r. po uprzednim wezwaniu do usunięcia braków w postaci opłaty skarbowej oraz własnego stanowiska.
Opisywany wniosek został złożony w nawiązaniu do postanowienia znak PP/443/55/Int-95/06 z dnia 5 stycznia 2006 r., w którym Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wydał dla Państwa interpretację w kwestii wystąpienia obowiązku w zakresie podatku od towarów i usług w związku ze zbyciem majątku ruchomego i nieruchomości będących własnością Spółki, wniesionych przez wspólnika tytułem aportu, w związku z odpłatnym umorzeniem udziałów wspólnika, którym jest Gmina. W powołanej interpretacji organ podatkowy stwierdził, iż odpłatne zbycie zorganizowanej część przedsiębiorstwa, nie sporządzającej samodzielnie bilansu, stanowi odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według odpowiedniej stawki podatku.
W związku z powyższym zwrócili się Państwo z zapytaniem czy właściwą stawką podatku dla tej dostawy będzie stawka w wysokości 22%.

Z przedstawionego stanu faktycznego - zgodnie z literalnym brzmieniem - wynika, iż: „przedmiotem transakcji jest majątek związany z gospodarką ściekową, na który składa się budynek oczyszczalni ścieków wraz z niezbędnym kompletnym oprzyrządowaniem technologicznym i technicznym oraz budowle w postaci kanalizacji sanitarnej i innej infrastruktury stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Spółka nabyła przedmiot transakcji na drodze wniesienia przez udziałowca - Gminę X aportu do spółki, jakim był na dzień wniesienia cały majątek gminy związany z wykonywaniem zadań w zakresie zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków. Transakcja ta została zakwalifikowana jako niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT. Spółce przy nabyciu przedmiotu transakcji nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego".

Według informacji uzyskanych przez Państwa z Urzędu Gminy X, „oczyszczalnia ścieków została oddana do użytkowania po zakończeniu inwestycji w październiku 2003 r., zaś pozostały majątek w postaci sieci kanalizacyjnej był oddawany etapami, przy czym pierwszy etap zakończenia budowy kanalizacji przypadł na lipiec - sierpień 2001 r. Należy zatem przyjąć, że nie minęło 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę budynków i budowli.
Ponadto Spółka nie przyjmowała towarów w ramach aportu w zamian za obejmowane udziały przez Gminę X, zatem przedmiotem transakcji nie będą towary.
Natomiast Spółka w okresie swej działalności nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie budynków i budowli ani też ich części będących przedmiotem transakcji".
Według Państwa stanowiska w tej konkretnej sprzedaży właściwe jest zastosowanie stawki podstawowej podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

W świetle art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy podstawowa stawka podatku wynosi 22%.
W art. 43 tejże ustawy ustawodawca zawarł przedmiotowe zwolnienia od podatku od towarów i usług. I tak w ust. 1 pkt 2 tegoż artykułu została wymieniona dostawa towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się:
1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem transakcji nie jest towar używany, gdyż od końca roku, w którym zakończono budowę budynków i budowli lub ich części nie minęło 5 lat. Zatem w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, a opisana we wniosku dostawa towarów winna być opodatkowana stawką podatku w wysokości 22%.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie wydania postanowienia, nie toczyło się postępowanie podatkowe, jak również kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj