Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PP/443-19/06
z 23 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-19/06
Data
2007.02.23


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
koszty uzyskania przychodów
odliczanie podatku naliczonego
podatek od towarów i usług
przekazanie towarów
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług zakupów towarów, sfinansowanych ze środków obrotowych, związanych z organizowaniem :
- spotkań okolicznościowych w firmie,
- imprezy z okazji święta zakładowego "Dzień Komunalnika"
- ogniska integracyjnego dla załogi?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60/, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2006 r. (data wpływu – 7 grudnia 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług zakupów towarów, sfinansowanych ze środków obrotowych, związanych z organizowaniem :

  1. spotkań okolicznościowych w firmie z okazji świąt dla pracowników, na które zakupuje się słodycze, napoje, wędliny, owoce itp. artykuły spożywcze,
  2. imprezy z okazji święta zakładowego "Dzień Komunalnika" dla pracowników, członków Rady Nadzorczej i przedstawicieli właściciela, na którą zakupuje się napoje,
  3. ogniska integracyjnego dla załogi, na które zakupuje się artykuły spożywcze jak w punkcie 1,

oraz wystawienia faktury wewnętrznej z tego tytułu jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 7 grudnia 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie wpłynął wniosek z dnia 6 grudnia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedstawionej sprawie.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z powyższego wniosku wynika, iż Spółka organizuje :

  1. spotkania okolicznościowe w firmie z okazji świąt dla pracowników, na które zakupuje się słodycze, napoje, wędliny, owoce itp. artykuły spożywcze,
  2. imprezę z okazji święta zakładowego "Dzień Komunalnika" dla pracowników, członków Rady Nadzorczej i przedstawicieli właściciela, na którą zakupuje się napoje,
  3. ognisko integracyjne dla załogi, na które zakupuje się artykuły spożywcze jak w punkcie 1.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z następującymi pytaniami :

  1. czy w przypadku odliczenia podatku od towarów i usług od zakupionych artykułów spożywczych zakład musi wystawić fakturę wewnętrzną i wykazać podatek należny z tytułu zużycia tych artykułów przez pracowników, czy też podatek należny nie wystąpi z uwagi na zużycie tych towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem ?
  2. czy jeżeli zakupione towary spożywcze na powyższe imprezy Spółka potraktuje jako przeznaczone do zużycia na cele osobiste pracowników, to dopuszczalne jest nieodliczenie podatku naliczonego i równocześnie niewykazanie podatku należnego ?

Zdaniem Spółki w czasie spotkań okolicznościowych w firmie pracownik nie realizuje celów osobistych, stąd firmie przysługuje odliczenie podatku od towarów i usług bez konieczności wykazywania podatku należnego. Natomiast wydatki na zakup towarów na organizację imprez poza siedzibą firmy, zdaniem Spółki, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wymagałyby obciążenia podatkiem należnym tylko w sytuacji odliczenia podatku naliczonego, a w sytuacji nabycia towarów ze świadomością ich zużycia na cele osobiste pracowników i nieodliczenia podatku naliczonego – podatek należny nie wystąpi.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, po przeanalizowaniu wniosku Spółki, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z art. 7 ust. 2 ustawy wynika że, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności :

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zatem, aby opodatkować nieodpłatne czynności przekazania pracownikom towarów należących do przedsiębiorstwa niezbędne jest spełnienie dwóch warunków : po pierwsze powinien mieć miejsce brak związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, czyli rodzajem wykonywanej działalności, a po drugie podatnikowi winno przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów związanych z tymi czynnościami, w całości lub części.

Zgodnie z decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 3 listopada 2006 r. Nr PDI/4270-0006/06/PK wydatki Spółki na zakup słodyczy, napojów, wędlin, owoców i itp. artykułów spożywczych na organizację imprez integracyjnych dla pracowników uznano za poniesione w celu uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm./, co oznacza, iż stanowią one koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, iż zostały poniesione ze środków obrotowych Spółki. Wydatki te są więc związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem. Uznano bowiem, że zorganizowanie dla pracowników świątecznego spotkania okolicznościowego, ogniska integracyjnego lub imprezy z okazji święta zakładowego "Dzień Komunalnika" sprzyja wytworzeniu dobrej atmosfery w pracy oraz wpływa na zacieśnienie więzi pracowników z firmą. Integracja załogi poprzez budowanie więzi pomiędzy pracownikami i firmą, poprawia motywację pracowników do pracy w danej jednostce, a w konsekwencji zwiększa efektywność pracy, ta zaś ma bezpośredni wpływ na wyniki pracy, tj. przychody osiągane w działalności firmy.

Nie uznano natomiast za koszt uzyskania przychodów, wydatków poniesionych z okazji "Dnia Komunalnika" w tej części, która dotyczy wydatków na przedstawicieli udziałowca oraz członków Rady Nadzorczej. Wydatki na rzecz przedstawiciela udziałowca (właściciela) pozostają bowiem bez związku z przychodami Spółki, a zatem nie jest spełniony warunek określony w art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast odnośnie wydatków dotyczących osób wchodzących w skład Rady Nadzorczej, to wyklucza je z kosztów podatkowych art. 16 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

W świetle powyższych ustaleń Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdził, że podatek naliczony zawarty w fakturach VAT z tytułu zakupu towarów i usług związanych z organizowaniem spotkań okolicznościowych w firmie dla pracowników z okazji świąt oraz ogniska integracyjnego dla całej załogi może stanowić podstawę do pomniejszenia podatku należnego, gdyż można zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlegają czynności przekazania towarów pracownikom na opisanych imprezach integracyjnych, które są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem podatnika, niezależnie od tego, czy podatnik odliczył przy ich nabyciu podatek naliczony, czy też nie i niezależnie od tego gdzie organizowane imprezy miały miejsce, czy na terenie firmy, czy też poza nią.Powyższe przekazanie towarów nie skutkuje zatem obowiązkiem wystawienia faktury wewnętrznej.

Jeśli zaś ma miejsce wskazana przez Spółkę sytuacja nabycia towarów ze świadomością ich zużycia na cele osobiste pracowników, czyli na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, to wydatki te nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji Spółce nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tych towarów, gdyż stanowiłoby to naruszenie art. 88 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Skoro więc Spółce nie przysługiwałoby w wyżej opisanej sytuacji prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, to czynności nieodpłatnego przekazania towarów na cele osobiste pracowników nie podlegałyby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast w związku z tym, że wydatki poniesione na napoje przekazane nieodpłatnie na imprezie z okazji "Dnia Komunalnika" przedstawicielom udziałowca oraz członkom Rady Nadzorczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, to z tytułu ich zakupu Spółce również nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego, gdyż stanowiłoby to naruszenie powołanego wyżej art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji czynność nieodpłatnego przekazania napojów przedstawicielom udziałowca oraz członkom Rady Nadzorczej na imprezie z okazji "Dnia Komunalnika" także nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego, oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, iż stanowisko reprezentowane przez Spółkę jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 w związku z art. 14 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przysługuje prawo wniesienia zażalenia.

Zażalenie, zgodnie z art. 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z 239 ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj