Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IDG2/415/429/24/07
z 27 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IDG2/415/429/24/07
Data
2007.02.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
agent
dokumentacja księgowa
działalność gospodarcza
obowiązek podatkowy
umowa
usługi projektowe
współpraca handlowa
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym i jak należy go udokumentować oraz jakim dokumentem księgowym należy udokumentować przekazanie towaru agentowi?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z 05 grudnia 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi w zakresie projektowania odzieży i dodatków do odzieży, obuwia, biżuterii, mebli, wzornictwa tkanin oraz produkcji i sprzedaży zaprojektowanej odzieży.

Sprzedaż detaliczna wyrobów odbywa się w Centrum Handlowym poprzez agenta na podstawie zawartej z nim umowy o współpracę. Rozliczenie, polegające na przedstawieniu do 15 każdego miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy, zestawienia ilości sprzedanych towarów oraz należności ( wartości sprzedaży pomniejszonej o świadczenie należne agentowi ) wynikającej z tej sprzedaży.

Treść pytania:
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym i jak należy go udokumentować oraz jakim dokumentem księgowym należy udokumentować przekazanie towaru agentowi?

Stanowisko przedstawione we wniosku:
Według opinii przedstawionej we wniosku, dniem wykonania usługi jest częściowe rozliczenie, potwierdzone wystawioną fakturą, które następuje piętnastego następnego miesiąca po miesiącu objętym rozliczeniem. Termin ten jest momentem powstania przychodu i obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast wydanie towarów agentowi powinno być udokumentowane wystawionym dokumentem WZ (wydanie na zewnątrz).

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:
Moment powstania przychodu z działalności gospodarczej skutkujący obowiązkiem podatkowym w podatku dochodowym od osób fizycznych definiują przepisy art. 14 ust. 1 c ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z wymienioną tam zasadą za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust.1e-1g, dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1.wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2.wykonano usługę, jeśli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3.otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia- w pozostałych przypadkach.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny należy uznać, że momentem przychodu mającym zastosowanie do osiąganych przez Panią przychodów z działalności gospodarczej jest data wykonania usługi potwierdzona rozliczeniem sprzedaży i wystawioną fakturą, zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 c pkt 2 wymienionej ustawy.

Ustawą z 16 listopada 2006r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw opublikowaną w Dz. U. nr 217 poz. 1588 w art. 1 pkt 11 wprowadzono zmiany w zakresie definicji momentu przychodu z działalności gospodarczej. Obowiązują one od 01 stycznia 2007r.Zgodnie z nowym brzmieniem art. 14 ust. 1c, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1 e, 1 h i 1 i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1.wystawienia faktury albo
2.uregulowania należności

Przepis art. 14 ust. 1 e nowelizacji stanowi, iż jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

W myśl przytoczonych przepisów obowiązujących zarówno przed 01 stycznia 2007 jak i po tym dniu, przyjęta przez Panią data uzyskania przychodu wynikająca z zawartej umowy o współpracę, jest prawidłowa.

Sporządzane przez Panią dowody księgowe dotyczące przedstawionych we wniosku zdarzeń gospodarczych są sporządzone zgodnie z zasadą określoną § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. nr 152 poz. 1475 ze zm. ).
Zatem Pani postępowanie w tej kwestii również jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 05.12.2006r oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art.236 §2 pkt.1 ustawy z 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj