Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PP/443-4/07
z 19 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-4/07
Data
2007.06.19



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działki
handlowiec
osoby fizyczne
podatek od towarów i usług
sprzedaż
zamiar


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż działki budowlanej, wydzielonej z nieruchomości nabytej uprzednio na cele rolnicze, której przeznaczenie następnie zmieniono podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. /, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 26 marca 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedstawionej w nim sprawie.

Z dokumentów złożonych wraz z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż nabyła Pani wraz z mężem od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa nieruchomość, stanowiącą rolę, łąkę, pastwisko i wodociek, składają się z działek nr .../1 i .../4 z mapy ....., o obszarze 18,8300 ha na podstawie umowy sprzedaży z dnia 2 lutego 1994 r.

W umowie tej oświadczyliście Państwo, że nabytą nieruchomość będziecie użytkować rolniczo.

Jak wynika z wyciągu z wykazu zmian gruntowych z dnia 21 czerwca 1999 r. załączonego do wniosku z dnia 26 marca 2007 r. Starostwo Powiatowe w ........... dokonało podziału działki nr .../1 o obszarze 2,5900 ha na działkę o nr .../3 o obszarze 0,3600 ha i działkę o nr .../4 o obszarze 2,2300 ha.

W dniu 26 lutego 2001 r. uchwalona została zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w wyniku której zmieniono przeznaczenie terenu obejmującego m.in. działkę nr .../3 na cele lokalizacji osady mieszkaniowo-rekreacyjnej. W dniu 11 kwietnia 2006 r. na podstawie umowy o podział majątku dorobkowego dokonała Pani wraz z mężem podziału majątku dorobkowego, w wyniku którego na wyłączną własność nabyła Pani prawo własności powyższej działki. Ww działkę postanowiła Pani sprzedać.

W związku z powyższym zwróciła się Pani z pytaniem czy sprzedaż przedmiotowej działki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

Pani zdaniem ww sprzedaż nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, po przeanalizowaniu Pani wniosku, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. /, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ww ustawy pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 ww ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest czynność wykonywana:

1/ przez producenta, handlowca, usługodawcę lub osobę wykonującą wolny zawód oraz

2/ w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy.

Wobec powyższego aby sprzedaż określonego towaru stanowiła czynność wykonywaną w ramach działalności gospodarczej trzeba ustalić, iż spełnione są powyższe warunki czyli, że została ona dokonana przez podmiot występujący w roli producenta, handlowca, usługodawcy lub osoby wykonującej wolny zawód i że podmiot ten ma zamiar wykonywać tego typu czynności częstotliwie.

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika, że w obrocie nieruchomościami ważne jest zatem określenie, czy w związku ze sprzedażą działek podmiot działa jako handlowiec.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie określa co oznaczają pojęcia „handlowiec” i „zamiar”. Zdaniem tut. organu należy zatem posłużyć się definicjami tych pojęć zawartymi w słowniku języka polskiego. Zgodnie z definicją zawartą w Małym Słowniku Języka Polskiego – Wydawnictwo Naukowe PWN – Warszawa 1999 r. – handel, to zorganizowana wymiana dóbr, obrót towarów polegający na kupnie – sprzedaży. Można zatem przyjąć, że określenie „handlowiec” oznacza podmiot, który sprzedaje nabyte w tym celu towary. Natomiast zamiar, zgodnie z definicją zawartą w powyższym słowniku, to określony projekt, pomysł, zamysł, cel.

W świetle powyższego, aby dostawę towarów ( lub świadczenie usług ) uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przy niej towary (usługi) zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Zdaniem tut. organu podatkowego jednorazowa sprzedaż działki budowlanej, wydzielonej z nieruchomości nabytej uprzednio na cele rolnicze, której przeznaczenie następnie zmieniono, nie stanowi działalności gospodarczej. Nic nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży opisanej działki działała Pani w charakterze handlowca. Sprzedaż wymienionej przez Panią działki stanowi wyłącznie wykonywanie przysługującego Pani prawa własności, a zatem nie oznacza ona wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Z treści wniosku nie wynika, aby czynności te miały stały i zorganizowany charakter, cechujący profesjonalny obrót gospodarczy, co jest warunkiem uznania tych czynności za działalność gospodarczą.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, że sprzedaży jednej działki nie należy traktować jako dokonywanej w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww ustawy i w związku z tym nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego, oceniając przedstawiony przez Panią stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, iż stanowisko reprezentowane przez Panią jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 w związku z art. 14 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przysługuje prawo wniesienia zażalenia.

Zażalenie, zgodnie z art. 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z 239 ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj