Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głubczycach
PO-IS/4151/01/AJ/07
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-IS/4151/01/AJ/07
Data
2007.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Głubczycach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
darowizna
miejsce zameldowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny po 01 stycznia 2007r. jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 30.01.2007r. (data wpływu 02.02.2007r.) i jego uzupełnieniu z dnia 27.02.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

W dniu 02.02.2007 roku wpłynął do tutejszego organu wniosek Pana z dnia 30.01.2007r. o udzielenie interpretacji w sprawie podatku dochodowego od dochodu osiągniętego ze sprzedaży nieruchomości.

Wypełniając powyższe żądanie uzupełnił Pan złożony wniosek wnosząc dodatkowo pismo z dnia 27.02.2007r. zwracając się o potwierdzenie zajętego w sprawie stanowiska, zgodnie z którym zwolniony jest Pan z zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19% od uzyskanego dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Przedstawiając okoliczności sprawy wskazał Pan na przepisy art. 21 ust 1 pkt. 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. ze zm.) twierdząc, że dochód uzyskany w drodze darowizny, która nastąpi po 01.01.2007r. na podstawie powołanego przepisu stanowi dochód wolny od podatku. Zgodnie z informacjami podanymi we wniosku, nabędzie Pan w drodze darowizny nieruchomość. W nieruchomości tej był Pan zameldowany do 30.12.2005r., aktualnie nie jest Pan tam zameldowany.

W.w nieruchomość, po uzyskaniu darowizny, zamierza Pan od razu sprzedać.

Pana zdaniem zbycie nieruchomości nabytej w wyżej opisanym trybie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Z uwagi na powyższe zwrócił się Pan z zapytaniem, czy 19-to %-owy podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest należny.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przytoczonym art. 14a § 1 powołanej Ustawy- Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach na pisemny wniosek podatnika, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach stwierdza co następuje.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie z art.10 ust. 1 pkt. 8 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr l4, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów jest odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane wprzypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przedupływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 30e ust. 1 powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit.a)-c) tej ustawy, ustala się 19 %-owy podatek. Podatek ten płatny jest w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika. Przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Stosownie zaś do postanowień art. 21 ust 1 pkt 126 o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia: a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, c) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22,

Od 01 stycznia 2007 roku w dość istotny sposób zmieniły się przepisy dotyczące sprzedażynieruchomości nabytych w drodze darowizny. Do końca ubiegłego roku sprzedaż taka zwolniona była z PIT. Co ważne to zwolnienie nadal ma zastosowanie do nieruchomości i praw nabytych w formie darowizny do 31 grudnia 2006r. i to bez względu na to, kiedy nastąpi sprzedaż tych nieruchomości i praw.

Sprzedaż nieruchomości i określonych praw związanych z nieruchomościami powoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego od dochodu z tej sprzedaży. Oczywiście obowiązek taki powstaje tylko wtedy, gdy podatnik nie korzysta ze zwolnień podatkowych, tj. dokonuje sprzedaży podarowanej mu nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, albo też gdy sprzedaje mieszkanie przed upływem 12 miesięcy od zameldowania się w nim na pobyt stały.

Oczywiście w przypadku sprzedaży takiej nieruchomości, gdy sprzedaż podlega opodatkowaniu 19-proc. PIT, podatek płacony jest od dochodu rozumianego jako przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze darowizn uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od darowizn w takiej części , w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od darowizn.

Za dzień nabycia nieruchomości uważa się dzień podpisania aktu notarialnego. Z przepisów kodeksu cywilnego, jak też szczególnych jasno bowiem wynika, że zarówno umowa przenosząca własność nieruchomości, jak i umowy przenoszące własność praw związanych z nieruchomością wymagają zachowania formy aktu notarialnego. Jeśli umowa nie będzie miała formy aktu notarialnego, jest ona nieważna. Natomiast to oznacza, że na jej podstawie niczego nie nabyliśmy.

W opisanej przez Pana przyszłej sytuacji warunkiem zastosowania przedmiotowego zwolnienia będzie zameldowanie na pobyt stały w lokalu mieszkalnym do którego posiada Pan prawo własności, przez okres 12 miesięcy przed datą zbycia tejże nieruchomości.

Ustosunkowując się zatem do zapytania dotyczącego zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach stwierdza, iż stanowisko Pana w.w kwestii zawarte w powołanym na wstępie piśmie jest nieprawidłowe.

Nie zostanie bowiem spełniona przesłanka, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 126 w.w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj.: brak zameldowania się w nieruchomości na co najmniej 12 miesięcy przed planowanym jej zbyciem.

Mając powyższe na uwadze, nieprawidłowe jest Pana stanowisko, że dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny po 01 stycznia 2007r. jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Wymogiem jest bowiem posiadanie zbywanej nieruchomości, nabycie natomiast następuje z chwilą wydania aktu notarialnego nabycia. Dopiero zameldowanie się na okres co najmniej 12 miesięcy przed sprzedażą w nabytej nieruchomości powodowałoby zwolnienie z podatku.

W związku z powyższym nie korzysta Pan ze zwolnienia od uzyskanych przychodów ze sprzedaży nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 126 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy organ podatkowy nie potwierdza prawidłowości zajętego przez Pana stanowiska, zgodnie z którym nie jest Pan zwolniony z:

- zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19% od uzyskanego w/w dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Tak więc dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny po01.01.2007r. nie jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach informuje, że udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Przy tym należy także podkreślić, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia służy stronie na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt. 1 ustawyOrdynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu, które wnosi się w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie.

Zażalenie powinno spełniać wymogi zawarte w art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, tj. zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj