Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
PO-II/423/30/MB/07
z 26 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-II/423/30/MB/07
Data
2007.06.26



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
moment powstania obowiązku podatkowego
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
W jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych w związku z przekazaniem do nowej spółki aportu niepieniężnego?


Wnioskiem z 18.05.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.05.2007 r.) – uzupełnionym pismem z dnia 15.06.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.06.2007 r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Akt zawiązania „nowej” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz umowa przeniesienia własności budynków, prawa użytkowania wieczystego nieruchomości i innych środków trwałych zostały zawarte 20.02.2007 r.

W dniu 12.03.2007 r. Spółka wystąpiła do Sądu Rejonowego Sąd Gospodarczy o zarejestrowanie nowej spółki, które nastąpiło 15.03.2007 r. Następnie spółce nadano regon i NIP.

Działalność gospodarczą Spółka rozpoczęła 1 kwietnia 2007 roku.

Środki trwałe i nieruchomości będące przedmiotem aportu 31 marca 2007 r. zostały zdjęte ze stanu ewidencyjnego Spółki wnoszącej aport. Fakturę VAT potwierdzającą zaistnienie tego faktu wystawiono 2 kwietnia 2007 r.

W nowo utworzonej spółce jedynym – 100% udziałowcem jest Przedsiębiorstwo powołujące nową spółkę.

Aport rzeczowy, na który składają się budynki i prawo użytkowania wieczystego nieruchomości oraz inne środki trwałe były własnością Przedsiębiorstwa, który został przekazany Spółce w celu umożliwienia jej prowadzenia działalności gospodarczej

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

W jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych w związku z przekazaniem do nowej spółki aportu niepieniężnego?

Zdaniem Spółki obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych powstał w kwietniu, tj. w chwili uzyskania przychodu w postaci wniesionego aportu w zamian za udziały, co zostało potwierdzone fakturą z 2 kwietnia 2007 r.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Regulując skutki podatkowe objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ustawodawca w przepisie art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określił moment powstania przychodu udziałowca z tego tytułu, stanowiąc, że powstaje on w dniu:
1. zarejestrowania spółki kapitałowej, jeżeli aport wnoszony jest w celu utworzenia spółki,
2. dokonania wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego w Krajowym Rejestrze Sądowym, jeżeli aport jest wnoszony w celu podwyższenia jej kapitału zakładowego,
3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Przedsiębiorstwo utworzyło Spółkę, w której jako jedyny udziałowiec nabyła udziały w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.Skoro zatem ww. aport niepieniężny został wniesiony w celu utworzenia spółki, to stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 i art. 12 ust 1b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód podatkowy u udziałowca powstaje w dniu zarejestrowania spółki kapitałowej, w danym przypadku w dniu zarejestrowania spółki w Sądzie Rejonowym Sąd Gospodarczy, tj. 15.03.2007 r.

Mając powyższe na uwadze organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja została udzielona w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj