Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-154/12-2/AO
z 22 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-154/12-2/AO
Data
2012.05.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przychody


Słowa kluczowe
dochód
koszty uzyskania przychodów
odpłatne zbycie
podstawa opodatkowania
prawa
przekształcenie spółki
przeniesienie praw majątkowych
spółka akcyjna
spółka komandytowa
wkład


Istota interpretacji
W jaki sposób dla celów podatku dochodowego od osób prawnych Spółka powinna ustalić dochód z tytułu odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w SPK?



Wniosek ORD-IN 857 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2012 r. (data wpływu 27 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia dochodu z tytułu odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia dochodu z tytułu odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

X S.A. z siedzibą w (…) (dalej: Spółka) jest udziałowcem większościowym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: SP. Z O.O.). Udziały w SP. Z O.O. zostały nabyte przez Spółkę za gotówkę.

Obecnie realizowany jest proces przekształcenia SP. Z O.O. w spółkę komandytową (SPK) zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). W następstwie omawianego przekształcenia Spółka zostanie wspólnikiem SPK. Spółka pragnie niniejszym potwierdzić zasady ustalania dochodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych dla przyszłej transakcji zbycia ogółu praw i obowiązków w SPK.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób dla celów podatku dochodowego od osób prawnych Spółka powinna ustalić dochód z tytułu odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w SPK...

Zdaniem Wnioskodawcy, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych dochód z tytułu odpłatnego zbycia przez Spółkę ogółu praw i obowiązków w SPK powinien zostać ustalony jako różnica pomiędzy ceną zbycia wyrażoną w umowie sprzedaży, określoną w wysokości wartości rynkowej ogółu praw i obowiązków w SPK, a kosztami uzyskania przychodów w wysokości wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie udziałów w SP. Z O.O.

W opinii Spółki, powyższe stanowisko uzasadniają w szczególności argumenty przytoczone poniżej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera żadnych szczególnych regulacji dotyczących kwestii opodatkowania operacji gospodarczej polegającej na przeniesieniu przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych ogółu praw i obowiązków z tytułu jego uczestnictwa w spółce osobowej (np. spółce komandytowej). W związku z powyższym, w odniesieniu do omawianej transakcji zastosowanie powinny znaleźć zasady ogólne dotyczące określania przychodów i kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest zasadniczo dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy, dochodem jest generalnie nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Jednocześnie zgodnie z art. 14 ust. 1 cyt. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest zasadniczo ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Jednocześnie, w związku z brakiem szczególnych uregulowań w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do kalkulacji kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej, w opinii Spółki, dla określenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu omawianej transakcji zastosowanie powinny znaleźć uregulowania art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie ze wskazanym przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 16 ust. 1.

Uwzględniając brzmienie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy uznać, że w celu uznania określonego wydatku za koszt uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wymagane jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

  • wydatek powinien zostać poniesiony,
  • poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody lub też ma na celu zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek nie może być wymieniony w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki, kosztem uzyskania przychodów z tytułu transakcji zbycia ogółu praw i obowiązków w SPK będą wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie udziałów w SP. Z O.O., która następnie została przekształcona w SPK, jako spełniające powyższe przesłanki, jak wskazano poniżej.

W związku z faktem, iż w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest przepisów szczególnych, regulujących sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej, zdaniem Spółki, zasadnym jest określenie wskazanych kosztów w wysokości kosztów „historycznych”, tj. wydatków poniesionych przez Spółkę na zakup udziałów w SP. Z O.O. Spółka pragnie zaznaczyć, że w momencie zakupu udziałów w SP. Z O.O. nie miała możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wydatków poniesionych na zakup omawianych udziałów (ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16 ust. 1 pkt 8 przewiduje odroczenie momentu rozpoznania wskazanych wydatków do momentu odpłatnego zbycia udziałów). Jednocześnie w specyficznej sytuacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację, w następstwie przekształcenia SP. Z O.O. w SPK przedmiotem omawianej sprzedaży nie będą mogły być udziały w SP. Z O.O., lecz ogół praw i obowiązków w SPK. W związku z powyższym, w opinii Spółki, uzasadnione jest przyjęcie podejścia, gdzie wskazane wydatki na nabycie przez Spółkę udziałów w SP. Z O.O. (niezaliczone wcześniej do kosztów uzyskania przychodów ze względu na uregulowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) będą stanowić koszt uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia przez Spółkę ogółu praw i obowiązków w SPK, która powstała z przekształcenia SP. Z O.O.

Na poparcie swojego stanowiska w odniesieniu do omawianej kwestii, Spółka pragnie powołać wybrane interpretacje wydane w imieniu Ministra Finansów oraz wybrane wyroki sądów administracyjnych. Wskazane interpretacje oraz wyroki nie odnoszą się wprawdzie do specyficznego przypadku Spółki (zbycie ogółu praw i obowiązków w SPK powstałej w wyniku przekształcenia SP. Z O.O.), gdyż dotyczą co do zasady zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej, do której wspólnik dokonujący zbycia wniósł określone składniki majątkowe w formie wkładu niepieniężnego, niemniej jednak powołane interpretacje oraz wyroki prezentują pogląd, że kosztem uzyskania przychodów z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej jest koszt „historyczny”, tj. wydatki poniesione na nabycie wnoszonych aportem składników majątkowych, niezaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów (np. interpretacja z dnia 29 listopada 2010 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-660/10-2/DP; interpretacja z dnia 7 grudnia 2010 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-535/10/AW; Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 145/10).

W konsekwencji, zdaniem Spółki, stosując podejście wskazane w powołanych interpretacjach i wyrokach odpowiednio do sytuacji Spółki należy uznać, że kosztem uzyskania przychodów z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w SPK powinien być koszt „historyczny”, tj. wydatki poniesione na nabycie udziałów w SP. Z O.O., która następnie została przekształcona w SPK.

Reasumując powyższe, w opinii Spółki, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych dochód z tytułu odpłatnego zbycia przez Spółkę ogółu praw i obowiązków w SPK powinien zostać ustalony jako różnica pomiędzy ceną zbycia wyrażoną w umowie sprzedaży, określoną w wysokości wartości rynkowej ogółu praw i obowiązków w SPK, a kosztami uzyskania przychodów w wysokości wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie udziałów w SP. Z O.O., niezaliczonych wcześniej do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych oraz wyroku sądu administracyjnego, stwierdzić należy, iż są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj