Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PD-I/415-32/06
z 18 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/415-32/06
Data
2006.05.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
spadkobiercy
śmierć
zeznanie podatkowe
zeznanie wspólne


Pytanie podatnika
Czy na małżonce zmarłego podatnika ciąży obowiązek złożenia zeznania, w przypadku gdy nie można złożyć wspólnego zeznania?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 par.1, art.14a par.1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu pisma z dnia 24 marca 2006 roku, uzupełnionego w dniu 12 kwietnia 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku w kwestii braku obowiązku dokonania przez Panią rocznego obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 rok w imieniu zmarłego małżonka – należy uznać za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 24 marca 2006 roku (data wpływu do tutejszego urzędu), a uzupełnionym w dniu 12 kwietnia 2006 roku, zwróciła się Pani do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w kwestii czy ciąży na Pani obowiązek dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 rok za zmarłego małżonka od uzyskanych przez niego dochodów.

W uzupełnionym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 1 stycznia 2006 roku zmarł Pani mąż, który w 2005 roku uzyskał dochody ze świadczeń emerytalnych. Płatnik tych świadczeń – Zakład Emerytalno – Rentowy MSW i A wystawił informację PIT-11A o uzyskanych dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek.
Jednocześnie do dnia 10 marca 2005 roku prowadziła Pani działalność gospodarczą na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego, zajęła Pani stanowisko, że nie ciąży na niej obowiązek dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 rok, od dochodów uzyskanych przez męża.

Ustosunkowując się do powyższego, naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, stwierdza co następuje.

Stosownie do treści art. 9 ust.1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust.3, art. 28-30, 30a-30c oraz art. 44 ust.7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Obowiązek złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym nakłada na podatników art. 45 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku indywidualnego rozliczenia uzyskanych dochodów, podatnik obowiązany jest do potwierdzenia własnoręcznym podpisem danych wskazanych w zeznaniu podatkowym. Oznacza to brak możliwości sporządzenia zeznania rocznego przez spadkobierców w imieniu zmarłego podatnika.

Zaznaczyć przy tym należy, iż przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczają możliwość złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów podatnika wraz ze zmarłym małżonkiem (a więc bez jego podpisu), ale jedynie w sytuacji gdy podatnik lub małżonek nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie zryczałtowanej lub tzw. podatku liniowego (stawka 19 proc.).

Ponadto zgodnie z art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t.Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm.) w związku ze śmiercią spadkodawcy następuje sukcesja spadkobierców, która dotyczy przede wszystkim praw podatników, i to zarówno majątkowych, odgrywających znaczącą rolę w następstwie prawnym, wynikającym ze spadkobrania i niemajątkowych.

Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe oparta jest na przepisach Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 922 Kc prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą śmierci na jedną lub kilka osób. Z chwilą śmierci spadkodawcy otwiera się spadek (art. 924 Kc), co powoduje nabycie go przez spadkobiercę (art. 925 Kc).

Powołanie do spadku wynika natomiast z ustawy lub testamentu (art. 926 Kc). Jednocześnie zakres odpowiedzialności spadkobierców zależy od sposobu przyjęcia spadku przez spadkobierców bądź od odrzucenia spadku.

Respektując powyższe uregulowania, stosownie do art. 104 par.1 –3 Ordynacji podatkowej, jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty.

Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, spadkobierca w terminach 30 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa powyżej, zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków.

Po upływie ww. terminu, organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdza nadpłatę.

Należy również zaznaczyć, iż przed wydaniem decyzji, dane posiadane przez organ podatkowy mogą być uzupełnione przez spadkobierców o dodatkowe informacje mające wpływ na wymiar zobowiązania podatkowego lub nadpłaty.

W świetle powyższych przepisów w przypadku śmierci podatnika (małżonka), zobowiązanie podatkowe przypadające od dochodu po zmarłym ustala właściwy miejscowo dla zmarłego naczelnik urzędu skarbowego, a ewentualnym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostają obciążeni spadkobiercy zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz odpowiedzialności za długi spadkowe.

W przypadku wystąpienia nadpłaty podatku zwracana jest spadkobiercom również z zastosowaniem wspomnianych przepisów Kodeksu cywilnego.

Z wnioskiem o rozliczenie dochodów osoby zmarłej w podatku dochodowym od osób fizycznych mogą zwrócić się do organu podatkowego również sami spadkobiercy, w takiej sytuacji procedura postępowania jest taka sama jak opisana powyżej.

W konsekwencji powyższego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu podziela stanowisko zajęte przez Panią we wniosku, a mianowicie, iż nie ciąży na Pani obowiązek rozliczenia rocznego dochodów uzyskanych w 2005 roku przez małżonka, który zmarł w miesiącu styczniu 2006 roku.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu faktycznego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b par.1 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli płatnik podatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a par. 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a par.4 ustawy – Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie .

Zażalenie, zgodnie z przepisami art. 236 par.2 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie, winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej, zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj