Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB/415/43/06/GB
z 7 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415/43/06/GB
Data
2006.04.07



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
korekta podatku naliczonego
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Spółka zgodnie z przepisami art. 90 i art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest zobowiązana do dokonania korekty związanej ze strukturą sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Korektę taką Jednostka sporządza po zakończeniu roku w którym przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego tj. w deklaracji VAT-7 za m-c styczeń. Czy w wyniku sporządzonej korekty powstały koszt zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy zaliczyć do roku w którym przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego, czy też do roku następnego tj. roku w którym dokonano korekty i rozliczono ją w deklaracji VAT-7?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Prądnik działając na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm.) udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, przedstawionej w piśmie z datą wpływu do tutejszego Organu podatkowego 16.03.2006 roku, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych postanawia uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Przedstawiony stan faktyczny: Spółka zgodnie z przepisami art. 90 i art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest zobowiązana do dokonania korekty związanej ze strukturą sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Korektę taką Jednostka sporządza po zakończeniu roku w którym przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego tj. w deklaracji VAT-7 za m-c styczeń w terminie do 25 lutego.

Pytanie Jednostki: Czy w wyniku sporządzonej korekty powstały koszt zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy zaliczyć do roku w którym przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego, czy też do roku następnego tj. roku w którym dokonano korekty i rozliczono ją w deklaracji VAT-7.

Zdaniem Spółki koszt powstały w wyniku wykonania czynności na podstawie art. 91 ust 3 ustawy o podatku od towarów i usług należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu sporządzenia deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń czyli do dnia 25 lutego, gdyż w tym miesiącu dokonywana jest korekta.

Zgodnie z art. 90 i 91 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w określonych sytuacjach podatnicy są zobowiązani do dokonywania korekty podatku od towarów i usług. Korekta podatku odliczonego jest związana ze strukturą sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Jest ona dokonywana po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeżeli w wyniku takiej korekty zwiększona została kwota podatku naliczonego to jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 4 g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wpływa ona na zwiększenie przychodu, gdyż przychodem jest w szczególności: "kwota podatku od towarów i usług:
a) nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a – 16m, lub dotycząca innych rzeczy lub
b) praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit. a) - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług".
Natomiast jeżeli w wyniku takiej korekty kwota podatku naliczonego uległa zmniejszeniu, to ma ona wpływ na zwiększenie kosztów uzyskania przychodów - art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Bowiem zgodnie z cytowanym w poprzednim zdaniu artykułem kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a – 16m, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi tej amortyzacji – jest kosztem uzyskania przychodów - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnicy rozliczający się z podatku od towarów i usług, stosownie do art. 91 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług korekty dokonują w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Deklarację VAT-7 za styczeń składa się do dnia 25 lutego, a zatem korekty dokonuje się w lutym. W związku z tym, jeżeli Spółka w rozliczeniu podatku od towarów i usług za styczeń 2005 roku (w deklaracji VAT-7 składanej w lutym) dokonała korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego, to koszty wynikające z tej korekty powinna wykazać w deklaracji CIT-2 za miesiąc luty składanej w terminie do dnia 20 marca.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj