Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P1/415-11/07
z 7 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1/415-11/07
Data
2007.05.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcja
instrumenty finansowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Jak dokonać rozliczenia rocznego za 2006r. i czy zasadne jest wykazywanie straty z tytułu utraconych a zainwestowanych pieniędzy, które powierzyłem WG ..... Czy mimo nie posiadania PIT-8C mogę wykazać stratę w rozliczeniu rocznym ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe w przedstawionym stanie faktycznym.

Uzasadnienie

W dniu 19.03.2007r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.

Zaprezentowany w nim stan faktyczny nie był wyczerpujący i jednoznaczny. W tej sytuacji wezwano Pana do jego uzupełnienia o umowy zarządzania portfelem i prowadzenia rachunku inwestycyjnego, wypowiedzenia umowy o zarządzanie oraz innych dokumentów mających wpływ na wyjaśnienie stanu faktycznego.

Z całości zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że w 2004r. zawarł Pan z firmą W. ..... umowę pośrednictwa w zakresie zarządzania portfelem i prowadzenia rachunku inwestycyjnego.

Na konto bankowe spółki została wpłacona kwota 40.000zł zwana „depozytem” na zabezpieczenie transakcji dokonywanych przez spółkę lecz w Pana imieniu i na Pana rzecz, oraz na z góry ustalonych warunkach.

Zgodnie z treścią umowy wpłacone środki zostały ulokowane na rachunku bankowym spółki z tym, że dla celów rozliczeniowych spółka umieściła je na rachunku pomocniczym w ramach swojego rachunku bankowego. Na rachunku tym miały być również lokowane dopłaty do minimalnej kwoty „depozytu”, ewentualne zyski z operacji finansowych dokonywanych na Pana rzecz oraz miało być z niego pobierane wynagrodzenie zleceniobiorcy.

Inwestycja dotyczyła:
- usług zawierania i wykonywania transakcji między innymi w zakresie rynku walutowych transakcji terminowych - przez które rozumie się dokonywanie sprzedaży na termin waluty bazowej za walutę niebazową,
- usług w zakresie opcji walutowych – przez które rozumie się prawo kupującego do nabycia/sprzedaży w dniu rozliczenia sprzedającego/sprzedającemu - wystawcy - kontraktu opcyjnego po kursie realizacji/,
- zakup wybranych obligacji i papierów wartościowych oraz wykorzystywanie lokat bankowych.

W 2006r. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odebrała WG ..... zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej nakazując rozwiązanie umów z klientami i zwrot powierzonych WG ..... środków pieniężnych.

W ciągu trwania umowy spółka nie dokonywała na Pana rzecz żadnych wypłat, ani z kwoty wpłaconej przez Pana jako zabezpieczenie transakcji ani z wyliczonego przez spółkę zysku.

W dniu 10.04.2006r. przedmiotowa umowa została przez Pana wypowiedziana. Jednocześnie złożył Pan dyspozycję wypłaty wszystkich środków z Pana rachunku inwestycyjnego.

W związku z upadłością w czerwcu 2006r. WG ..... do tej pory nie otrzymał Pan jednak zwrotu zainwestowanych pieniędzy, jak i żadnych dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych wyników finansowych na dokonywanych transakcjach/ zysków lub strat/, w tym rocznej informacji PIT-8C. Do ich sporządzania w postaci raportów miesięcznych był zobowiązany zleceniobiorca na podstawie § 3 umowy pośrednictwa. Miał on obejmować ustaloną kwotę depozytu oraz wynik finansowy transakcji zakończonych w danym miesiącu, wartość pobranego od zleceniodawcy wynagrodzenia, zaktualizowaną kwotę depozytu oraz saldo inwestycyjne na ostatni dzień miesiąca, obejmujące zaktualizowaną o wpłaty, wypłaty, zyski i straty kwotę depozytu. Dysponuje Pan jedynie kopiami potwierdzeń wpłat środków pieniężnych na rachunek WG .....

W związku z powyższym wniosek Pana o interpretację prawa podatkowego zawiera pytanie:
„ Jak mam dokonać rozliczenia rocznego za 2006r. i czy zasadne jest wykazywanie przeze mnie straty z tytułu utraconych a zainwestowanych pieniędzy, które powierzyłem WG ..... Czy mimo nie posiadania PIT-8C mogę wykazać stratę w rozliczeniu rocznym ”....

W Pana ocenie, brak takiej informacji nie zwalnia podatnika z obowiązku złożenia zeznania podatkowego za dany rok w ustalonym terminie, bez względu na możliwe przeszkody w ustaleniu rzeczywistej wysokości dochodów podlegających opodatkowaniu, strat lub innych kwot mających wpływ na wymiar podatku. Jeżeli zatem podatnik nie dysponuje informacją PIT-11/8B lub PIT-8C, powinien sporządzić zeznanie na podstawie posiadanych przez siebie danych wynikających z zastępczych dowodów. W Pana przekonaniu może Pan, mimo iż nie posiada informacji PIT-8C wykazać w zeznaniu rocznym stratę na podstawie kopii potwierdzeń dokonanych wpłat do WG ..... i wartości uzyskanych zwrotnie środków po rozwiązaniu umowy.

Formułując swoje stanowisko, jednocześnie potwierdza Pan brak dowodów na zwrot zainwestowanych w latach ubiegłych środków pieniężnych.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco:

Dla dokonania właściwej klasyfikacji uzyskiwanych przez Pana przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istotne znaczenie ma określenie rodzajów transakcji kapitałowych realizowanych przez WG ..... .

Rodzaje źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym wymienione zostały w art. 10 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity z 2000r. DZ.U. Nr 14 poz.176 z póź.zm/.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Z kolei definicja przychodów z kapitałów pieniężnych z jednoznacznym wskazaniem rodzajów należności kwalifikujących się do tego źródła przychodów została zawarta w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W pkt 10 katalogu przychodów uważanych za kapitały pieniężne wymienione zostały przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Z załączonej przez Pana umowy o zarządzanie wynika, że zleceniobiorca zobowiązał się świadczyć na Pana rzecz usługi polegające na inwestowaniu środków pieniężnych zdeponowanych na oprocentowanym, imiennym subkoncie w transakcje sprzedaży na termin waluty bazowej za walutę niebazową, kupna-sprzedaży, opcji walutowych, zakupie wybranych obligacji, papierów wartościowych oraz wykorzystywania lokat bankowych.

Wskazane rodzaje transakcji kwalifikowane są do przychodów o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ilekroć w ustawie powyższej jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych rozumie się przez to instrumenty finansowe o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi /DZ.U. z 2005r Nr 183 poz. 1538 z późn. zm./ - co wynika z definicji zawartej w art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Instrumentami finansowymi są:
1. papiery wartościowe,
2. niebędące papierami wartościowymi:
a/ tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania,
b/ instrumenty rynku pieniężnego,
c/ finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe,
d/ opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie,
e/ prawa majątkowe których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od wartości oznaczonych co do gatunku rzeczy, określonych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń/pochodne instrumenty towarowe/,
f/ inne instrumenty, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium państwa członkowskiego lub są przedmiotem ubiegania się o takie dopuszczenie.

W zależności od rodzaju realizowanych przez podatnika inwestycji kapitałowych ustalenie momentu powstania przychodu, kosztów uzyskania przychodów, stawek podatkowych, dokonywane jest na podstawie poszczególnych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychód z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających, zgodnie z art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych. Niektóre z instrumentów pochodnych posiadają status papierów wartościowych, co w konsekwencji powoduje, że dochód z odpłatnego ich zbycia ustala się zgodnie z zasadami określonymi dla papierów wartościowych.

Dla celów podatkowych zasady ustalania dochodu z powyższego źródła przychodu zostały unormowane w art. 30b ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym.

Dochód ten ustala się jako różnicę:
pkt 2 – między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2006r. o obrocie instrumentami finansowymi a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a.
pkt 3 – między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a.

Zgodnie zaś z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych – do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia – o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4 nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że o możliwości zaliczenia wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych do kosztów uzyskania przychodów decyduje moment osiągnięcia przychodów z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z tych praw, albo z ich odpłatnego zbycia, a nie moment poniesienia wydatków które warunkują ich nabycie.

Przy czym istotną przesłanką zaliczenia poniesionego przez podatnika wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między tym wydatkiem a osiągniętym przychodem.

Aby podatnik mógł zrealizować obowiązek samoopodatkowania musi zatem dysponować stosownymi informacjami dotyczącymi uzyskanych przychodów i poniesionych tytułem ich uzyskania kosztów. Zgromadzenie tych danych powinno następować w oparciu o informacje sporządzane i wysyłane podatnikowi przez podmioty za pośrednictwem których uzyskuje on dochody.

Obowiązek sporządzania takich informacji został przewidziany w art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nie oznacza to jednak, że jej nieotrzymanie zwalnia podatnika z obowiązku złożenia zeznania podatkowego o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym.

W takim przypadku podatnik winien rozliczyć się na podstawie posiadanych dokumentów zawierających m.in. dane pozwalające na określenie wysokości osiągniętego przychodu i kosztów jego uzyskania.
W przypadku transakcji finansowych może to być np. historia rachunku inwestycyjnego, dowody wpłat i wypłat środków pieniężnych.
W tej części Pana stanowisko jest zatem słuszne.

Odnosząc jednak powyższe do stanu faktycznego rozpatrywanej sprawy przyjąć należy, że brak dowodów w postaci miesięcznych raportów obejmujących ustaloną kwotę depozytu oraz wynik finansowy transakcji zakończonych w danym miesiącu, obejmujący zaktualizowaną o wpłaty, wypłaty oraz zyski i straty kwotę depozytu lub dokumentów świadczących o wysokości osiągniętych zwrotnie a zainwestowanych w 2004r. środków pieniężnych w realizację umowy o zarządzanie portfelem wyklucza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu 2006 roku poniesionych w latach ubiegłych wydatków na ten cel.
Nie można ich bowiem przyporządkować do przychodów.

Jak wskazano wyżej wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie wystąpienia przychodu.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Jednocześnie informuje się, iż zgodnie z cytowanym art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie zakres i zastosowanie prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj