Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PDII/423-1/07/AN
z 16 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/423-1/07/AN
Data
2007.04.16



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
odsetki
podatek dochodowy od osób prawnych
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Zwolnienie dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz opodatkowanie dochodów z tytułu innej działalności, niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu złożonego przez Spółdzielnię wniosku w dniu 16.01.2007 r. dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii zwolnienia dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz opodatkowania dochodów z tytułu innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi - uznaje stanowisko Spółdzielni jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) stanowi iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 16.01.2007 r. Spółdzielnia złożyła wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), który stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są m.in. dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego wynika, iż uzyskuje ona dochody z lokali użytkowych (w tym garaży), miejsc postojowych oraz ze zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów, których jest właścicielem. Ponadto Spółdzielnia wynajmuje ściany budynków na reklamy różnych firm i odpłatnie udostępnia grunty w ramach dzierżawy innym przedsiębiorstwom oraz odpłatnie udostępnia klatki schodowe budynków firmom w celu podłączenia internetu indywidualnym przedsiębiorcom a także odpłatnie zarządza innymi nieruchomościami, które do Niej nie należą.Dodatkowo Spółdzielnia otrzymuje odsetki od lokowanych przez Nią wolnych środków pochodzących głównie z zaliczek z tytułu mediów oraz z wygospodarowanych we wcześniejszych okresach, tj. do 2007 roku dzięki racjonalnej gospodarce a także odsetki od nieterminowych płatności dokonywanych zarówno przez użytkowników lokali mieszkalnych jak i użytkowych (w tym garaży postojowych).

W związku z powyższym zwrócono się z prośbą o wyczerpujące określenie pojęcia dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.Zdaniem Spółdzielni wynajem ścian budynków na reklamy różnych firm i odpłatne udostępnianie gruntów w ramach dzierżawy innym przedsiębiorstwom oraz odpłatne udostępnianie klatek schodowych budynków firmom w celu podłączenia internetu indywidualnym przedsiębiorcom a także odpłatne zarządzanie innymi nieruchomościami, które nie należą do Spółdzielni – podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Natomiast dochody z lokali użytkowych (w tym garaży), miejsc postojowych oraz ze zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów, których Spółdzielnia jest właścicielem a także otrzymywane odsetki zarówno od lokowanych wolnych środków pochodzących głównie z zaliczek z tytułu mediów oraz od nieterminowych płatności dokonywanych zarówno przez użytkowników lokali mieszkalnych jak i użytkowych (w tym garaży postojowych) – zdaniem Spółdzielni są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

Ponadto zwrócono się z pytaniem, czy stratę na działalności tylko i wyłącznie z lokali mieszkalnych uznanej za jedyną gospodarkę zasobami mieszkaniowymi w dosłownym tego słowa znaczeniu można łączyć z dochodem z pozostałej działalności i tak powstały ewentualny dochód opodatkować na zasadach ogólnych.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt. 18 lit a) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589) – wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Odnosząc się do zdefiniowania pojęcia „zasoby mieszkaniowe” tut. organ podatkowy podziela zdanie Ministerstwa Finansów, które zostało zawarte w piśmie z dnia 22.12.2006 r. Znak DD6-8213-438/WK/06/339/391, gdzie wskazano, iż przez „zasoby mieszkaniowe” należy rozumieć:

  • budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:- dźwigi osobowe i towarowe,- aparaty do wymiany ciepła,- kotłownie i hydrofornie wbudowane,- klatki schodowe,- strychy, piwnice, komórki,- garaże,
  • pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
  • urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak:- zbiorniki-doły gnilne, szamba,- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,- sieci elektroenergetyczne i telefoniczna,- budowle inżynieryjne (studnie itp.),- budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Zatem przez pojęcie „zasoby mieszkaniowe” należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie.

Reasumując stwierdzić należy, że związane z wymienionymi we wskazanym wyżej piśmie Ministerstwa Finansów budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) a także odsetki od ich nieterminowych wpłat oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Nie podlegają natomiast zwolnieniu dochody inne niż uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, niezależnie od ich przeznaczenia. Dochód z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi (wynajmowanie lokali użytkowych, powierzchni reklamowych, odsetek od lokat bankowych czy odsetek od nieterminowych wpłat z tytułu wynajmu lokali użytkowych itp.), która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez Spółdzielnię, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Poprzez pojecie „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” - zdaniem tut. organu podatkowego - należy w szczególności rozumieć wszelkiego rodzaju zdarzenia skutkujące powstaniem przychodów i towarzyszących im kosztów uzyskania przychodów, które związane są m.in. z użytkowaniem, eksploatacją w.w obiektów, urządzeń, budynków, zgodnie z ich przeznaczeniem, celem, funkcją jaką spełniają przy uwzględnieniu zasad racjonalnej gospodarki tego rodzaju mieniem. Zatem np. garaże mieszczą się w pojęciu „zasoby mieszkaniowe”, o ile służą mieszkańcom lokali mieszkalnych w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkalnych i wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zostały wybudowane. Natomiast w sytuacji, gdy w.w pomieszczenia wynajmowane są osobom trzecim na cele użytkowe związane np. z prowadzoną działalnością usługową, a zatem gdy wykorzystywanie tych pomieszczeń nie ma funkcjonalnego związku z korzystaniem z lokalu mieszkalnego, dochody z tytułu ich najmu nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi i nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych – bez względu na cel, na jaki zostaną przeznaczone.

Nie będą zatem zwolnione odsetki od nieterminowych wpłat z tytułu wynajmu lokali użytkowych czy też dochody uzyskane z wynajmu tych lokali jak również odsetki od lokowania wolnych czy wygospodarowanych we wcześniejszych okresach środków na lokatach terminowych – jak Spółdzielnia przedstawiła podając własne stanowisko.

Odnosząc się natomiast do pytania dotyczącego możliwości łączenia straty powstałej na działalności z gospodarki zasobami mieszkaniowymi z dochodem z pozostałej działalności – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach informuje, iż:Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (...).Natomiast dochodem (zgodnie z ust. 2 art. 7 powołanej ustawy) jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zatem dochód bądź strata jest wynikiem różnicy powstałej z sumy wszystkich przychodów uzyskanych przez Spółdzielnię (zarówno tych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi jak i innych przychodów) oraz sumy kosztów uzyskania przychodów (poniesionych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi jak i z pozostałych kosztów).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym (podstawa opodatkowania) powstanie poprzez ustalenie dochodu zgodnie z art.. 7 ust. 2 w.w ustawy od którego w następnej kolejności należy odjąć dochód wolny od podatku, w sytuacji kiedy z działalności z gospodarki zasobami mieszkaniowymi wyniknie strata – straty tej nie uwzględnia się przy określaniu podstawy opodatkowania. Zatem nie następuje tutaj łączenie straty z działalności polegającej na gospodarowaniu zasobami mieszkaniowymi z dochodami z pozostałej działalności.

Nadmienić należy, iż Spółdzielnia na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za dany rok podatkowy.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Przepis § 2 tegoż artykułu stanowi, iż interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj