Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD2/415/48/06/07/EC
z 9 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD2/415/48/06/07/EC
Data
2007.02.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Zapytanie pisemne

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
ulga budowlana
ulga mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy należy dokonać zwrotu odliczonych wydatków w ramach ulgi mieszkaniowej z chwilą otrzymania zwrotu wkładu ze spółdzielni mieszkaniowej ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24-11-2006r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n o w i ł

uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie „ zwrotu ulgi dowlanej ” z tytułu wpłat na budowę lokalu mieszkalnego.

uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 24-11-2006r uzupełnionym dnia 24.11.2006r ( wpływ do Urzędu 13.12.2006r ) wystąpili Państwo w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: W dniu 10.11.1998r. podpisaliście Państwo umowę realizacyjną nr 412/RW/98 na budowę lokalu mieszkalnego przy ul. (......). Po wpłaceniu pełnej wartości mieszkania został w dniu 17.08.2001r. podpisany akt notarialny na umowę przedwstępną ustanowienia własności lokalu i jego sprzedaży. W dniu 30.09.2001r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa IX Wydział Ksiąg Wieczystych w Księdze nr.... dokonał wpisu hipoteki kaucyjnej do kwoty 101.589,00zł na Państwa nazwisko. W lutym 2002 roku Sąd Gospodarczy ogłosił upadłość firmy W. i chociaż budynek, w którym było Państwa mieszkanie już powstał, to nie doszło do wydania przedmiotowego lokalu. Wybudowany budynek wszedł w skład masy upadłościowej i został przejęty przez Syndyka. W roku 2005 Syndyk Masy Upadłości P. uzyskał pozwolenie na kontynuację inwestycji R., a budynek został sprzedany w celu pozyskania środków na dalszą budowę. Syndyk zaproponował Państwu kontynuację budowy innego lokalu w cenie 2.900zł za 1m². Z tej propozycji Państwo zrezygnowali z powodu zakupu innego mieszkania w dniu 29.11.2002r.

W październiku 2006r. Syndyk zwrócił Państwu 71.000zł , przy czym poinformował, że należy dokonać „ zwrotu odliczonych wydatków „ w ramach wykorzystanej ulgi mieszkaniowej.Według Państwa zwrot tej ulgi jest bezzasadne, gdyż kwota która została zwrócona w żaden sposób nie rekompensuje utraconego mieszkania, a pieniądze które zostały zwrócone, w całości przeznaczyliście Państwo na cele mieszkaniowe spłacając ostanie raty kredytu zaciągniętego na zakup nowego mieszkania.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy na podstawie art.14a § 1 Ordynacji podatkowej informuje że:

Przesłanki do utraty praw do tzw. „ dużej ulgi budowlanej „ zostały określone przez ustawodawcę w treści art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. - zgodnie z którym jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu ( przychodu ) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 i 2, a następnie:

1.wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2.w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3.po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4.wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,

5.przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo- kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu ( przychodu ) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Natomiast przepis art. 6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz.1509) rozciągnął moc obowiązującą przepisu art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002r.Użyty przez ustawodawcę „zwrot odliczonych wydatków” oznacza, iż objęte są nim wszelkie zdarzenia gospodarcze, w związku z którymi zwrócono podatnikowi poniesione nakłady.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że otrzymaliście Państwo w październiku 2006r. zwrot wpłaconej kwoty przeznaczonej na zakup lokalu mieszkalnego ( 70% wpłaconej kwoty). Syndyk poinformował Państwa, że musicie zwrócić ulgę budowlaną. Nie oznacza to jednak, iż w przypadku otrzymania takiej informacji podatnik jest obowiązany wykazać zwrócony wkład mieszkaniowy lub budowlany w zeznaniu za rok podatkowy, w którym taka sytuacja miała miejsce. Doliczenie kwot uprzednio odliczonych uzależnione jest bowiem od tego, czy w okresie obowiązywania ustawy tj. w latach 1992-2001 dokonywano pomniejszenia podstawy opodatkowania lub podatku dochodowego z tytułu wniesionego do spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego lub budowlanego. Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, że dokonaliście Państwo odliczenia w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej, zatem zgodnie z w/w przepisami jesteście zobowiązani doliczyć kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu za rok 2006 ( pomimo zakupu innego mieszkania ).

Jednocześnie informujemy, że od dnia 1 stycznia 2002r. zlikwidowano możliwość korzystania przez podatników z tzw. „dużej ulgi budowlanej” Jednocześnie jednak w art. 4 ust.2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. postanowiono, iż podatnikom którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 lit. a-f) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji – poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do 31 grudnia 2004r. W świetle powyższych przepisów podatnicy zachowują prawo do odliczeń tylko wówczas, gdy kontynuują tę samą inwestycję. Przy czym użyty zwrot „ kontynuacja danej inwestycji” w tym przypadku należy rozumieć jako ponoszenie po dniu 31 grudnia 2001r. dalszych wydatków na zakup tego samego lokalu mieszkalnego . Zrezygnowaliście Państwo z dalszej kontynuacji budowy z uwagi na zakup innego mieszkania oraz braku zdolności kredytowej. W konsekwencji dokonanie przez Państwa po dniu 31 grudnia 2001r. zakupu innego mieszkania skutkuje utratą prawa do kontynuacji odliczeń od podatku w ramach „dużej ulgi budowlanej”, bowiem wiąże się z inną inwestycją mieszkaniową.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art.14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj