Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-169/114/AM/07
z 23 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-169/114/AM/07
Data
2007.04.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
nieruchomość niezabudowana
podatek dochodowy od osób fizycznych
zamiana


Pytanie podatnika
Czy przy zamianie nieruchomości wystąpi konieczność zapłacenia podatku od sprzedaży tej nieruchomości ?


POSTANOWIENIE Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.03.2007 r. stwierdza, że w wyniku transakcji zamiany niezabudowanych działek, podatnik uzyska przychód w wysokości wartości zamienianej nieruchomości, który podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu w wysokości 10%.

UZASADNIENIE Pismem z dnia 23-03-2007 r., uzupełnionym w dniu 19-04-2007 roku, zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: Jest Pani właścicielką nieruchomości w postaci działki budowlanej, którą kupiła Pani w 2006 roku. Obecnie dostała Pani propozycję zamiany tej działki na inną działkę budowlaną, również nabytą w 2006 roku. Wartość obu działek jest taka sama. Obie działki są działkami niezabudowanymi. Transakcja natomiast nie będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej.

W związku z opisanym stanem faktycznym, zwraca się Pani z pytaniem: czy przy zamianie nieruchomości wystąpi konieczność zapłacenia podatku od sprzedaży tej nieruchomości ? Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: taki podatek nie powinien wystąpić. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do zasady wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji zaniechano poboru podatku. Zgodnie zaś z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w/w ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany. Umowa zamiany jest umową dwustronnie obowiązującą. Zgodnie z art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia innej rzeczy. Zamiana jest więc umową o podobnym charakterze co sprzedaż. Świadczy o tym między innymi fakt, że ustawodawca nie reguluje odrębnie tej umowy, a jedynie w art. 604 Kodeksu cywilnego stwierdza, że do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. W związku z powyższym zamianę należy traktować na równi z odpłatnym zbyciem, a co za tym idzie stosować przepisy właściwe dla odpłatnego zbycia. Stosownie natomiast do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006r., stosuje sie zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Ponadto należy zauważyć, iż ustawodawca w art. 21 pkt. 1 ust. 32a w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31-12-2006 roku enumeratywnie wymienia sytuacje, w których przychody z zamiany są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Powyższy przepis zwalnia między innymi przychody uzyskane z zamiany gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem mieszkalnym. Jednakże żadne z wymienionych w tym przepisie zwolnień nie dotyczy niezabudowanych gruntów budowlanych. Stosownie zaś do art. 19 ust. 2 cyt. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości zbywanej w drodze zamiany. Ponadto w myśl art. 28 pkt 2 i 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od uzyskanego przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Ponadto w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zamierza Pani dokonać zamiany niezabudowanej działki budowlanej nabytej w 2006 roku na inną niezabudowaną działkę budowlaną o tej samej wartości. Mając więc na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cyt. wyżej przepisy należy stwierdzić, że w wyniku przedmiotowej transakcji zamiany niezabudowanych działek, uzyskała Pani przychód w wysokości wartości zamienianej nieruchomości. Przychód uzyskany z tej transakcji podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu w wysokości 10%. Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 23-03-2007 r jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy – art. 14b § 2 w/w ustawy. Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji. Stronie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstokuul. Świętojańska 13, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj