Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
PDIII423/1/239/06
z 20 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIII423/1/239/06
Data
2007.03.20



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
cesja leasingu
koszty uzyskania przychodów
sukcesja


Pytanie podatnika
Czy ze zględu na treść art. 93 par.2 pkt 2 ustawy Ordynacji podatkowej spółka przejmująca wejdzie we wszystkie uprawnienia i obowiązki spółki komandytowej, w szczególności, będzie miała prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe dotyczące umów zawartych uprzednio przez spółkę komandytową?Czy ze względu na fakt umownej cesji umów leasingu z osoby fizycznej na spółkę z o. o. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wejdzie w uprawnienia i obowiązki wynikające z dokonanych cesji umów, w szczególności, będzie miała prawo zaliczać do kosztow uzyskania przychodów raty leasingowe dotyczące umów zawartych uprzednio przez osobę fizyczną?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko „K ” Sp. z o. o. z/s w Jeleniej Górze - przedstawione we wniosku z dnia 07.12.2006 r. uzupełnione pismem z dnia 08.01.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa zaliczania do kosztów uzyskania przychodów Spółki z o. o. rat leasingowych w przypadku, gdy majątek zlikwidowanego przedsiębiorstwa osoby fizycznej zostanie wniesiony do spółki z o. o. w zamian za udziały w spółce z o. o. i w przypadku przeniesienia całego majątku spółki komandytowej do spółki z o. o. poprzez przejęcie w zamian za udziały w spółce z o. o. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11.12.2006 uzupełniony pismem z dnia 08.01.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wpłynął wniosek od „K” Spółki z o. o. z/s w Jeleniej Górze NIP 611 25 55 781 o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę w opisywanej sprawie.
Z treści złożonego wniosku wynika, że do spółki z o. o. zostanie wniesione przedsiębiorstwo osoby fizycznej w zamian za udziały. Po wniesieniu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o. o. nastąpi likwidacja tego przedsiębiorstwa. Następnie do tej samej spółki z o. o. zostanie przeniesiony cały majątek spółki komandytowej za udziały, które spółka przejmująca wyda wspólnikom (komplementariuszowi i komandytariuszowi) spółki komandytowej (przejmowanej). Po przeniesieniu majątku spółki komandytowej do spółki z o. o. nastąpi połączenie tych spółek poprzez przejęcie spółki komandytowej przez spółkę z o. o. Zarówno osoba fizyczna jak i spółka komandytowa związane są wieloletnimi umowami, np. leasingowymi. Osoba fizyczna dokona cesji umów, w tym umów leasingowych na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zapytania Jednostki brzmią:
- czy ze względu na fakt umownej cesji umów leasingu z osoby fizycznej na spółkę z o. o., spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wejdzie w uprawnienia i obowiązki wynikające z dokonanych cesji umów, w szczególności, będzie miała prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe dotyczące umów zawartych uprzednio przez osobę fizyczną ?
- czy ze względu na treść art. 93 § 2 pkt 2 ustawy Ordynacji podatkowej spółka przejmująca wejdzie we wszystkie uprawnienia i obowiązki spółki komandytowej, w szczególności, będzie miała prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe dotyczące umów zawartych uprzednio przez spółkę komandytową ?
Zdaniem Spółki z o. o. „K” ze względu na fakt umownej cesji umów leasingu z osoby fizycznej na spółkę z o. o., spółka z o. o. wejdzie w uprawnienia i obowiązki wynikające z dokonanych cesji umów, w szczególności, będzie miała prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe dotyczące umów zawartych uprzednio przez tą osobę fizyczną. Ze względu na treść art. 93 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej spółka z o. o. (spółka przejmująca) wejdzie we wszystkie uprawnienia i obowiązki spółki komandytowej, w szczególności będzie miała prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe, dotyczące umów zawartych uprzednio przez spółkę komandytową.
Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.
Z treści złożonego wniosku wynika, że do spółki z o. o. zostanie wniesione przedsiębiorstwo osoby fizycznej w zamian za udziały. Do tej samej spółki zostanie również przeniesiony cały majątek spółki komandytowej za udziały, które spółka z o. o. (spółka przejmująca) wyda wspólnikom spółki komandytowej. Zarówno osoba fizyczna, jak i spółka komandytowa związane są wieloletnimi umowami m. in. leasingowymi. Osoba fizyczna dokona cesji umów, w tym również i umów leasingowych na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że spółka z o. o. ma możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe, pod warunkiem, że ona jest stroną umowy leasingu, ponosi koszt spłaty rat leasingowych i przedmiot leasingu jest wykorzystywany w celu uzyskania przychodów.
Przy założeniu, że umowy leasingowe zawarte między finansującym, a korzystającym zawierają zapisy dotyczące możliwości przeniesienia przedmiotów leasingu na inny podmiot i dokonana zostanie czynność prawna, o której mowa w art. 519 § 1 k. c tj. nabywając tym samym prawo do korzystania z przedmiotów leasingu, to nastąpi przejęcie praw i obowiązków wynikających z tych umów przez spółkę z o. o.
Przy założeniu, że nic innego nie wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych, spółka z o. o. będzie ponosić opłaty leasingowe oraz inne należności wynikające z tych umów, które będą dla spółki stanowiły koszty uzyskania przychodów na podstawie przepisu art. 15 ust. 1 w związku z art. 17 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto spółka z o. o. nabędzie prawo do nabycia środków trwałych według cen nabycia określonych w umowach laesingu, a więc bez określania ich wartości rynkowej.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Do wiadomości:
1.Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu
Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze,
2.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu,
3.a/a



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj