Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-234/08-2/MK
z 23 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-234/08-2/MK
Data
2008.05.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
maszyny rolnicze
podatek od towarów i usług
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Zbycie maszyny rolniczej jako towaru używanego zakupionego ze stawką VAT 0%.



Wniosek ORD-IN 227 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2008 r. (data wpływu 25 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy maszyny rolniczej, tj. kombajnu zbożowego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy maszyny rolniczej, tj. kombajnu zbożowego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca w dniu 24 czerwca 2003 roku zakupił kombajn zbożowy (…). W momencie nabycia wymieniona maszyna rolnicza opodatkowana była 0% stawką podatku VAT.

Zainteresowany wskazał, iż zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT jest od dnia 1 marca 2007 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Z jaką stawką podatku od towarów i usług winna być wystawiona faktura VAT...


Zdaniem Wnioskodawcy, faktura VAT winna być wystawiona ze stawką podatku 0%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl unormowania zawartego w art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przytoczone przepisy stanowią zatem, iż odpłatna dostawa rzeczy ruchomych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (art. 41 ust. 1 ww. ustawy), definiuje jako podstawową stawkę podatku 22%. Oprócz stawki podstawowej na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także trzy stawki preferencyjne (7%, 3% i 0%) oraz zwolnienie od podatku.

W obowiązującym kształcie ww. ustawy rzeczy ruchome mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jednak pod pewnymi warunkami. Mianowicie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.


Zgodnie z art. 43 ust. 2 ww. ustawy, przez towary używane rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.


Ponadto w myśl art. 43 ust. 6 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.


Z powołanego wyżej art. 43 ust. 6 ustawy wynika, iż prawo do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 zostaje wyłączone wówczas, gdy występują łącznie wszystkie warunki wymienione w powołanym przepisie. Ograniczenie takie odnosi się jednak tylko do budynków i budowli, nie ma zatem zastosowania do rzeczy ruchomych takich jak maszyny rolnicze.

Zgodnie ze stanem faktycznym zawartym we wniosku, Zainteresowany nabył w roku 2003 maszynę rolniczą, tj. kombajn zbożowy, korzystając ze stawki podatku VAT 0%. Zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług jest od dnia 1 marca 2007 r. Zatem przy nabyciu przedmiotowego kombajnu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku ze względu na fakt, iż nie był podatnikiem VAT. Odliczenia takiego Zainteresowany nie mógł dokonać również ze względu na samą stawkę podatku, tj. 0%. Aktualnie Wnioskodawca zamierza zbyć maszynę stosując analogiczną stawkę podatkową.

Uwzględniając treść powołanych przepisów prawnych oraz zdarzenie przyszłe opisane we wniosku, stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo zbycia maszyny rolniczej z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT, przy spełnieniu jednakże obligatoryjnych przesłanek. Przesłanki te powołano w art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. Przepisy wymagają, by Wnioskodawcy w związku z nabyciem maszyny nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz by użytkował rzecz w okresie dłuższym niż 6 miesięcy. Dokonując kompleksowej oceny zdarzenia przyszłego, stwierdzić można, iż Zainteresowany wypełnia ustawowe przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy transakcji sprzedaży kombajnu zbożowego.

Jednocześnie tut. Organ wyjaśnia, iż w obowiązującym kształcie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, brak podstaw prawnych do zastosowania w wyżej opisanej transakcji zerowej stawki podatku. Stawka ta zastosowanie ma w przypadkach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniach wykonawczych do ustawy, brak jest jednak podstaw do zastosowania jej w rozpatrywanej sprawie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj