Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach
US.XIII-415/10-1/25/07
z 24 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.XIII-415/10-1/25/07
Data
2007.04.24



Autor
Urząd Skarbowy w Suwałkach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
darowizna
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Czy od dochodu można odliczyć wpłaty dokonywane tytułem "adopcji na odległość"?


Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1 marca 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach

postanawia

uznać, iż wydatki poniesione z tytułu adopcji na odległość podlegają odliczeniu od dochodu jako darowizna.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 1 marca 2007r. (uzupełnionym pismami z dnia 11 i 17 kwietnia 2007r.) zwrócili się Państwo do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W roku 2006 dokonali państwo wpłat na rzecz Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie tytułem „adopcji na odległość”.

W takim stanie faktycznym zwracają się Państwo z następującym zapytaniem:

Czy od dochodu można odliczyć wpłaty dokonywane tytułem „adopcji na odległość”?

Sformułowali Państwo też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że mają Państwo prawo do w/w odliczenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.- podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele:

a. określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,

b. kultu religijnego

- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Preferowanymi przez ustawodawcę celami, określonymi w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, na które mogą być przekazane darowizny, są w szczególności:

#61656; pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób;

#61656; działalność charytatywna,

#61656; ochrona i promocja zdrowia,

#61656; nauka, edukacja, oświata i wychowanie,

#61656; promocja i organizacja wolontariatu.

Natomiast beneficjentami przekazywanych darowizn mogą być prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych:

• niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4.

• osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;

Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie (SOM) jest instytucją ogólnopolską, której działalność obejmuje pomoc materialną i duchową misjom, w tym dzieło „Adopcji na odległość”, animację misyjną w kraju, opiekę nad misjonarzami na urlopach i leczeniu, reprezentowanie misji salezjańskich wobec władz kościelnych i państwowych, dokumentację pracy polskich misjonarzy salezjańskich.

„Adopcja na odległość” jest formą pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata). Darczyńcami są osoby fizyczne, bądź firmy – które deklarując się, podpisują umowę o przyjęciu pod opiekę dziecka lub dzieci. Opieka ma formę comiesięcznych opłat na kształcenie, jedzenie, odzież, lekarstwa i inne potrzeby dzieci. Najczęściej są to sieroty, wychowywane przez dalszą rodzinę lub obcych ludzi (nierzadko wdowy), którzy jednak – sami mając kilkoro dzieci – bez pomocy finansowej z Europy lub Ameryki nie byliby w stanie zapewnić im wykształcenia. Adopcja serca obejmuje też dzieci pokrzywdzone przez los, które w inny sposób nie mogłyby otrzymać takiego wykształcenia: dzieci osób dotkniętych trądem, ofiary Tsunami. Rodzice najczęściej nie mają bezpośredniego kontaktu z dziećmi, choć najczęściej istnieje możliwość nawiązania kontaktu korespondencyjnego. Odbywa się to wówczas za pośrednictwem organizacji, które organizują akcję Adopcji serca. W Polsce tą formą adopcji zajmują się zakony (księża pallotyni, salezjanie, siostry karmelitanki), organizacje (Caritas), ruchy katolickie, stowarzyszenia (źródło: wolna encyklopedia „Wilkipedia”, http://pl.wikipedia.org).

Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że wpłata dokonana na rzecz misji prowadzonej przez Salezjański Ośrodek Misyjny jako „Adopcja na odległość” jest darowizną uprawniająca podatnika do odliczenia od podstawy opodatkowania przekazanej kwoty w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% dochodu.

W świetle powyższego stanowisko Podatnika wyrażone w zapytaniu należy uznać za prawidłowe:

Zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy – art. 14 b § 2 w/w ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach informuje, iż dokumenty załączone do wniosku o udzielenie interpretacji nie podlegały ocenie przez organ podatkowy

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które było przedmiotem interpretacji.

Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj