Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-946/12/PP
z 26 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-946/12/PP
Data
2012.10.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty zarządu
środek trwały
ulepszenie środka trwałego
wartość początkowa
wytworzenie środka trwałego


Istota interpretacji
Czy Spółka prawidłowo nie alokuje określonych rodzajów kosztów wskazanych w stanie faktycznym do wartości początkowej wytwarzanych lub ulepszanych środków trwałych (wyrobisk kapitalnych) - jako kosztów ogólnego zarządu, kosztów sprzedaży i innych tego typu kosztów, których nie można bezpośrednio przypisać do realizowanej inwestycji?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów ogólnego zarządu, kosztów sprzedaży i innych tego typu kosztów (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2012 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów ogólnego zarządu, kosztów sprzedaży i innych tego typu kosztów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką prawa handlowego utworzoną i działającą zgodnie z prawem polskim. Spółka należy do holdingu - czeskiej grupy działającej w sektorze energetycznym i przemysłowym. W grudniu 2010 r. Spółka nabyła zakład górniczy. Aktualnie Wnioskodawca znajduje się w fazie rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej i zajmuje się głównie modernizacją oraz rozbudową nabytego zakładu górniczego (tzw. faza przedprodukcyjna). Ponadto w zakresie ubocznym do realizowanej rozbudowy zakładu górniczego, jako nieodzowny element tego typu działalności (także w tej fazie) Spółka prowadzi również nieistotne ilościowo wydobycie węgla kamiennego (tzn. nie prowadzone na skalę przemysłową tak jak będzie to miało miejsce w fazie produkcyjnej). Jednocześnie docelowa działalność gospodarcza Spółki będzie polegać na wydobywaniu węgla kamiennego przeznaczonego głównie dla sektora energetycznego, a także specyficznych rodzajów węgla kamiennego, przeznaczonego do sprzedaży detalicznej. Dodatkowo Wnioskodawca będzie również sprzedawać gaz kopalniany i kamień do celów budowlanych oraz dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych). Spółka przewiduje zakończenie fazy rozwojowej (przedprodukcyjnej) oraz przejście do prowadzenia działalności gospodarczej (fazy produkcyjnej) w docelowym, pełnym kształcie orientacyjnie w drugiej połowie 2012 r.

W skład majątku nabytego zakładu górniczego wchodzą podziemne wyrobiska górnicze (zarówno wyrobiska kapitalne, jak i ruchowe) wraz z towarzyszącą im infrastrukturą. Z uwagi na różny charakter wyrobisk górniczych, wyrobiska kapitalne są ewidencjonowane jako składniki rzeczowych aktywów trwałych (środki trwałe), natomiast wyrobiska ruchowe nie spełniając warunków do uznania ich za środki trwałe (zarówno dla celów rachunkowych jak i podatkowych - zgodnie z przyjętymi w branży górniczej standardami) są ewidencjonowane na kontach czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów (dalej: „RMC”), rozliczanych w czasie jako koszty uzyskania przychodu (oraz analogicznie jako koszty bieżącego okresu dla celów rachunkowych) w korespondencji do przychodów ze sprzedaży węgla (na podstawie wolumenu wydobycia), jako koszty bezpośrednio związane z przychodami ze sprzedaży węgla z określonych pokładów.

Ponadto, jak wskazano powyżej, Spółka dokonuje obecnie głównie rozbudowy majątku nabytego zakładu górniczego. Tym samym ponosi szereg wydatków mających na celu modernizację lub remonty kapitalne istniejących oraz wytwarzanie (drążenie) nowych wyrobisk. Pozostałe wydatki to koszty bieżącej działalności gospodarczej. Ponoszone przez Spółkę koszty, księgowane są w układzie rodzajowym oraz jednocześnie odnoszone są na miejsca powstawania kosztów - tzw. centra kosztów (dalej: „CK”), które odpowiadają poszczególnym działom w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy, zaangażowanym w określone funkcje. W obrębie przyjętych przez Wnioskodawcę CK, Spółka identyfikuje ponoszone wydatki jako koszty, które są aktywowane do wartości początkowej środków trwałych (w przypadku wyrobisk kapitalnych), jako koszty rozliczane w czasie, w korespondencji do wydobycia poprzez RMC (w przypadku wyrobisk ruchowych), a także jako koszty bieżącego okresu związane z ogólną działalnością Spółki, których nie można przypisać do realizowanej inwestycji.

Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że w zakresie prawidłowości alokacji kosztów związanych z wyrobiskami ruchowymi wystąpił z odrębnym wnioskiem o interpretację indywidualną. Natomiast niniejszy wniosek odnosi się do prawidłowości alokacji kosztów związanych z wyrobiskami kapitalnymi, stanowiącymi środki trwałe.

W Spółce funkcjonują następujące centra kosztów: CK 1000 - sekcja dyrektor generalny, CK 2000 - sekcja do spraw operacyjnych, CK 3000 - sekcja do spraw finansów, CK 4000 - sekcja do spraw sprzedaży, CK 5000 - sekcja do spraw personalnych, CK 6000 - sekcja do spraw komunikacji i PR, CK 7000 - sekcja do spraw transformacji. Koszty odnoszone na CK 1000, 3000 - 7000 stanowią koszty ogólnego zarządu oraz koszty sprzedaży, w związku z czym nie podwyższają wartości początkowej wytwarzanych lub modernizowanych środków trwałych (wyrobisk kapitalnych), lecz stanowią koszty bieżącego okresu. Kosztami związanymi z rozbudową majątku Spółki są koszty rodzajowe alokowane na następujące podkategorie CK 2000 (sekcji do spraw operacyjnych), mianowicie: CK 2010 - dział produkcji górniczej, CK 2020 - dział metanometrii, CK 2030 - dział ruchu kopalni, CK 2040 - dział robót górniczych, CK 2050 - służba strzałowa, CK 2060 - dział wentylacji, CK 2070 - dział mierniczo-geologiczny, CK 2080 - dział energomechaniczny, CK 2090 - dział przygotowania produkcji, CK 2110 - dział BHP (dalej łącznie: „Inwestycyjne CK”). Poza powyższymi podkategoriami CK 2000 obejmuje również centrum kosztów 2100 - dział przeróbki mechanicznej węgla, związany bezpośrednio z wydobyciem węgla. W ramach CK 2100 zasadniczo koszty będą ponoszone dopiero w momencie wydobycia węgla (aktualnie księgowane na to centrum koszty, to nakłady konieczne jedynie do utrzymania tego działu, jak np. wynagrodzenia pracowników). Z tego względu koszty alokowane na CK 2100 stanowią koszty bieżącego okresu i nie są związane z rozbudową majątku, a zatem nie będą zwiększać wartości początkowej wytwarzanych lub modernizowanych wyrobisk kapitalnych.

Koszty księgowane na Inwestycyjne CK, związane bezpośrednio i pośrednio z rozbudową i modernizacją majątku Spółki podlegają aktywowaniu do wartości początkowej środków trwałych (w odniesieniu do wyrobisk kapitalnych) na koniec każdego miesiąca. Spółka, jak wskazano powyżej, znajduje się obecnie w fazie przedprodukcyjnej wobec czego działalność Wnioskodawcy skupia się obecnie głównie na realizacji inwestycji, polegającej właśnie na rozbudowie i modernizacji zakładu górniczego.

I.Koszty aktywowane do wartości początkowej środków.

Zgodnie z przyjętą metodologią alokacji kosztów, Wnioskodawca aktywuje do wartości początkowej środków trwałych dla celów podatkowych następujące kategorie kosztów alokowanych do Inwestycyjnych CK, związanych z wytwarzanymi lub modernizowanymi wyrobiskami kapitalnymi:

1.Zużycie takich materiałów jak:

  • sprzęt ochronny i materiały pożarowe,
  • woda pitna,
  • drewno,
  • materiały sypkie, materiały budowlane, materiały z gumy i kauczuku, materiały wybuchowe, czy też materiały i wyroby hutnicze oraz pozostałe materiały,
  • paliwa, gaz, oleje i smary,
  • narzędzia i przyrządy, sprzęt górniczy, sprężarki i pompy próżniowe, zawory, zasuwy i armatury,
  • części zamienne,
  • oraz inne materiały.

2.Koszty mediów wykorzystywanych w procesie drążenia (modernizacji) wyrobisk kapitalnych, takie jak:

  • energia / energia elektryczna,
  • koszt ogrzewania budynków oraz wody,
  • koszty dystrybucji energii (opłat stałych i zmiennych),
  • koszty wody przemysłowej.

3.Koszty usług wykorzystywanych w realizowanej inwestycji, takie jak:

  • najem kombajnów oraz innych maszyn górniczych,
  • usługi odmetanowania,
  • usługi ratownictwa górniczego.

4.Koszty usług remontowych, obejmujące:

  • remonty budynków, lokali, środków trwałych (zaangażowanych w inwestycję),
  • remonty i naprawy serwisowe maszyn i urządzeń (np. maszyn i urządzeń górniczych).

5.Koszty usług transportowych (np. transportu drogowego).

6.Koszty pozostałych usług związanych z realizowaną rozbudową kopalni (wytwarzaniu lub modernizowaniu środków trwałych w postaci wyrobisk kapitalnych), takie jak:

  • koszty atestów, pomiarów, koszty różnego rodzaju opracowań i ekspertyz górniczych,
  • usługi telekomunikacyjne (wyłącznie w zakresie łączności obszaru na oraz pod powierzchnią ziemi),
  • usługi geodezyjne, geologiczne i kartograficzne,
  • usługi utylizacji odpadów powstających przy budowie i modernizacji wyrobisk,
  • usługi prawne i doradztwa,
  • koszty demontażu i montażu,
  • usługi sprzętowe,
  • pozostałe usługi (np. sprzątanie łaźni służącej pracownikom świadczącym pracę w bezpośrednim związku z realizowaną inwestycją, pranie odzieży roboczej tych pracowników, dzierżawa butli gazów specjalnych, tłumaczenia dotyczące remontu urządzenia, udrożnienie zaczopowanej rury, oznaczenie związków chemicznych, odmulenie zbiornika wyrównawczego pompowni wód, aktualizacja programu komputerowego dla działu mierniczo-geologicznego), a także
  • koszty usługi czasowego najmu pracowników, angażowanych w budowę oraz modernizację środków trwałych (wyrobisk kapitalnych).

7.Koszty wynagrodzeń następujących grup pracowników:

  • szeregowi pracownicy (pracujący pod oraz na powierzchni ziemi),
  • kierownicy średniego szczebla (pracujący pod oraz na powierzchni ziemi),
  • pracownicy zatrudnieni w ramach umowy zlecenia.

8.Koszty ubezpieczeń społecznych oraz innych obowiązkowych dla Spółki narzutów lub elementów wynagrodzenia pracowników, a także inne koszty ponoszone przez Wnioskodawcę, w związku z pracownikami zaangażowanymi przy realizacji inwestycji:

  • obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne należne od wynagrodzenia, zaangażowanych w realizowaną inwestycję: szeregowych pracowników (pracujących pod oraz na powierzchni ziemi), kierownictwa średniego szczebla (pracującego pod oraz na powierzchni ziemi) oraz pracowników zatrudnionych w ramach umowy zlecenia,
  • koszty wpłat na fundusz socjalny,
  • koszty szkoleń pracowników (związanych z rozbudową majątku),
  • koszty bonów SODEXO (wydawanych w miejsce posiłków regeneracyjnych) i koszty napojów regeneracyjnych,
  • koszty obowiązkowych badań lekarskich pracowników i koszty BHP pozostałe,
  • koszty pozostałych świadczeń na rzecz pracowników,
  • koszty deputatów węglowych na rzecz pracowników,
  • koszty podróży służbowych pracowników (związanych z inwestycją).

9.Pozostałe koszty rodzajowe takie jak np. koszty udziału pracowników w seminariach z zakresu prawa górniczego i geologicznego, czy też koszty zakupu wydawnictw z zakresu BHP.

10.Zrealizowane różnice kursowe od zobowiązań związanych z zakupami (kosztami), które dotyczą realizowanej inwestycji (tj. budowy oraz modernizacji środków trwałych).

11.Koszt amortyzacji podatkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uczestniczących w realizowanej inwestycji. Przykładowo aktywowaniu podlegają koszty amortyzacji wykorzystywanych przy budowie wyrobisk maszyn, urządzeń oraz środków transportu, a także koszty amortyzacji budynków i budowli, których użytkowanie jest bezpośrednio związane z realizowaną inwestycją (np. budynek, w którym pracują kierownicy organizujący oraz przeprowadzający proces rozbudowy kopalni), koszty amortyzacji mapy numerycznej powierzchni (wykorzystywanej przez dział mierniczo-geologiczny), koszty amortyzacji programów graficznych do projektowania (wykorzystywanych przez działy CK 2040, 2090 i 2070), jak również koszty amortyzacji Informacji Geologicznej (tj. informacji o złożach węgla).

Wymienione koszty są rozliczane na podstawie wartości rzeczywistych - gdy możliwe jest ich bezpośrednie określenie (np. koszty wynajmu pracowników) lub też w oparciu o przyjęte przez Spółkę ceny ewidencyjne - tj. ceny standardowe, dopuszczalne przez przepisy w zakresie rachunkowości, aktualizowane okresowo do wartości rzeczywistych poprzez pozycje odchyleń od cen ewidencyjnych (np. zużycie materiałów). W rezultacie, koszty aktywowane przez Spółkę do wartości początkowej wytwarzanych lub modernizowanych środków trwałych, przypisane do odpowiednich centrów kosztów zaangażowanych w prace przy wyrobiskach kapitalnych, będą składać się z kosztów bezpośrednio oraz pośrednio związanych z rozbudową majątku, opisanych w powyższym wyliczeniu.

II.Koszty nie podlegające aktywowaniu do wartości początkowej środków trwałych.

Ponadto, w myśl przyjętej metodologii alokacji kosztów, Wnioskodawca nie aktywuje do podatkowej wartości początkowej środków trwałych m.in. następujących kategorii kosztów:

1.Koszty alokowane do CK 1000, 3000 - 7000 lub CK 2100, które dotyczą kosztów ogólnych funkcjonowania zakładu górniczego lub kosztów sprzedaży, takie jak np. koszty reklamy, usług ochrony mienia, usług bankowych, koszty opłat leasingowych od samochodów osobowych, koszty ubezpieczenia OC działalności gospodarczej, oraz przykładowo koszty usług transportu kolejowego, które zostają przypisane wyłącznie do CK 2100, związanego z bieżącą obróbką węgla.

2.Koszty alokowane na Inwestycyjne CK, które w żadnej części nie dotyczą realizowanej inwestycji lub nie mogą zostać wprost przypisane do wytwarzanych oraz modernizowanych środków trwałych. Do takich kosztów Spółka zalicza m.in.:

  • koszty nabywanych usług odnoszone do Inwestycyjnych CK, lecz stanowiące koszty ogólne takie jak np.: koszty usług informatycznych i telekomunikacyjnych (innych niż związane z zapewnieniem łączności z podziemną częścią kopalni), koszty utylizacji odpadów (innych niż powstające przy budowie i modernizacji chodników), koszty usług ochrony przeciw pożarowej, koszty ubezpieczeń majątkowych (np. ubezpieczenie samochodu służbowego dyrektora danego działu), koszty usług sprzątania pomieszczeń (innych niż sprzątanie łaźni), koszty usług druku wizytówek, sporządzania tłumaczeń niezwiązanych z realizowaną inwestycją a także koszty usług utrzymania terenów zielonych, opłaty za kursy językowe pracowników określonych działów, czy też koszty remontów sieci przesyłowych CO i CWU;
  • koszty wynagrodzeń (wraz z narzutami) oraz innych świadczeń pracowników administracyjnych - jako związanych z ogólną działalnością Wnioskodawcy;
  • koszty zużycia materiałów w ramach Inwestycyjnych CK, których nie można wprost przypisać do realizowanej inwestycji, takie jak np. koszty zakupu mebli biurowych, kwiatów, artykułów czystości, drobnego wyposażenia biura oraz kuchni, koszty zakupu paliwa i akcesoriów do samochodów;
  • ponoszone przez Spółkę koszty podatków i opłat - jako związanych z całokształtem działalności Wnioskodawcy (w zakresie w jakim mogą stanowić koszt podatkowy zostają ujęte w kosztach podatkowych bieżącego okresu). Wśród podatków i opłat ponoszonych przez Spółkę można wymienić m.in. podatek od nieruchomości, opłaty środowiskowe, opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntu, kwoty podatku VAT niepodlegającego odliczeniu związanego przykładowo z zakupem paliwa i samochodów osobowych, koszty opłaty eksploatacyjnej, itp.

3.Różnego rodzaju koszty, które wprawdzie zostały alokowane na Inwestycyjne CK, ale które z uwagi na swój charakter nie zostają aktywowane do wartości początkowej inwestycji dla celów podatkowych, gdyż nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów Do takich kosztów Spółka zalicza przykładowo:

  • koszty związane z tworzeniem rezerw na przyszłe świadczenia emerytalne i rentowe, świadczenia urlopowe oraz innego rodzaju świadczenia na rzecz pracowników (co prawda związanych z realizowaną inwestycją, ale jako rezerwa nie stanowiących kosztu dla celów podatkowych),
  • koszty reprezentacji ponoszone w związku z realizowaną inwestycją jednakże stanowiące koszt niepodatkowy,
  • inne koszty, które Spółka traktuje jako koszty niestanowiące kosztów podatkowych, których tym samym nie aktywuje do podatkowej wartości początkowej środków trwałych (np. koszty paliwa i akcesoriów do samochodów niebędących środkami trwałymi Wnioskodawcy, koszty podróży służbowych osób niebędących pracownikami Spółki, wpłaty na PFRON, opłaty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki, itp.).

III.Sprzedaż urobku surowego.

Ponadto, obok ponoszonych kosztów, w pewnym zakresie skutkiem ubocznym prowadzonej działalności inwestycyjnej (polegającej na drążeniu oraz modernizacji wyrobisk) jest wydobycie surowego urobku (materiału skalnego, zawierającego również kopaliny). Urobek ten jest następnie sprzedawany przez Spółkę, w związku z czym osiąga ona określony przychód. W ocenie Wnioskodawcy z perspektywy rozliczeń w podatku dochodowym, tak otrzymany przychód jest kategorią niezależną od kosztu wytworzenia (modernizacji) środków trwałych jakim są drążone wyrobiska, dlatego nie powinien on pomniejszać kosztów wytworzenia środków trwałych.

Zdaniem Wnioskodawcy przychód z tytułu sprzedaży urobku stanowi przychód związany z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.). W konsekwencji, w myśl art. 12 ust. 3a ustawy o pdop powinien on podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w dacie wydania urobku, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Jednocześnie koszty składające się na koszt wydobycia urobku stanowią koszty bezpośrednio związane z przychodem z tytułu jego sprzedaży. Z tego względu stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy o pdop są potrącane w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka prawidłowo nie alokuje określonych rodzajów kosztów wskazanych w stanie faktycznym do wartości początkowej wytwarzanych lub ulepszanych środków trwałych (wyrobisk kapitalnych) - jako kosztów ogólnego zarządu, kosztów sprzedaży i innych tego typu kosztów, których nie można bezpośrednio przypisać do realizowanej inwestycji...

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowo nie alokuje on określonych rodzajów kosztów wskazanych w stanie faktycznym do wartości początkowej wytwarzanych lub ulepszanych środków trwałych (wyrobisk kapitalnych) jako kosztów ogólnego zarządu, kosztów sprzedaży lub innych tego typu kosztów, których nie można bezpośrednio przypisać do realizowanej inwestycji.

Zgodnie z art. 16g ust. 4 Ustawy o PDOP, do wartości początkowej środków trwałych nie należy zaliczać:

  • kosztów ogólnych zarządu,
  • kosztów sprzedaży oraz
  • pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Jak wskazano w stanie faktycznym koszty sprzedaży oraz koszty związane z ogólną działalnością Spółki są alokowane na centra kosztów 1000 oraz 3000 - 7000. Wskazane CK dotyczą co do zasady, działalności nieinwestycyjnej, sprzedażowej oraz bieżącej obsługi przedsiębiorstwa, wobec czego koszty z nimi związane nie mogą zostać zakwalifikowane jako związane z realizowaną inwestycją rozbudowy majątku trwałego Spółki. Natomiast CK 2100 odnosi się do działu przeróbki mechanicznej węgla, związanego bezpośrednio z wydobyciem węgla, czyli również z bieżącą działalnością Spółki.

W konsekwencji Wnioskodawca nie aktywuje do podatkowej wartości początkowej środków trwałych kosztów alokowanych do CK 1000, 3000 - 7000 lub CK 2100, jako dotyczących kosztów ogólnych funkcjonowania kładu górniczego, kosztów sprzedaży lub wydobycia i obróbki węgla. Do tego typu kosztów Spółka zalicza m.in. koszty reklamy, koszty usług ochrony mienia, usług bankowych, koszty opłat leasingowych od samochodów osobowych, koszty ubezpieczenia OC działalności gospodarczej, a także np. koszty usług transportu kolejowego, które zostają przypisane wyłącznie do CK 2100, związanego z bieżącą obróbką węgla.

Wnioskodawca uznaje koszty reklamy oraz inne usługi o charakterze marketingowym za związane z ogólną działalnością Spółki. Wobec powyższego, wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodu bieżącego okresu. Stanowisko Wnioskodawcy jest zbieżne z orzecznictwem organów podatkowych (np. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 22 sierpnia 2011 r. znak: IBPBI/2/423-65/11/SD, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 maja 2011 r. znak: ITPB3/423-105b/11/PS, interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 29 marca 2010 r. znak: IBPBI/2/423-498/10/BG). Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 7 grudnia 2011 r. znak: IPTPB3/423-227/11-2/KJ stwierdził, że „(...) opisane w przedmiotowym wniosku wydatki dotyczące promocji projektu mogą jednak co do zasady zostać odniesione bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów Spółki, nie natomiast jak wskazuje Wnioskodawca do wartości początkowej wytworzonych w ramach inwestycji środków trwałych. Powyższe twierdzenie wynika z faktu, iż wskazane wydatki Spółki nie mają bezpośredniego wpływu na wytworzenie środka trwałego”.

Podobnie Wnioskodawca podchodzi do wydatków związanych z zakupem usług bankowych, których również nie aktywuje do wartości początkowej środków trwałych. Co do zasady, opłaty z tego tytułu związane z miesięczną obsługą bankową całego zakładu, bez wyodrębniania kosztów jedynie związanych z inwestycjami oraz pozostałych kosztów ogólnych uznawane są przez Spółkę za koszty ogólne, wobec czego nie zaliczane są do wartości początkowej środków trwałych. Podobnie koszty usług ochrony mienia, koszty opłat leasingowych od samochodów osobowych, koszty ubezpieczenia OC działalności gospodarczej stanowią koszty ogólnozakładowe.

Kolejną grupą kosztów, które nie składają się na koszt wytworzenia (modernizacji) majątku Spółki są różnego rodzaju koszty, alokowane na Inwestycyjne CK, które w żadnej części nie dotyczą realizowanej inwestycji lub nie mogą zostać wprost przypisane do określonych środków trwałych. Do takich kosztów Spółka zalicza przykładowo koszty usług informatycznych i telekomunikacyjnych (innych niż związane z zapewnieniem łączności z podziemną częścią kopalni), utylizacji odpadów (innych niż powstające przy budowie i modernizacji chodników), koszty usług ochrony przeciw pożarowej, ubezpieczeń majątkowych (np. ubezpieczenie samochodu służbowego dyrektora danego działu), koszty usług sprzątania pomieszczeń (innych niż sprzątanie łaźni), usług druku wizytówek, sporządzania tłumaczeń niezwiązanych z realizowaną inwestycją a także koszty usług utrzymania terenów zielonych, koszty opłat za kursy językowe pracowników określonych działów, czy też koszty remontów sieci przesyłowych CO i CWU. Spółka nie aktywuje również kosztów wynagrodzeń (wraz z narzutami) oraz innych świadczeń pracowników administracyjnych, jako kosztów niezwiązanych bezpośrednio z realizowaną inwestycją ale z całokształtem działalności Spółki. Ponadto Spółka nie zalicza do wartości początkowej tworzonych środków trwałych także innych ogólnobiurowych kosztów, takich jak np. koszty zakupu mebli biurowych, kwiatów, artykułów czystości, drobnego wyposażenia biura oraz kuchni, koszty zakupu paliwa i akcesoriów do samochodów, itp.

Wyżej wskazane koszty wprawdzie zostają „organizacyjnie” przypisane do Inwestycyjnych CK, czyli centrów kosztów, które co do zasady zajmują się budową oraz modernizacją środków trwałych, to jednak Spółka weryfikuje rzeczywisty związek poszczególnych pozycji kosztowych z wytwarzanymi (ulepszanymi) środkami trwałymi, wymienione rodzaje kosztów nie są niezbędne do budowy (modernizacji) wyrobisk kapitalnych, a tym samym nie powinny wpływać na ustalenia ich wartości początkowej dla celów podatkowych.

Podobnie Wnioskodawca traktuje koszty podatków i opłat. Wśród podatków i opłat ponoszonych przez Spółkę można wymienić min. podatek od nieruchomości, opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntu, opłaty środowiskowe, koszty opłaty eksploatacyjnej, kwoty podatku VAT niepodlegającego odliczeniu, związanego przykładowo z zakupem paliwa i samochodów osobowych, itp. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż podatek od nieruchomości, podobnie jak opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, jest kosztem ponoszonym wyłącznie w związku z faktem „posiadania” nieruchomości, a nie realizowania na niej inwestycji, wobec czego traktuje tego typu koszty jako koszt bieżącego okresu. Takie stanowisko jest zgodne z orzecznictwem sądów administracyjnych. Przykładowo NSA w wyroku z 26 lutego 2009 r. (sygn. II FSK 1607/07) uznał, że: „Uiszczony podatek od nieruchomości, na której realizuje się daną inwestycję nie może być uznany ani za element tejże inwestycji, ani też za element kosztu wytworzenia danego środka trwałego. Podatek od nieruchomości jest ponoszony niezależnie od sposobu wykorzystania gruntu i nie ma wpływu na jego wartość, zatem nie może być zaliczony do kosztów wytworzenia środka trwałego posadowionego na tym gruncie.” Podobnie stwierdził WSA w Warszawie w wyroku z dnia 5 października 2007 r. w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 1157/07 w zakresie opłaty z tytułu posiadanego prawa użytkowania wieczystego gruntu: „Należy zaznaczyć, że opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów ponoszone są przez użytkownika niezależnie od sposobu wykorzystania gruntu przez użytkownika wieczystego, zatem na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) u.p.d.o.p. należy je uznawać za koszty uzyskania przychodów (...).”

Kolejną przykładową pozycją opłat uwzględnianych przez Spółkę w bieżącym wyniku podatkowym jest opłata środowiskowa. Obowiązek naliczania opłat środowiskowych powstaje, w przypadku emisji w jakikolwiek sposób gazów lub pyłów do powietrza, wprowadza do środowiska np. ścieków lub składowania odpadów. O konieczności uiszczania opłaty środowiskowej może decydować chociażby fakt posiadania samochodów przez przedsiębiorcę. W konsekwencji, w ocenie Spółki koszt opłat środowiskowych, podobnie jak podatku od nieruchomości, czy opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, prawidłowo nie zostaje alokowany do wartości początkowej wytwarzanych środków trwałych. Analogiczne konkluzje dotyczą opłaty eksploatacyjnej, nakładanej na przedsiębiorstwa wydobywające kopalinę ze złoża. Opłata eksploatacyjna, podobnie jak opłata środowiskowa, również stanowi koszt związany z bieżącą działalnością Spółki.

Ostatnią grupą kosztów, które zdaniem Spółki nie podlegają aktywowaniu do wartości początkowej środków trwałych są różnego rodzaju koszty, które wprawdzie zostały alokowane na Inwestycyjne CK, ale które nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Do takich kosztów Spółka zalicza przykładowo koszty związane z tworzeniem rezerw na świadczenia emerytalno - rentowe oraz pochodne, świadczenia urlopowe oraz innego rodzaju świadczenia na rzecz pracowników. Koszty tworzonych rezerw wprawdzie są związane z realizowaną inwestycją, niemniej jednak nie stanowią kosztu podatkowego, w konsekwencji czego nie powinny być brane pod uwagę przy określaniu wartości początkowej środka trwałego.

Innym przykładem tego typu są koszty reprezentacji - również ponoszone w związku z realizowaną inwestycją jednakże z uwagi na literalne wyłączenie w Ustawie o PDOP kosztów reprezentacji z kosztów podatkowych, nie zostają one aktywowane do podatkowej wartości początkowej wyrobisk kapitalnych. Spółka ponosi również inne koszty będące kosztami niestanowiącymi kosztów podatkowych, których Wnioskodawca nie aktywuje do podatkowej wartości początkowej środków trwałych. Wśród wydatków o takim charakterze można wymienić jeszcze przykładowo koszty paliwa i akcesoriów do samochodów niebędących środkami trwałymi Spółki, koszty podróży służbowych osób niebędących pracownikami Spółki, wpłaty na PFRON, opłaty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki i inne.

Spółka słusznie nie alokuje określonych rodzajów kosztów wskazanych w stanie faktycznym do wartości początkowej wytwarzanych oraz ulepszanych środków trwałych (wyrobisk kapitalnych) jako kosztów ogólnego zarządu, kosztów sprzedaży i innych tego typu kosztów, których nie można bezpośrednio przypisać do realizowanej inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie pytań Nr 1 oraz Nr 3 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj