Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.I/423-9/07
z 24 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/423-9/07
Data
2007.04.24



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
darowizna
jednostka budżetowa
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
- dotyczy obciążenia podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w związku z przyjęciem darowizny rzeczowej od spółki akcyjnej.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 05.02.2007 r. (data wpływu 06.02.2007 r. uzupełnionym dnia 21.02.2007 r.i 30.03.2007 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie obciążeń podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w związku z przyjęciem darowizny rzeczowej od spółki akcyjnej – za prawidłowe.

W dniu 06.02.2007 r. w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie złożyła wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając po uzupełnieniu wniosku w dniu 21.02.2007 r. i 30.03.2007 r. następujący stan faktyczny:

Komenda jest jednostka budżetową. Otrzymała od spółki akcyjnej darowiznę rzeczową.
Wartość przedmiotu darowizny jest określona w umowie darowizny jako 21.764,66zł netto plus podatek VAT 22%.

Darczyńca zawarł w umowie zobowiązanie dla Komendy jako obdarowanego, do poniesienia wszelkich opłat i podatków wynikających z wykorzystania przedmiotu darowizny.

W związku z powyższym Komenda pyta czy jest zobowiązana do zapłacenia podatku dochodowego od osób prawnych w związku z przyjęciem darowizny rzeczowej od spółki akcyjnej na podstawie art. 12 ust. 1, pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Komendy – art. 6 ust. 12 pkt 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia z podatku dochodowego od osób prawnych jednostki budżetowe bez względu na podmiot, od jakiego otrzymuje darowiznę.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku jednostki budżetowe.

Zatem od podatku dochodowego od osób prawnych zwalnia się podmiotowo jednostki budżetowe.

Wobec powyższego, w związku z nabyciem w drodze darowizny przedmiotowej rzeczy o wartości netto 21.764,66zł nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie zgodnie z zapisem art. 222 wyżej cyt. ustawy – Ordynacja podatkowa winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj