Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olecku
US.III/415-3/07
z 15 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/415-3/07
Data
2007.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Olecku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
moment powstania przychodów
okres rozliczeniowy
przychód
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
Czy za datę przychodu uznaje się ostatni dzień okresu sprzedaży określony w wystawionej fakturze, czy na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę obejmujący system zaliczkowy z półrocznym okresem obrachunkowym oraz z jednomiesięcznym okresem obrachunkowym?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olecku, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.01.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż stanowisko zawarte we wniosku w pytaniu pierwszym jest prawidłowe, w pytaniu drugim nieprawidłowe.

W dniu 19 stycznia 2007 r. wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

Stan faktyczny
Z wniosku wynika, że podatnik zajmuje się rozprowadzaniem wody i oczyszczaniem ścieków. Podatnik na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę wystawił po dniu 1 stycznia 2007 r. po trzy faktury w półrocznym okresie obrachunkowym (31.12.2006 - 30.06.2007) obejmujące okres sprzedaży dwumiesięczny dla gospodarstw domowych oraz wystawił po dniu 1 stycznia 2007 r. fakturę obejmującą okres rozliczeniowy jednomiesięczny (30.11.2006 - 31.12.2006)


Na tle przedstawionego wyżej stanu faktycznego zapytanie podatnika dotyczy kwestii:

  1. czy za datę przychodu uznaje się ostatni dzień okresu sprzedaży określony w wystawionej fakturze, czy na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę obejmujący system zaliczkowy z półrocznym okresem obrachunkowym na podstawie wskazań wodomierza tj. dzień 30.06 i 31.12 zawartej z odbiorcami
  2. czy za datę przychodu w fakturze wystawionej po 01.01.2007 r. obejmujący okres rozliczeniowy 31.11.2006 r. do 31.12.2006r. (jednomiesięczny dla przedsiębiorstw) możemy przyjąć dzień 31.12.2006 roku, czy miesiąc styczeń 2007r.

Stanowisko podatnika
Spółka uważa, iż w pierwszym przypadku datą przychodu będzie data ostatniego dnia miesiąca określona na fakturze obejmująca okres sprzedaży, natomiast w drugim przypadku datą przychodu jest dzień 31.12.2006 r.Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa Z dniem 1 stycznia 2007 roku - na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1589) nastąpiła zmiana zasad ustalania przychodu. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 12 ust. 3a (generalna zasad dotycząca momentu powstania przychodu z działalności gospodarczej) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu, uważa się z wyjątkami określonym w art. 12 ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Od tej zasady są wyjątki określone w art. 12 ust. 3c-3e dotyczące ustalania przychodu z niektórych usług – rozliczanych cyklicznie. Zgodnie z art. 12 ust. 3c ww. ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

W sytuacji przedstawionej w pierwszym pytaniu wystawione przez podatnika faktury zawierają określoną ilość zużytej wody. Nie są to zatem faktury zaliczkowe a uznać należy, że są to faktury za konkretny okres rozliczeniowy, bowiem strony ustaliły, że dostawę wody będą rozliczały cyklicznie w okresach dwu miesięcznych. Należy więc uznać, że strony ustaliły okres rozliczeniowy jak na wystawionych fakturach. W takim przypadku przychód w podatku dochodowym od osób prawnych powstaje zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego wynikającego z faktur.

W drugim przypadku faktura wystawiona po 1 stycznia 2007 r. obejmuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy (30.11.2006 - 31.12.2006) ze styczniowym terminem płatności. W tej sytuacji nie może mieć zastosowanie art. 5 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ faktury wystawione zostały po dniu 01.01.2007 r. Przepis przejściowy dotyczy podatników, którzy przed 1 stycznia 2007 r. wystawili faktury, których termin płatności jest określony po 31 grudnia 2006 r. a którzy dla ustalenia daty przychodu będą stosować stare regulacje – a więc art. 12 ust. 3d ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., zgodnie z którym datą powstania przychodu należnego w przypadku rozliczeń z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Nie mogą więc mieć zastosowanie nowe regulacje co do ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, ponieważ okres ten już minął i na podstawie art. 11 ustawy z 16 listopada 2006 r. nowe regulacje prawne mają zastosowanie do dochodów osiągniętych po dniu 01.01.2007 r.

W tym przypadku na podstawie art. 12 ust. 3e ustawy za datę powstania przychodu należy uznać dzień otrzymania zapłaty.

Mając powyższe na uwadze stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe w części pierwszej wniosku, natomiast nieprawidłowe w części drugiej.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie wniesione za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olecku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
Według art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj