Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
1428/II/415-1/ML/07
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1428/II/415-1/ML/07
Data
2007.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
pobyt stały
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu mieszklanego w sytuacji zameldowania w nim na pobyt stały przez okres krótszy niż 12 miesięcy licząc od dnia nabycia nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm), po rozpoznaniu wniosku Pana X o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 13.04.2007r., uzupełnionego w dniu 05.06.2007r.- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

p o s t a n a w i a

uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia od podatku dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu w sytuacji zameldowania w nim na pobyt stały przez okres krótszy niż 12 miesięcy licząc od dnia nabycia nieruchomości – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 13.04.2007r. Pan X korzystając z uprawnień zawartych w art.14a ustawy Ordynacja podatkowa wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem ( uzupełnionym w dniu 05.06.2007r.) o interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

W wyniku oceny wniosku stwierdzono, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku w tym trybie, oraz według oświadczenia wnioskującego, w sprawie będącej przedmiotem zapytania, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że decyzją z dnia 30.09.2005r. o prawie zamieszkania w lokalu mieszkalnym podatnik wraz z małżonką uzyskał zgodę na użytkowanie mieszkania w bloku Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Podatnik w powyższym lokalu zameldowany jest osiemnaście miesięcy.

W dniu 23.03.2007r. złożono wniosek do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w sprawie wykupu na własność lokalu mieszkalnego.

W zaistniałym stanie faktycznym Pan X zwrócił się z zapytaniem czy dochód z odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego będzie podlegał opodatkowaniu jeżeli od dnia nabycia prawa własności nieruchomości do dnia jej zbycia nie upłynie 12 miesięcy.

Podatnik zajął własne stanowisko w sprawie uznając, że w powyższej sytuacji dochód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego zgodnie z regulacją art. 21 ust 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza co następuje.

W powyższej sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.)- w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz.U., Nr 217 , poz.1588 ze zm.)

Zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 8 lit.a - c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast w art. 21 ust 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zwalnia od podatku przychody uzyskane z odpłatnego zbycia: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Wg ust 21 wyżej cytowanego artykułu zwolnienie o którym mowa w ust 1 pkt 126 ma zastosowanie do przychodów podatnika, który, w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W myśl ust 22 powyższe zwolnienie ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków.

Z powyższych przepisów wynika, że jeżeli odpłatne zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość jest wolny od podatku dochodowego , jeżeli w tym okresie podatnik był zameldowany w zbywanym lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed data zbycia oraz w terminie 14 dni od daty sprzedaży złoży stosowne oświadczenie w właściwym urzędzie skarbowym.

W myśl regulacji zwartych w ustawie z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw- nowe zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od dnia 1 stycznia 2007r. Powyższe zasady obejmują również zwolnienia przedmiotowe określone w art. 21 ust 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że do okresu zameldowania warunkującego zwolnienie od podatku dochodowego, nie może być uwzględniany okres zameldowania przed 1 stycznia 2007r. Okres zameldowania może być liczony najwcześniej od dnia nabycia lokalu mieszkalnego. Zatem okres zameldowania podatnika na pobyt stały przed dniem nabycia w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostaje bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust 1 pkt 126 ustawy.

Z przedłożonego materiału wynika, że podatnik jest zameldowany w lokalu mieszkalnym od 2005r. na podstawie decyzji administracyjnej, nabycie prawa własności lokalu mieszkalnego dopiero nastąpi a ewentualne zbycie zostanie dokonane przed upływem 12 miesięcy od dnia wykupu lokalu.

Wobec powyższego, uwzględniając wyżej wymienione uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie nie podziela stanowiska wnioskującego wyrażonego w piśmie z uwagi na nie spełnienie ustawowych przesłanek warunkujących zwolnienie z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego- określonych w art. 21 ust 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w okolicznościach wskazanych przez podatnika będzie podlegał opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust 1 pkt 8 lit a - c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art.14b §1 ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (adres do korespondencji: ul. Warszawska 58, 06-400 Ciechanów ) za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia ( art.14a §4 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj