Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-480/08-5/AF
z 20 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-480/08-5/AF
Data
2008.06.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
prawo nabyte
spadek
spadkobiercy
ulga budowlana


Istota interpretacji
Czy niewykorzystana ulga budowlana (która nie znalazła pokrycia w podatku) po zmarłej matce, może być wykorzystana przez córkę?



Wniosek ORD-IN 535 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 11.03.2008 r. (data wpływu 13.03.2008 r.) uzupełnionego pismem z dnia 04.06.2008 r. (data wpływu 09.06.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia niewykorzystanej ulgi budowlanej po zmarłej matce przez córkę jako spadkobierczynię - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.03.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia niewykorzystanej ulgi budowlanej po zmarłej matce przez córkę jako spadkobierczynię.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny:

W 2000 roku ojciec i matka Wnioskodawczyni (oboje już nie żyją) rozpoczęli budowę domu. Na początku lipca 2002 r., kiedy dom był w stanie surowym (mury+dach+ogrodzenie) rozpoczęła się seria tragicznych zdarzeń, która pociągnęła za sobą szereg komplikacji. Najpierw u mamy Wnioskodawczyni wykryto tzw. „niemy zawał” (od lat chorowała na cukrzycę i ciężką postać nadciśnienia tętniczego), który doprowadził do nagłego stanu zagrożenia życia i niewydolności krążenia. Pięć tygodni później ojciec Wnioskodawczyni zginął nagle wypadku (14.08.2002 r.). Sześć dni po pochowaniu ojca Wnioskodawczyni złamała nogę (złamanie z przemieszczeniem). Wnioskodawczyni nie jest mężatką, nie ma dzieci, nie ma również rodzeństwa, więc sama musiała się wszystkim zajmować. Śmierć ojca, powikłania po zawale spowodowały, że mama Wnioskodawczyni załamała się, milczała całymi dniami, nie podniosła się już z tego. Co kilka miesięcy była hospitalizowana, trzeba ją było zmuszać do przyjmowania leków, insuliny – nie miała już woli i nie potrafiła zająć się sobą. Wnioskodawczyni sama załatwiała wszystkie sprawy w urzędach, hurtowniach (materiały wykończeniowe, piec, grzejniki, „biały montaż”) i jednocześnie opiekowała się ciężko chorą matką. Wnioskodawczyni dzięki nadludzkiemu wysiłkowi samej udało się wykończyć dom, przeprowadzić się i dopełnić reszty formalności. Niestety w tym całym zamieszaniu nikt nie poinformował Wnioskodawczyni, że skoro od śmierci ojca sama kontynuowała budowę domu i jest jedyną spadkobierczynią (matka zrzekła się całej masy spadkowej), to ulga budowlana może być przez nią wykorzystana już po śmierci ojca. Wszystko było po śmierci ojca rozliczane na mamę Wnioskodawczyni. Pan, który rokrocznie rozlicza Wnioskodawczynię (wcześniej również jej rodziców) obliczył, że do odebrania zostało jeszcze około 7000 zł. Matka Wnioskodawczyni zmarła 15.04.2007 r. Wnioskodawczyni nadmienia, że w czerwcu 2007 r. (dwa miesiące po śmierci mamy) po przeprowadzeniu dokładnej kontroli przez Urząd Skarbowy (faktury z całego okresu budowy domu, przedłożeniu aktu własności, dokumentacji odbioru domu, itp.) odebrała 735 zł. Wnioskodawczyni była kontynuatorką budowy rozpoczętej przez rodziców. Po śmierci ojca przeprowadziła postępowanie spadkowe.

Pismem z dnia 26.05.2008 r. o numerach: IPPB2/436-99/08-2/AS oraz IPPB2/415-480/08-3/AF oraz pismem z dnia 30.05.2008 r. o numerach IPPB2/415-480/08-3/AF oraz IPPB2/436-99/ 08-3/AS wezwano Wnioskodawczynię o wskazanie czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona również w zakresie ordynacji podatkowej oraz podatku dochodowego od spadków i darowizn, a także do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie. Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek pismem z dnia 04.06.2008 r. (data wpływu 09.05.2008 r.) precyzując, że wniosek dotyczy wyłącznie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podtrzymała swoje stanowisko w sprawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy niewykorzystana ulga budowlana (która nie znalazła pokrycia w podatku) po zmarłej matce, może być wykorzystana przez córkę...

Zdaniem Wnioskodawcy

Wnioskodawczyni, jak i radca prawny do którego się zgłosiła z zapytaniem, jest zdania, iż niewykorzystana ulga budowlana (która nie znalazła pokrycia w podatku) może być przez nią wykorzystana, gdyż jako spadkobierczyni dziedziczy wszelkie obciążenia i przywileje. Wnioskodawczyni chciałaby mieć 100% pewność, aby uniknąć jakichkolwiek problemów w przyszłości.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2001 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:

  1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  2. budowę budynku mieszkalnego,
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przeniesienia przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka własności lokalu mieszkalnego, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,

Z dniem 01.01.2002 r., w związku ze zmianą art. 27a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonaną na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), ulga podatkowa z tytułu poniesienia przez podatnika wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczonych na cele o których mowa w art. 27a ust. 1. Jednakże stosownie do treści art. 4 ust. 1 ww. ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) i pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Odliczeń z tytułu tych wydatków może dokonać wyłącznie osoba, która je poniosła lub jej małżonek. Z uwagi na specyfikę tzw. dużej ulgi budowlanej, w przypadku której wysokość odliczeń mieszkaniowych dotyczy łącznie obojga małżonków (z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację), wydatki mieszkaniowe mogą być odliczone:

  • zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych - od podatku każdego z małżonków, w proporcji wykazanej we wniosku lub od podatku jednego z małżonków – jeżeli małżonkowie składają odrębne zeznania podatkowe.,
  • od podatku obliczonego na imię obojga małżonków – jeżeli składane jest wspólne zeznanie podatkowe.

W sytuacji śmierci jednego z małżonków, tę część ulgi, która nie znalazła pokrycia w podatku małżonków za lata ubiegłe, może odliczyć drugi z małżonków. Odliczeń tych drugi z małżonków dokonuje stosownie do postanowień art. 27a ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2001 r., zgodnie z którym kwota odliczeń od podatku, przekraczająca kwotę podatku obliczonego zgodnie z art. 27, podlega odliczeniu od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia. W konsekwencji żyjący małżonek ma prawo do jej odliczenia w składanym zeznaniu podatkowym.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż podatnikiem, który w nabył prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczonych na budowę domu, była mama Wnioskodawczyni. Ponieważ odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym, mamie przysługiwało prawo do dokonywania odliczeń ww. ulgi od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia.

Zauważyć należy, iż tzw. duża ulga budowlana jest ulgą o charakterze podmiotowym i przysługuje podatnikowi, który poniósł te wydatki. Z tego też względu prawo do ww. ulgi podatkowej nie podlega dziedziczeniu przez spadkobierców podatnika.

W związku z powyższym ulga z tytułu wydatków poniesionych przez mamę Wnioskodawczyni na budowę domu, która pozostała do odliczenia w latach następnych od podatku dochodowego, nie może zostać odliczona przez Wnioskodawczynię jako spadkobierczynię po zmarłej mamie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj