Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
US.28.II/415-2/ML/07
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.28.II/415-2/ML/07
Data
2007.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
członek zarządu
odpowiedzialność cywilna
odpowiedzialność członków zarządu
przychód podlegający opodatkowaniu
świadczenie


Pytanie podatnika
Czy opłacona przez Spółdzielnię składka na ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej stanowi przychód członka zarządu podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm), po rozpoznaniu wniosku Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 17.04.2007r, uzupełnionego w dniu 01.06.2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

p o s t a n a w i a

uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego składki na ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej członka zarządu spółdzielni- jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 17.04.2007r. Spółdzielnia korzystając z uprawnień zawartych w art.14a ustawy Ordynacja podatkowa wystąpiła do tut. organu podatkowego z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.)- zwana dalej ustawą.

W wyniku oceny wniosku stwierdzono, że podmiot jest uprawniony do złożenia wniosku w tym trybie, oraz według oświadczenia wnioskującego, w sprawie będącej przedmiotem zapytania, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Uchwałą Rady Nadzorczej Spółdzielni powołano jedna osobę na nieetatowego członka zarządu przyznając miesięczny ryczałt, natomiast dwóm członkom zarządu przyznano wynagrodzenie miesięczne oraz premię uznaniową. Źródłem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest dla- etatowego członka zarządu jest art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy a dla nieetatowego członka zarządu jest art. 10 ust 1 pkt 2 ustawy.

W zaistniałym stanie faktycznym zwrócono się z zapytaniem czy opłacona przez Spółdzielnię składka na ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej stanowi przychód członka zarządu podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowe świadczenie nie stanowi przychodu lecz jedynie zabezpieczenie członka Zarządu przed możliwością pozwania do sądu o odszkodowanie za czynności związane z funkcjonowaniem spółdzielni.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza co następuje.

Stosownie do treści art. 10 ust 1 ustawy źródłami przychodów są m.in.

1) stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta oraz

2) działalność wykonywana osobiście.

Zgodnie z art. 12 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Natomiast w myśl art. 13 pkt 7 ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Ustawodawca w art. 13 pkt 7 ustawy nie wskazał przykładowego katalogu przychodów należącego do tego źródła. W art. 11 ust 1 ustawy określono, że przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przepis ten stosuje się także do przychodów otrzymywanych przez nieetatowych członków zarządu. W związku z tym przedmiotowe przychody będą przychodami o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy.

W świetle powyższych przepisów przychodem etatowego oraz nieetatowego członka zarządu jest opłacona składka na ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej, która stanowi nieodpłatne świadczenie ponoszone przez spółdzielnię za osoby z którymi łączą je określone stosunki prawne.

Zatem przedmiotowe świadczenie w postaci opłacania przez Spółdzielnię składki na ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej stanowi dla każdego członka zarządu źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, uwzględniając wyżej wymienione uregulowania prawne, zaistniały w sprawie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Sochaczewie nie podziela stanowiska Spółdzielni w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego składki na ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej członka zarządu.

Niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art.14b §1 ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla płatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (adres do korespondencji: ul. Warszawska 58, 06-400 Ciechanów) za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art.14a §4 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj