Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
1428/I/443-3/07
z 20 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1428/I/443-3/07
Data
2007.04.20



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
samochód używany
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług przy sprzedaży samochodu osobowego używanego ponad pół roku, w stosunku do którego nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), po rozpoznaniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 4 kwietnia 2007 roku - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

postanawia

uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży używanego samochodu osobowego – jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Strona dokonuje sprzedaży używanego ponad pół roku samochodu osobowego, w stosunku do którego nie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

2. Przedmiot interpretacji. Czy można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług przy sprzedaży samochodu osobowego używanego ponad pół roku, w stosunku do którego nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony?

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Zdaniem Strony sprzedaż przedmiotowego samochodu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług nauki jazdy sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU ex 80- „usługi w zakresie edukacji”, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów, ale wyłącznie w zakresie, w jakim towary te wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wobec powyższego przy nabyciu przedmiotowego pojazdu Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ nabycie to służyło czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane, zgodnie z ust. 2 pkt 2 powołanego artykułu 43 rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres użytkowania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Podsumowując, w oparciu o przedstawiony przez Stronę stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że zbywany przez Spółkę samochód osobowy jest towarem używanym w pojęciu ustawy o podatku od towarów i usług i spełnia warunki określone przez ustawodawcę do zastosowania przy jego dostawie zwolnienia od podatku VAT.

W związku z powyższym stanowisko Strony zajęte we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zauważa, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Stronę i na podstawie przepisów obowiązujących w dniu wydania niniejszego postanowienia.

W myśl art. 14b Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na postanowienie mniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj