Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PP-406/6/AZ/07
z 17 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-406/6/AZ/07
Data
2007.04.17



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Faktura VAT RR


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura VAT
podatek od towarów i usług
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Jak należy dokumentować i rozliczać wykazaną w fakturze korygującej zmianę (zwiększenie) ilości sprzedanych buraków cukrowych w zakresie podatku VAT ? Czy będąc od 1 stycznia 2007r czynnym podatnikiem podatku VAT mogę przyjąć wystawioną przez cukrownię w dniu 27.01.2007r fakturę korygującą VAT RR do wystawionej w moim imieniu w dniu 11.12.2006r (tj. w okresie gdy byłem rolnikiem ryczałtowym) faktury VAT RR z tytułu dostawy buraków do cukrowni ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku w związku ze złożonym przez Pana wnioskiem z dnia 08.03.2007r. (data wpływu 09.03.2007r.) w sprawie interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odpowiedzi na pytanie:

jak należy udokumentować i rozliczyć wykazaną w fakturze korygującej zmianę (zwiększenie) ilości sprzedanych buraków cukrowych w zakresie podatku VAT. Czy będąc od 1 stycznia 2007r czynnym podatnikiem podatku VAT mogę przyjąć wystawioną przez Cukrownię ... w dniu 27.01.2007r fakturę korygującą VAT RR do wystawionej w moim imieniu w dniu 11.12.2006r (tj. w okresie gdy byłem rolnikiem ryczałtowym) faktury VAT RR z tytułu dostawy buraków do cukrowni?

stwierdza, iż stanowisko zajęte w przedmiocie postawionego pytania jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z treści art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) wynika, że stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przesłanego pisma wynika, iż był Pan rolnikiem ryczałtowym. Z dniem 1 stycznia 2007r dobrowolnie zrezygnował Pan ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT , stając się rolnikiem opodatkowanym VAT na zasadach ogólnych. W grudniu 2006r jako rolnik ryczałtowy dokonał Pan sprzedaży buraków cukrowych. Kupujący – Cukrownia ... – udokumentowała transakcję fakturą VAT RR. W miesiącu lutym 2007r już jako czynny podatnik VAT otrzymał Pan od ww. jednostki fakturę korygującą VAT RR. Korekta dotyczy zmiany zapisów w zakresie ceny oraz ilości (zwiększenie) sprzedanych w ubiegłym roku buraków dla cukrowni. W związku z powyższym zwraca się z pytaniem, jak należy udokumentować i rozliczyć wykazaną w fakturze korygującej zmianę (zwiększenie) ilości sprzedanych buraków cukrowych w zakresie podatku VAT.

Pana zdaniem faktura korygująca nie jest w pełni zgodna z rzeczywistą sytuacją albowiem z dniem 1 stycznia 2007r posiada Pan status czynnego podatnika VAT a w związku z tym obowiązany jest do dokumentowania sprzedaży fakturą VAT. Korekta w zakresie rozliczenia ilości sprzedaży winna być udokumentowana wg faktury VAT i uwzględniona w Pana deklaracji podatkowej VAT-7.

Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego według stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku, tutejszy organ podatkowy stwierdza j.n.:

W świetle regulacji art.2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz.535 ze zm.), rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Stosownie natomiast do treści art.116 ust.1 przywoływanej ustawy o VAT, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

W świetle natomiast art.117 ww. ustawy, z zastrzeżeniem art.43 ust.4, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:

1) wystawiania faktur, o których mowa w art.106;

2) prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;

3) składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art.99 ust. 1;

4) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art.96.

Mając na uwadze powyższe należy podkreślić, iż cechą szczególną dokumentowania transakcji zawieranych z rolnikiem ryczałtowym jest to, że fakturę z tytułu sprzedaży produktów rolnych przez rolnika ryczałtowego wystawia nie rolnik – sprzedawca, ale nabywca będący podatnikiem VAT. Ustawodawca w przywoływanej ustawie podatkowej nie zawarł delegacji ustawowej upoważniającej Ministra Finansów do określenia w przepisach wykonawczych dodatkowych regulacji w stosunku do faktur VAT RR. Zdaniem tut. organu podatkowego, regulacje tejże ustawy, nie zawierają przesłanek wskazujących na to, iż obrót towarowy prowadzony z rolnikami ryczałtowymi pozbawiony jest możliwości skorygowania wystawionej faktury, zatem w przypadku wystawiania faktury korygującej fakturę VAT RR, należy stosować ogólne zasady określające sposób korygowania faktur.

W świetle §16 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz.798 ze zm.), w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art.29 ust.4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Stosownie natomiast do §17 ust.1 ww. rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Zgodnie z §17 ust.2 przywoływanego rozporządzenia, faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:

1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) określone w § 9 ust.1 pkt 1-3,

b) nazwę towaru lub usługi objętych podwyżką ceny;

3) kwotę podwyższenia ceny bez podatku;

4) kwotę podwyższenia podatku należnego.

Stosownie do ww. regulacji, fakturę korygującą wystawia sprzedawca, czyli podmiot, który sporządził fakturę pierwotną, natomiast z uwagi na szczególny sposób wystawiania faktury VAT RR, pierwotną fakturę VAT RR wystawia nabywca. Zatem w opisywanym stanie faktycznym podmiotem zobowiązanym do wystawienia faktury korygującej będzie Cukrownia ... Ona bowiem wystawiła fakturę pierwotną.

Jednocześnie, należy podkreślić, iż celem wystawiania faktur korygujących jest usuwanie nieprawidłowości, które wystąpiły na fakturach pierwotnych, jak również uaktualnienie transakcji i dokumentów, w związku ze zmianą okoliczności wpływających na cenę towarów. Co do zasady faktura korygująca nie jest samodzielnym dokumentem, funkcjonuje bowiem zawsze w związku z fakturą pierwotną. W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik zaznacza, iż po wystawieniu faktury dokumentującej sprzedaż produktów rolnych ustalono, że ilość oraz cena za buraki nabywane w kampanii w 2006 r. została podwyższona. Jednocześnie podatnik w międzyczasie zmienił swój status, stając się podatnikiem VAT czynnym. Wystawienie faktury korygującej ma na celu korektę dokonanego przez nabywcę zakupu buraków cukrowych w 2006 r.

W opinii tut. organu podatkowego, przedstawiona w stanie faktycznym zmiana statusu podatkowego rolnika, który sprzedał w 2006 r. buraki, z rolnika ryczałtowego na podatnika VAT czynnego, pozostaje bez wpływu na prawo nabywcy (Cukrownia ...) do dokonania korekty wystawionej faktury VAT RR. W momencie dokonywania przedmiotowej sprzedaży buraków w 2006 r. plantator, od którego cukrownia nabywała ww. towary, posiadał status rolnika ryczałtowego. Zatem, cukrownia wystawiając fakturę korygującą, odnosi się do stanu faktycznego istniejącego w momencie zakupu towarów. Podatnik korygując ilość oraz cenę towarów, dokonuje korekty istotnego elementu stosunku prawnego zawartego z kontrahentem posiadającym status rolnika ryczałtowego. Stosownie do powyższego, późniejsza zmiana statusu przez plantatora pozostaje bez znaczenia.

Reasumując należy stwierdzić, iż wystawienie rzeczonej faktury korygującej VAT RR przez Cukrownię ... w dniu 27.01.2007r do wystawionej w Pana imieniu w dniu 11.12.2006r (tj. w okresie gdy był Pan rolnikiem ryczałtowym) faktury VAT RR z tytułu dostawy buraków do cukrowni, w świetle przywołanych przepisów jest w pełni uzasadnione. Powyższe oznacza, iż wystawiona faktura korygująca pozostaje bez wpływu na bieżące rozliczenia w podatku VAT. Tak więc nie jest Pan zobowiązany do korygowania wystawianych przez siebie faktur VAT w okresie od 1 stycznia 2007r z tytułu otrzymanej faktury korygującej VAT RR jak również do rozliczenia jej w podatku od towarów i usług w bieżących deklaracjach podatkowych VAT-7.

W świetle powyższego w ocenie tutejszego organu stanowisko zajęte przez Pana jest nieprawidłowe.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje, że udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Przy tym należy także podkreślić, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (vide art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia służy stronie na podstawie art.14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu, które wnosi się w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie.

Zażalenie powinno spełniać wymogi zawarte w art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, tj. zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj