Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PP/443-1/Int-14/07
z 5 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/Int-14/07
Data
2007.03.05



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
aport
przedsiębiorstwa komunalne
sprzedaż budynków
sprzedaż majątku
towar używany
wspólnik
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy spółka w przypadku odsprzedaży majątku w postaci nieruchomości (budynki i budowle), może skorzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2?
Czy termin 5 lat użytkowania liczony jest od daty przekazania budynków i budowli do użytkowania, czy od daty wniesienia go aportem przez wspólnika do spółki?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 06 lutego 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 lutego 2007 r. wpłynął wniosek, w którym zwrócili się Państwo z zapytaniem w kwestii wskazania terminu, po upływie którego spółka będzie zwolniona z zapłaty podatku od towarów i usług w przypadku odsprzedaży majątku ruchomego i nieruchomości będących własnością Spółki, a wniesionych aportem do spółki przez jego udziałowca.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę przedstawia się następująco:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż udziałowiec spółki - Gmina XXX wniosła majątek w postaci zorganizowanego przedsiębiorstwa, na które składały się budynki i budowle przeznaczone do zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków. Wg danych przekazanych przez Udziałowca około 50% majątku zostało wybudowane w latach 2000-2001. W obecnej chwili Udziałowiec chce wystąpić ze spółki i nabyć wcześniej wniesione składniki majątkowe stosując w rozliczeniu udziały własne wycenione wg wartości księgowej.

W związku z powyższym Spółka postawiła pytania:

Czy spółka w przypadku odsprzedaży majątku w postaci nieruchomości (budynki i budowle), może skorzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 pkt 2 ust. 1?
Czy termin 5 lat użytkowania liczony jest od daty przekazania budynków i budowli do użytkowania, czy od daty wniesienia go aportem przez wspólnika do spółki?
Spółka stoi na stanowisku, iż w odniesieniu do budynków i budowli oraz ich części nie jest istotne jak długo używała te nieruchomości. Ich status jako towarów używanych zależy wyłącznie od czasu jaki upłynął od zakończenia ich budowy. Czyli w chwili obecnej można przyjąć, że dla sprzedaży tej części nieruchomości (budynków i budowli), która została wybudowana w latach 2000-2001 spółka może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

W art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ustawodawca zawarł przedmiotowe zwolnienia od podatku od towarów i usług. I tak w ust. 1 pkt 2 tegoż artykułu została wymieniona dostawa towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się:
1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Jednocześnie ust. 6 zawiera zapis, iż zwolnienia o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i powołane przepisy, zdaniem organu podatkowego, przedmiotowe zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, będzie miało zastosowanie w stosunku do tych budynków i budowli, których budowę zakończono w 2001 r. lub w latach wcześniejszych, przy jednoczesnym braku spełnienia warunków, o których mowa w ust. 6.

Naczelnik tut. Urzędu podkreśla, iż niniejsze postanowienie zostało wydane w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 6 lutego 2007 r., który nie jest identyczny ze stanem faktycznym przestawionym we wniosku z dnia 1 lutego 2006 r., w stosunku do którego została udzielona interpretacja w postanowieniu nr PP/443-3/Int-7/06 z dnia 12 kwietnia 2006 r.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj