Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/727/KDO/423/4/06/WSz
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/727/KDO/423/4/06/WSz
Data
2006.11.15



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wierzytelność
windykacja należności


Pytanie podatnika
Czy koszty windykacji długu Spółka winna uznać za koszty uzyskania przychodów ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku XXX Spółka z o.o. , z września 2006r., żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie czy wydatki ponoszone na rzecz kancelarii prawnych z tytułu zleconych im windykacji wierzytelności można uznać za koszty uzyskania przychodów

Naczelnik Trzeciego Mazowieckigo Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane w w/w wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku o zakresie stosowania prawa podatkowego Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zamierza zlecić firmie windykacyjnej, windykację należności, których nie jest w stanie odzyskać mimo wielokrotnie podejmowanych starań. Koszty windykacji wyniosą od 20% do 40% wierzytelności Spółki, w zależności od dłużnika. Koszty windykacji długu wystąpią dopiero w chwili odzyskania należności Spółki.

W związku z tym Spółka pyta, czy koszty windykacji długu winna uznać za koszty uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki w przedstawionej sprawie:

Działania prowadzone przez firmę windykacyjną i związane z tym wydatki mają związek i wpływ na uzyskanie przychodu, w związku z tym, że część należności zostanie w ten sposób uregulowana, a brak jest przeszkód prawnych w korzystaniu z tego rodzaju metod windykacji jeżeli prowadzone są one z zachowaniem przepisów prawa.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza:

Zgodnie z treścią art.15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust. 1 ustawy.

Przepis art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, enumeratywnie wymienia wydatki nie uznane na gruncie przepisów prawa podatkowego za koszty uzyskania przychodów.

W konkretnym przypadku Spółki, gdy koszty które będzie ponosił podatnik związane będą z osiąganymi przychodami i nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy, podatnik może w/w wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Kosztami takimi są zarówno koszty bezpośrednio jak również pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z jego funkcjonowaniem.

Koszty windykacji należności związane są z przychodami w sposób pośredni. Niezależnie od tego, w jaki sposób prowadzona będzie windykacja należności tzn. bez względu na to, czy działania windykacyjne prowadzone są przez samego wierzyciela czy przez wynajętą przez niego firmę profesjonalnie świadczącą tego rodzaju usługi, wydatki ponoszone na czynności zmierzające do uzyskania od dłużnika należnej kwoty, co do zasady zaliczane są do podatkowych kosztów uzyskania przychodów wierzyciela. Wydatki powyższe posiadają przymiot ponoszonych w celu uzyskania przychodu, nawet w przypadku gdy przychód ten powstaje kasowo tj. z momentem faktycznego otrzymania zapłaty. Tak więc, wydatki ponoszone przez Spółkę na windykację należności prowadzone przez firmy windykacyjne mają związek z działalnością gospodarczą i pośrednio osiągniętymi przychodami.

W ocenie organu podatkowego, na bazie obowiązujących przepisów prawa podatkowego - art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka ma prawo uznać odpowiednio udokumentowane wydatki dotyczące windykacji należności, jako nakłady związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, a także pośrednio z osiąganymi przez niego przychodami, za koszty uzyskania przychodów.

Reasumując postanowiono jak w sentencji.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj