Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US.1431.DF/411-198/MK/07
z 19 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.1431.DF/411-198/MK/07
Data
2007.02.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Nieprowadzenie ewidencji


Słowa kluczowe
dyskonto
kapitały pieniężne
opodatkowanie odsetek
pobór podatku


Pytanie podatnika
Czy dochód powstały z odsetek bonów skarbowych emitowanych przez resort finansów,nabytych w 2003r. podlegał opodatkowaniu w formie zryczałtowanej czy też był zwolniony z jakiegokolwiek opodatkowania.


Pismem, które wpłynęło do tutejszego Organu podatkowego w dniu 22.11.2006r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. We wniosku odwołał się Pan do następującego stanu faktycznego:W 2003r. uzyskał Pan dochód powstały z odsetek bonów skarbowych emitowanych przez Skarb Państwa. Bony skarbowe zostały nabyte w 2003r. Mając na uwadze wymieniony stan faktyczny wnosi Pan o wyjaśnienie :„czy dochód powstały z odsetek bonów skarbowych emitowanych przez resort finansów, w tym okresie podlegał opodatkowaniu w formie zryczałtowanej czy też był zwolniony z jakiegokolwiek opodatkowania”. Wg Pana dochody uzyskane w 2003r. ( wg tamtego stanu prawnego) z tytułu dyskonta i odsetek od wyemitowanych przez Skarb Państwa bonów skarbowych dopuszczonych do publicznego obrotu, były zwolnione z jakiegokolwiek opodatkowania.

Stosownie do postanowień art.16 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509) z dniem 1 marca 2002 r. wszedł w życie przepis art.1 pkt 1 lit. a triet drugie, na podstawie którego został skreślony pkt 5 w ust.1 w art.21 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) - zwalniający z podatku dochodowego odsetki i dyskonto od papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa i od obligacji emitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych, z wyjątkiem rachunków bankowych utrzymywanych w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą lub bezpośrednio w związku z wykonywaniem wolnego zawodu.

Zgodnie z art. 52a ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. zwalnia się od podatku dochodowego m.in.:- dochody z tytułu odsetek i dyskonta od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa oraz obligacji wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego - nabytych przez podatnika przed dniem 1 grudnia 2001r.

Art.30 ust.1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. stanowi, iż dochodów ( przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z następujących źródeł przychodu nie łączy się z dochodami( przychodami ) z innych źródeł i pobiera się od nich, z zastrzeżeniem art. 52 a, podatek w formie ryczałtu : pkt.1) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych - w wysokości 20 % uzyskanego przychodu.

Zryczałtowany podatek , o którym mowa w ust.1 pkt 1 art.30, pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania o czym stanowi art.30 ust.3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 41 ust.4 pkt 2 ww. ustawy płatnicy wymienieni w ust.1 tj. osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, oraz podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia gier i zakładów wzajemnych, do prowadzenia rachunków podatników albo do gromadzenia środków pieniężnych podatnika w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wpłat lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu dochodów ( przychodów), o których mowa w art.30 ust.1 pkt 1 – 4, z zastrzeżeniem ust.4c.

W myśl art.42 ww. ustawy płatnicy o których mowa w art.41, przekazują :- ust.1 pkt 2 ) - kwoty zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art.41 ust.4-6 i 6a, w terminie do dnia 7 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano ten podatek – na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla siedziby płatnika- ust.2 pkt 2 ) w terminie przekazania kwoty pobranego podatku ( zaliczek) płatnicy są obowiązaniprzesłać urzędom skarbowym, o których mowa w ust.1 – zbiorcze deklaracje według ustalonego wzoru ( PIT- 8A).

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz wyżej cytowane przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo stwierdza, iż dochody uzyskane w 2003r. z tytułu odsetek i dyskonta od papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa nabytych w 2003 r. podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art.30 ust.1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości 20 % natomiast płatnik obowiązany był do pobrania i przekazania kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 7 – go miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla siedziby płatnika i jednocześnie przesłać w terminie przekazania kwoty pobranego podatku – zbiorczą deklarację zryczałtowanego podatku dochodowego (PIT-8A).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia stanu faktycznego. Zgodnie z art. 14 b § 1 ww. ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art.14 a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...), natomiast stosownie do art.14 b § 2 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie: Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego Organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, zażalenia zawierającego elementy wynikające z art. 222 – Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj