Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-7-2/07
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-7-2/07
Data
2007.04.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
aport
przedsiębiorstwa
spółka jawna
środek trwały
towar handlowy
wkład


Pytanie podatnika
Jeśli osoba fizyczna prowadząca działalnośc gospodarczą utworzy z inną osobą fizyczną spółkę jawną ,do której wniesie aport w postaci części przedsiębiorstwa prowadzonego obecnie (towary handlowe, środki trwałe), tytułem wkładu na pokrycie udziału - zapłaci podatek dochodowy od osób fizycznych w momencie likwidacji prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej w zakresie części przedsiębiorstwa handlowego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 Nr 8 poz.60 ze zmianami), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 02 lutego 2007r., w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie wniesienia aportem części przedsiębiorstwa do spółki, stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Działając, zgodnie z przepisem art. 14a §1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, m.in., naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast, zgodnie z §2 tegoż art.14a, składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z dokumentów znajdujących sie w tutejszym urzędzie wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, w której zakres wchodzą:
działalność handlowa – w przeważającym zakresie
inna działalność usługowa.

Oba rodzaje działalności prowadzone są w odrębnych lokalach lecz prowadzona jest dla nich jedna podatkowa księga przychodów i rozchodów. W najbliższej przyszłości zamierza Pan utworzyć z inną osobą fizyczną spółkę jawną i wnieść do tej spółki tytułem wkładu na pokrycie udziału – aport w postaci części przedsiębiorstwa prowadzonego obecnie przez Pana, a dokładniej część handlową. Spółka jawna zajmować się będzie handlem odzieżą (obecnie w tym lokalu Pan prowadzi działalność handlową). Przedmiotem aportu mają być w zasadniczej części towary handlowe, które nabył Pan jako osoba fizyczna oraz środki trwałe i wyposażenie. Ma Pan wątpliwości, czy spółka jawna do której przedsiębiorca – osoba fizyczna wniesie aportem część swojego przedsiębiorstwa, a to środki trwałe oraz towary handlowe, będzie sukcesorem tej osoby fizycznej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, a tym samym nie powstanie obowiązek podatkowy po stronie osoby fizycznej związany z likwidacją prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie owej części – przedsiębiorstwa handlowego.

Przepis art. 22g ust. 12 traktuje o tym, że w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio na podstawie art. 22g ust. 14a w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 14 tegoż art. 22g.

Natomiast na podstawie art. 24 ust. 3 nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
1.w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
2.nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
3.osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
4.nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo kapitałową spółkę handlową.

Z wniosku wynika, iż ma Pan zamiar nadal prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. W celu wyodrębnienia części działalności prowadzonej w zakresie handlu i następnie wniesienia tej części tytułem wkładu do nowo powstałej spółki jawnej będzie Pan zobowiązany do sporządzenia remanentu.

Z przytoczonych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, iż nie ustala się dochodu jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem. Tym samym od tego dochodu nie ustala się podatku, o którym mowa w art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, iż powyższe stanowisko jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia. Ponadto w myśl przepisu art. 14b §1 i §2 ww. Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla osoby występującej z wnioskiem i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5.

Zgodnie z art. 14a §4 ww. Ordynacji podatkowej na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art. 236 §2 pkt 1ww. Ordynacji podatkowej wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj