Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/VAT/443-2/MT/07
z 21 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/VAT/443-2/MT/07
Data
2007.02.21



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy
złom


Pytanie podatnika
Kiedy powstanie obowiązek podatkowy: czy na zasadach ogólnych - art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług czy przy zastosowaniu art. 19 ust. 13 pkt 5 cyt. ustawy o VAT?


Pismem z dnia 1 grudnia 2006r. (uzupełnionym w dniu 04.01.2007r.), Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Od 1995r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej odpadów i złomu; sprzedaży detalicznej drobnych wyrobów metalowych, farb, szkła; sprzedaży hurtowej materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego. Skup złomu metali stalowego, żeliwnego i metali kolorowych dokonywany jest od klientów indywidualnych i firm w oparciu o zlecenia jednorazowe bez stałych umów. Sprzedaż złomu dokonywana jest wyłącznie na podstawie faktur VAT, strona nie zawierała nigdy żadnych umów z poszczególnymi odbiorcami w zakresie klasyfikacji złomu na „wsadowy” i „niewsadowy”. .

Pytanie: Kiedy powstanie obowiązek podatkowy: czy na zasadach ogólnych - art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług czy przy zastosowaniu art. 19 ust. 13 pkt 5 cyt. ustawy o VAT?

Strona stoi na stanowisku, że:obowiązują ją przepisy określone w art. 19 ust. 13 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którymi - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy złomu metali : stalowego, żeliwnego i metali kolorowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

    Zgodnie z art. 4 ustawy Ordynacja podatkowa obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

Przepisy regulujące moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług zostały zawarte w dziale IV ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z póź. zm.).

Przepis art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o podatku VAT ustanawia podstawową zasadę, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Wyjątki od tej reguły zostały określone w przepisach art. 19 ust. 2-21 cyt. ustawy o VAT.

Art. 19 ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług określa szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostaw wskazanych typów złomu.

Zgodnie z brzmieniem tego przepisu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłZgodnie z brzmieniem tego przepisu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty – z tytułu dostawy złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych: a) niewsadowego, nie później niż 20 dnia, licząc od dnia wysyłki złomu do jednostki, która zgodnie z umową dokonuje kwalifikacji jakości, b) wsadowego, nie później niż 30 dnia, licząc od dnia wysyłki złomu.

Odpowiadając na zapytanie, organ podatkowy zauważa, że przepis art. 19 ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług określa szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostaw złomu, ale tylko i wyłącznie do wskazanych w owym przepisie typów złomu .

Jeżeli zatem przedmiotem dostawy jest złom stalowy i żeliwny, złom metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych, wsadowy lub niewsadowy kwalifikowany, to obowiązują przepisy art. 19 ust. 13 pkt 5 lit. a i b cyt.ustawy o VAT, w przeciwnym razie mają zastosowanie przepisy art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o VAT - zasady ogólne tj. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru.

Wskazać tu należy również, iż z uwagi na sam charakter czynności - dostawa złomu, od ogólnej zasady powstania obowiązku podatkowego istnieje szereg odstępstw i obowiązek podatkowy może powstać odmiennie niż na zasadach ogólnych, w przypadku gdy : dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą – obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 4 cyt. ustawy o VAT, a mianowicie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru. przed wydaniem towaru otrzymano część należności, a w szczególności przedpłatę, zadatek, ratę - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części – art. 19 ust. 11 cyt. ustawy o VAT.

W świetle powyższego należy uznać stanowisko Strony za prawidłowe, o ile spełnione są warunki określone w art. 19 ust. 13 pkt 5 cyt. ustawy.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj