Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-7/07/MK
z 26 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-7/07/MK
Data
2007.03.26



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członek zarządu
delegacja
dokumentowanie wydatków
kontrakt menedżerski
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
lista płac
mieszkania
najem
oddelegowanie pracownika
potrącalność kosztów
rachunki
refundacja
składki
udziałowiec
wynagrodzenia
wypłata
zapłata
związek z przychodem
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy rachunki-refundacja Udziałowcowi kosztów wynagrodzenia prezesa zarządu Spółki są kosztami uzyskania przychodów Spółki po ich zapłaceniu? Czy rachunki-refundacja Udziałowcowi kosztów wynajmu mieszkania służbowego w Warszawie, zamieszkałego przez prezesa zarządu Spółki, są takimi kosztami? Jedynym udziałowcem Spółki jest spółka z kapitałem niemieckim. Udziałowiec oddelegował swojego pracownika-obywatela niemieckiego, zamieszkałego na stałe i zameldowanego w Berlinie, do pełnienia funkcji prezesa zarządu Spółki na podstawie kontraktu menadżerskiego obejmującego rok kalendarzowy, każdorazowo odnawianego na kolejny rok, zawartego między Udziałowcem a swoim pracownikiem. Prezes otrzymuje wynagrodzenie zgodnie z listą płac Udziałowca, który potrąca i opłaca składki na ubezpieczenie pracownika zgodnie z listą płac. Udziałowiec wynajmuje mieszkanie w Warszawie z przeznaczeniem na pobyt swoich pracowników podczas delegacji w Warszawie. Udziałowiec uchwalił, że Spółka będzie obciążana rachunkami miesięcznymi z tytułu kosztów najmu mieszkania w Warszawie i kosztami wynagrodzenia prezesa zarządu z zachowaniem dotychczasowej formy, tj. wynagrodzenie prezesa figuruje na liście płac Udziałowca, który opłaca składki ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 05.01.2007 r., złożonym w tutejszym Urzędzie w dniu 09.01.2007 r., uzupełnionym pismem z dnia 14.03.2007 r.

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rachunków z tytułu refundacji Udziałowcowi kosztów wynagrodzenia prezesa zarządu Spółki i kosztów wynajmu mieszkania, w którym zamieszkuje prezes zarządu.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest spółką z udziałem kapitału niemieckiego – jedynym udziałowcem jest T. GmbH z siedzibą w Berlinie.

Udziałowiec oddelegował swojego pracownika do pełnienia funkcji prezesa zarządu Spółki na podstawie kontraktu menadżerskiego obejmującego rok kalendarzowy, każdorazowo odnawianego na kolejny rok, zawartego pomiędzy T. GmbH a swoim pracownikiem. Spółka składa w Trzecim Urzędzie Skarbowym miesięczną informację ORD-W1, dotyczącą wynagrodzenia prezesa.

Udziałowiec wynajmuje mieszkanie w Warszawie z przeznaczeniem na pobyt swoich pracowników podczas delegacji w Warszawie.

Prezes zarządu Spółki:

- jest obywatelem niemieckim,

- mieszka na stałe i jest zameldowany w Berlinie,

- czasowo zamieszkuje w mieszkaniu służbowym w Warszawie,

- otrzymuje wynagrodzenie zgodnie z listą płac T. GmbH; pracodawca potrąca i opłaca składki na ubezpieczenie pracownika zgodnie z listą płac,

- z uwagi na wykonywanie pracy na ternie Polski, za którą wynagrodzenie otrzymuje z zagranicy, składa miesięczną deklarację w urzędzie skarbowym według miejsca czasowego zamieszkania i wpłaca zaliczki na podatek dochodowy.

W lipcu 2006 r. Udziałowiec podjął uchwałę, zgodnie z którą Spółka będzie obciążana rachunkami miesięcznymi obejmującymi koszty wynajmu mieszkania w Warszawie oraz kosztami wynagrodzenia prezesa zarządu z zachowaniem dotychczasowej formy, tj. wynagrodzenie prezesa figuruje na liście płac T. GmbH, która opłaca nadal składki na ubezpieczenie pracownika. Pierwszy rachunek za refundację wynagrodzenia prezesa zarządu Spółki został wystawiony w dniu 31.10.2006 r. za okres: sierpień – październik 2006 r. w walucie EURO, kolejne rachunki dotyczą okresów miesięcznych. Rachunki za refundację wynajmu mieszkania służbowego w Warszawie dla pracowników niemieckich na delegacji są wystawiane począwszy od dnia 19.09.2006 r. i obejmują okresy miesięczne. Zarówno rachunki dotyczące wynagrodzenia prezesa zarządu, jak i wynajmu mieszkania, przeliczone zostały według średniego kursu NBP z dnia ich wystawienia i nie zostały opłacone do dnia złożenia wniosku.

Na tle powyższego stanu faktycznego Spółka zwraca się w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych o potwierdzenie prawidłowości stanowiska, zgodnie z którym:

- rachunki dotyczące refundacji Udziałowcowi kosztów wynagrodzenia prezesa zarządu stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki po ich zapłaceniu,

- rachunki dotyczące refundacji Udziałowcowi kosztów wynajmu mieszkania służbowego w Warszawie, w którym zamieszkuje prezes zarządu Spółki, stanowią koszty uzyskania przychodów Podatnika.

Zdaniem Spółki:

- rachunki za refundację Udziałowcowi wynagrodzenia prezesa zarządu Spółki będą kosztem uzyskania przychodu po ich zapłaceniu na rzecz Udziałowca,

- rachunki za refundację Udziałowcowi kosztów wynajmu mieszkania służbowego w Warszawie, w którym zamieszkuje prezes zarządu Spółki, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku i informuje, co następuje:

Ustawa z dnia 15 lutego 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie zawiera przepisów regulujących w sposób szczególny kosztów ponoszonych przez podatnika z tytułu wynagrodzenia należnego prezesowi jego zarządu, jak też kosztów wynajmu mieszkania takiej osobie. W przedmiotowym stanie faktycznym Spółka dokonuje refundacji tego rodzaju kosztów poniesionych przez Udziałowca, zatem to Spółka w istocie ponosi wydatki z tytułu wynagrodzenia i wynajmu mieszkania na rzecz prezesa zarządu. Dlatego wydatki tego rodzaju należy rozpatrywać na tle przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, definiującego koszty uzyskania przychodów.

Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów, określona w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oparta jest na klauzuli generalnej: kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością oraz udowodni, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Warunkiem koniecznym jest także to, aby dany wydatek, nawet ten pozostający w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, nie został wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również odpowiednie udokumentowanie wydatku. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno wydatki bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów, obciąża Podatnika jako odnoszącego korzyść z faktu zaliczenia wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodów.

Wydatki związane z funkcjonowaniem organów statutowych spółki, w tym zarządu i jego prezesa, z pewnością niezbędne są dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania podmiotu gospodarczego i co do zasady mogą stanowić koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z uwzględnieniem wyjątków wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Wobec tego, że prawo podatkowe nie reguluje wprost zasad wynagradzania za pełnienie funkcji członka zarządu oraz kosztów zapewnienia mieszkania członkowi zarządu, ponoszonych na rzecz osoby nie będącej pracownikiem, kwestie ponoszenia takich wydatków przez Spółkę muszą mieć podstawę w postanowieniach statutu, uchwał i regulaminów Podatnika, określających prawa członków jego władz statutowych. Jeżeli postanowienia tych aktów przewidują ponoszenie przez Spółkę kosztów wynagrodzenia i zamieszkania członka zarządu, w tym nie będącego jej pracownikiem w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, koszty takie stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako związane z uzyskiwanym przez Spółkę przychodem. Należy również pamiętać, że postanowienia statutu, uchwał i regulaminów muszą zostać podjęte w zgodzie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami innych ustaw, m. in. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), w tym art. 173 § 1, zgodnie z którym w przypadku gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi, oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Odnośnie momentu zaliczenia wydatku z tytułu wypłaty wynagrodzenia prezesowi zarządu zastosowanie znajdzie przepis art. 15 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem jak słusznie zauważa Podatnik, wydatki z tytułu refundacji udziałowcowi wynagrodzenia wypłaconego prezesowi zarządu stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki po jego wypłacie przez Wnioskodawcę.

Wydatki ponoszone z tytułu zwrotu Udziałowcowi kosztów wynajmu mieszkania dla prezesa zarządu Spółki, jako związane z przychodami Podatnika w sposób pośredni, są w świetle art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych potrącalne co do zasady w dacie ich poniesienia.

Zgodnie z tym przepisem, jeżeli koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Konkludując, wydatki z tytułu refundacji ponoszonych przez jedynego wspólnika Spółki kosztów wynagrodzenia prezesa jej zarządu oraz kosztów wynajmu mieszkania służbowego w Warszawie dla tego prezesa stanowią koszty uzyskania przychodów, z uwzględnieniu zastrzeżeń wymienionych powyżej.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego.

Organ podatkowy nie dokonał oceny sposobu księgowania kosztów, o którym mowa w zapytaniu Podatnika, gdyż interpretacja udzielana na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy – zgodnie z brzmieniem § 1 tego artykułu – zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, do którego nie zalicza się ustawy o rachunkowości.

Interpretacja w zakresie podatku od towarów i usług zostanie udzielona w osobnym postanowieniu.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj