Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/1/WD/423/2/05/EK
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/1/WD/423/2/05/EK
Data
2005.03.14



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przychód podlegający opodatkowaniu
sprzedaż przedsiębiorstwa
wartość firmy
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Dotyczy ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z miesiąca grudnia 2004r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe w części dotyczącej zaliczenia zobowiązań do kosztów uzyskania przychodów, w pozostałej części stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny dotyczy sprzedaży w styczniu 2005r. zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). W skład ZCP wchodzą rzeczy ruchome, prawa wynikające z zawartych umów najmu, dzierżawy i innych umów, wierzytelności pieniężne, umowy handlowe wraz z zabezpieczeniami, wszelkie koncesje, licencje, zezwolenia związane z ZCP a także dokumentacja związana z w/w elementami. W następstwie zbycia ZCP do nabywcy przeszli pracownicy spółki (następstwo prawne w ramach stosunku pracy). ZCP nie jest zakładem sporządzającym samodzielnie bilans, aczkolwiek jest jednostką wyodrębnioną i na tyle zorganizowaną, iż zdolne jest do samodzielnego prowadzenia działalności w zakresie sprzedaży hurtowej paliw silnikowych i lekkiego oleju opałowego. Jednocześnie w ramach transakcji nabywca przedsiębiorstwa zobowiązał się do przejęcia zobowiązań spółki. Przejęcie zobowiązań ma charakter odpłatny i zostanie ompensacyjnie rozliczone z wierzytelnością spółki. Cena za sprzedaną ZCP będzie wyższa niż wartość składników majątkowych, wchodzących w skład ZCP.

Pytanie podatnika dotyczy ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w opisanym stanie faktycznym.

Stanowisko Spółki

Zdaniem spółki przychodem będzie wartość odpowiadająca cenie za przedsiębiorstwo (cena ta będzie wyższa niż suma składników majątkowych przedsiębiorstwa), natomiast kosztem uzyskania przychodów będzie suma rozliczonych zobowiązań oraz składników majątku rzeczowego.

Przy uproszczonym założeniu, że struktura ZCP będzie wyglądać następująco

(w hipotetycznych jednostkach pieniężnych):

- wierzytelności100,

- środki trwałe (wg wartości księgowej) 4,

- zobowiązania 100

a cena za ZCP wyniesie 125, to przy założeniu, że z ceny tej potrąci się wartość spełnionych przez nabywcę zobowiązań rozliczenie w podatku dochodowym będzie wyglądało następująco:

łączny przychód 125, łączne koszty 104.

Zdaniem spółki dochód na transakcji, który wyniesie 21 będzie odpowiednikiem dodatniej wartości firmy u nabywcy.

Powyższe stanowisko jest zgodne z interpretacją zamieszczoną na stronach internetowych Ministerstwa Finansów – pismo Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze z dnia 16.08.2004 sygn. - II-2/423/16/2004.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że cena sprzedaży ZCP określona w umowie będzie wyższa niż wartość składników majątkowych wchodzących w skład ZCP o wartość zobowiązań. Równocześnie przejęcie zobowiązań przez nabywcę ZCP odbędzie się na podstawie odrębnej umowy, co spowoduje, iż kwota faktycznie zapłacona będzie mniejsza niż cena za ZCP, ponieważ uwzględnia potrąconą wartość świadczenia nabywcy, polegającą na przejęciu zobowiązań.

Mając na uwadze zaprezentowany stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego wyjaśniam:

Ustawa z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (jt. z 2000r.Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie zawiera przepisów szczególnych, określających sposób ustalenia dochodu ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wielkość przychodu ze sprzedaży oraz koszty jego uzyskania należy więc ustalić na podstawie przepisów ogólnych ustawy.

Zgodnie z art.12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem ze sprzedaży jest cena otrzymana za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt.3 lit. a) w/w ustawy o podatku dochodowym przychodem jest wartość umorzonych zobowiązań. W przedmiotowej sprawie przejęcie zobowiązań przez nabywcę zwalnia zbawcę z ciążącego na nim długu, co w skutkach podatkowych jest równoznaczne z umorzeniem zobowiązań.

Na uwagę zasługuje katalog przychodów z art. 12 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który jest jedynie pzykładowy „Przychodami są... w szczególności...” Należy więc uznać, że wartość zobowiązań, z wykonania których zbywający zorganizowaną część przedsiębiorstwa został zwolniony, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

Jeżeli więc w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą zobowiązania, za przychód należy uznać zapłaconą cenę powiększoną o wartość przejętych przez nabywcę zobowiązań.

Ponadto należy zwrócić uwagę na umocowania art. 14 ust. 1 ustawy podatkowej, która stanowi, że „Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych... jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej”.

W celu ustalenia kosztów uzyskania przychodów, należy ustalić koszt podatkowy w odniesieniu do poszczególnych składników majątku, które weszły w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.tj.:

- środki trwałe i wartości niematerialne i prawne – zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa; pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych;

- środki obrotowe (towary handlowe, materiały itp.) kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na ich nabycie lub wytworzenie; podstawą uznania kosztu będzie w tym wypadku ogólny przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

- Inne materialne składniki mienia ( składniki wyposażenia nie będące środkami trwałymi, inwestycje rozpoczęte) – wydatki na ich nabycie będą kosztem uzyskania przychodu

Ponadto wyjaśniam, iż załączona do przedmiotowego wniosku interpretacja Ministerstwa Finansów sygn. - II-2/423/16/2004 z dnia 16.08.2004 – pismo Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze – będąca uzupełnieniem do pisma nr II-2/423/13a/2004 z dnia 29.04.2004r., dotyczy skutków podatkowych transakcji sprzedaży przedsiębiorstwa dla nabywcy.

Reasumując postanowiono jak w sentencji

Postanowieniem z miesiąca kwietnia 2005r., po rozpatrzeniu wnioskuPełnomocnika Spółki Akcyjnej z miesiąca marca 2005r, o uzupełnienie postanowienia nr 1473/1/WD/423/2/05/EK z miesiąca marca.2005r. Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu

postanawia

uzupełnić swoje postanowienie nr 1473/1/WD/423/2/05/EK z miesiąca marca 2005r. w zakresie ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku z miesiąca grudnia 2005r. stanu faktycznego wynika, że Podatnik dokonuje sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej zcp). Jednocześnie w ramach transakcji nabywca przedsiębiorstwa zobowiązał się do przejęcia zobowiązań spółki. Przejęcie zobowiązań ma charakter odpłatny i zostanie kompensacyjnie rozliczone z wierzytelnością spółki.

We wniosku o uzupełnienie postanowienia z miesiąca marca 2005r. Podatnik podnosi, iż organ w udzielonej interpretacji pomija koszty odpłatnego przejęcia zobowiązań. Wobec powyższego wyjaśniam:

W części dotyczącej zaliczenia do przychodów wartości przejętych zobowiązań, mają zastosowanie przepisy art. 12 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (jt.z 2000r.Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że cena sprzedaży ZCP określona w umowie będzie wyższa niż wartość składników majątkowych wchodzących w skład ZCP o wartość zobowiązań. Równocześnie przejęcie zobowiązań przez nabywcę ZCP odbędzie się na podstawie odrębnej umowy, co spowoduje, iż kwota faktycznie zapłacona będzie mniejsza niż cena za ZCP, ponieważ uwzględnia potrąconą wartość świadczenia nabywcy, polegającą na przejęciu zobowiązań.

Jeżeli więc w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą zobowiązania, za przychód należy uznać zapłaconą cenę powiększoną o wartość przejętych przez nabywcę zobowiązań.

W kwestii dotyczącej rozliczenia kosztów uzyskania przychodów ma zastosowanie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że nabywca przedsiębiorstwa zobowiązał się do przejęcia zobowiązań spółki. Przejęcie zobowiązań ma charakter odpłatny i zostanie kompensacyjnie rozliczone z wierzytelnością spółki. Powstałe zobowiązania są skutkiem dokonywanych zakupów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółki, które były: bądź bezpośrednio odnoszone w koszty Spółki, bądź pośrednio np. poprzez odpisy amortyzacyjne jeśli dotyczyły zakupu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym powstałe długi związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki dotyczyły zakupów, które miały odzwierciedlenie w kosztach bądź aktywach Spółki.

Odpłatne przejęcie zobowiązań nie może skutkować ponownym zaliczeniem do kosztów działalności.

Nadmieniam, iż we wniosku o uzupełnienie niezgodnie powołano treść postanowienia Nr 1473/1/WD/423/2/05/EK z miesiąca marca 2005r, wydanego przez Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu, dotyczącą zaliczenia do przychodów wartości przejętych zobowiązań: tj Podatnik cyt. „jeżeli więc w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą zobowiązania, za przychód należy uznać cenę powiększoną o wartość przejętych przez nabywcę zobowiązań”, natomiastw postanowieniu jest napisane:”jeżeli więc w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą zobowiązania, za przychód należy uznać zapłaconą cenę powiększoną o wartość przejętych przez nabywcę zobowiązań”.

Reasumując postanowiono jak w sentencji



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj