Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PD/415-19/06/AN
z 19 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-19/06/AN
Data
2007.03.19



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
klub sportowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzęt rehabilitacyjny
zwolnienia przedmiotowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Opodatkowanie zwrotu kosztów zakupu sprzętu ochronnego zakupionego przez zawodników Klubu Sportowego w celu używania go na treningach i zawodach.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu złożonego przez Jednostkę wniosku w dniu 20.12.2006 r. dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania zwrotu kosztów zakupu sprzętu ochronnego zakupionego przez zawodników Klubu Sportowego w celu używania go na treningach i zawodach - uznaje stanowisko Jednostki jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) stanowi iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 20.12.2006 r. wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania zwrotu kosztów zakupu sprzętu ochronnego zakupionego przez zawodników klubu sportowego w celu używania go na treningach i zawodach.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Jednostkę jest ona stowarzyszeniem kultury fizycznej zarejestrowanym w rejestrze stowarzyszeń. Celem statutowym Klubu jest m.in. upowszechnianie sportu oraz stwarzanie utalentowanej sportowo młodzieży warunków do osiągania mistrzostwa sportowego. Cele te są realizowane m.in. poprzez udział młodzieży w rozgrywkach ligowych w ramach sekcji piłki ręcznej. Zawodnicy po odniesionych kontuzjach, w celu ochrony stawów, powinni stosować sprzęt ochronny, m.in. stabilizatory stawu skokowego, których stosowanie zalecane jest przez lekarza sportowego. Ze względu na różne rodzaje i rozmiary stabilizatorów zawodnicy kupują je samodzielnie, a klub zwraca im wyłożone kwoty.

W związku z powyższym Jednostka pyta, czy zwrot zawodnikom kosztów zakupu sprzętu ochronnego używanego na zawodach i treningach podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Klubu zwrot kosztów zakupu stabilizatorów służących ochronie stawów przy uprawianiu sportu będzie zwolniony od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Jednostkę – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach wyjaśnia, iż zgodnie z art. 9 ust 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Powołany przez Jednostkę art. 21 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Przepis powyższy – biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Jednostkę - nie daje możliwości zwolnienia od opodatkowania otrzymanych zwrotów kosztów zakupu stabilizatorów. Zwrot ten nie jest ekwiwalentem, którego wypłata przysługuje na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, gdyż przepisy te mają zastosowanie do osób będących pracownikami, czyli osób pozostających w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy. Zawodnicy nie są pracownikami Klubu Sportowego z którymi zawarta jest np. umowa o pracę więc wypłacony zwrot kosztów zakupu stabilizatorów nie jest ekwiwalentem i nie może być wolny od podatku.

W związku z faktem, iż przepisy art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają w swoim katalogu zwolnienia od podatku kwot, jakie Klub Sportowy wypłaca zawodnikom tytułem zwrotu kosztów zakupu sprzętu ochronnego, kwoty te stanowią przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 tej ustawy.

Za przychody z innych źródeł, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach (art. 20 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach informuje, iż podmioty, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 są obowiązane sporządzać informacje według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

W świetle powyższego tut. organ podatkowy informuje, iż wypłacony zawodnikom zwrot kosztów zakupu sprzętu ochronnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Przepis § 2 tegoż artykułu stanowi, iż interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj