Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PP/443-6/07
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/07
Data
2007.06.11



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
pośrednictwo
samochód
zaświadczenia


Pytanie podatnika
Czy obowiązek uzyskania zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie lub brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju dotyczy pośrednika, który wyszukuje i sprowadza samochody używane z krajów UE, czy ciąży na faktycznym nabywcy wymienionym w umowie sprzedaży, który dokonuje rejestracji samochodu na terenie kraju ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. /, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2007 r , uzupełnionym w dniu 23 kwietnia 2007 r. i w dniu 28 maja 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczącej zaświadczeń potwierdzających uiszczenie lub brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu środków transportu jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 5 kwietnia 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedstawionej w nim sprawie, uzupełniony w dniu 28 kwietnia 2007 r. i w dniu 28 maja 2007 r.

Z dokumentów znajdujących się w tut. organie podatkowym wynika, iż od dnia 6 stycznia 2007 r. zgłosił Pan rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa handlowego, korzystając ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Natomiast z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wyszukuje Pan i sprowadza samochody używane z krajów UE na zamówienie konkretnego klienta, który finansuje zakup samochodu i który jest wymieniony w umowie lub rachunku kraju wystawcy jako kupujący. Natomiast Pan za usługę pośrednictwa w zakupie samochodu wystawia rachunek, który pokrywa poniesione koszty i należny zysk. W związku z tym, iż w momencie uzyskania tablic rejestracyjnych urząd komunikacyjny kraju wystawcy – dotyczy to Niemiec - żąda paszportu lub dowodu osobistego przewoźnika w celu wskazania go w karcie pojazdu i dowodzie rejestracyjnym, Pana zdaniem, nie ma Pan obowiązku uzyskania z Urzędu Skarbowego zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie lub brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju. Natomiast taki obowiązek, Pana zdaniem, ciąży na faktycznym nabywcy wymienionym w umowie sprzedaży, który dokonuje rejestracji samochodu na terenie kraju.

W związku z powyższym zwrócił się Pan z pytaniem czy przedstawione przez Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, po przeanalizowaniu Pana wniosku, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających:

1) uiszczenie przez podatnika podatku – w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4, lub

2) brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Zaświadczenie, o którym mowa w art. 105 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. zaświadczenie o uiszczeniu przez podatnika podatku od towarów i usług, wydawane jest wyłącznie w dwóch sytuacjach, a mianowicie:

1) gdy w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10 ustawy, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczenia i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego (art. 103 ust. 3 ustawy), lub

2) podatnik zobowiązany jest bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8 - jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju (art. 103 ust. 4 ustawy).

W związku z powyższym oraz w związku z tym, że w tłumaczeniu zaświadczenia rejestracyjnego przedłożonego do wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji - w części dotyczącej danych adresowych właściciela - zawarta jest informacja, iż właściciel zaświadczenia nie jest wykazywany jako właściciel pojazdu brak jest podstaw do wydania zaświadczenia VAT-25 osobie nie będącej właścicielem sprowadzanego samochodu, lecz pośrednikiem, który nie dokonuje rejestracji samochodów na terytorium kraju.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, że obowiązek uzyskania zaświadczenia VAT-25 ciąży na faktycznym nabywcy środka transportu, który zgodnie z art. 105 ust. 3 ustawy, do wniosku załącza umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Takimi dokumentami, zdaniem tut. organu podatkowego, mogą być : dowód rejestracyjny, karta pojazdu, a w przypadku przywozu samochodu przez pośrednika także rachunek bądź umowa z tytułu pośrednictwa w przywozie tego samochodu.

Wobec powyższego, oceniając przedstawiony przez Pana stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, iż stanowisko reprezentowane przez Pana jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 w związku z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przysługuje prawo wniesienia zażalenia.

Zażalenie, zgodnie z art. 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z 239 ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj