Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-115/08-5/HS
z 2 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-115/08-5/HS
Data
2008.05.02


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż
wartości niematerialne i prawne
wartość firmy
wartość netto
wyłączenie z kosztów
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy niezamortyzowaną wartość firmy, która powstała w wyniku wcześniejszej transakcji zakupu przedsiębiorstwa przez Podatnika, a która nie wchodziła w skład transakcji sprzedaży oddziału, Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 626 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2008 r. (data wpływu 04.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 04 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ustalania kosztów uzyskania przychodów, korekty przychodów oraz wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym – zagranicznym przedsiębiorcą działającym w Polsce za pośrednictwem zarejestrowanego oddziału, samodzielnie sporządzającego bilans, który podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Została przeprowadzona transakcja sprzedaży oddziału Podatnika. W grudniu 2007 r. sprzedany został cały majątek oddziału – w tym środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zapasy towarów handlowych. Nabywcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Podatnik jest jednym z udziałowców.


Ww. spółka z o.o. przejęła także dotychczasowe kontrakty zawarte w ramach działalności oddziału będącego przedmiotem sprzedaży. Przejęcie kontraktów nastąpiło na podstawie trójstronnego porozumienia (Podatnik, nabywca oddziału, kontrahent). Spółka z o.o. jako podmiot przejmujący wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki wynikające z wspomnianych kontraktów.


Cena sprzedaży oddziału zostanie zapłacona w taki sposób, że nabywca oddziału ureguluje zobowiązania oddziału (Podatnika) wobec jego wierzycieli.


Towary przejęte w ramach przedmiotowej transakcji zostały zakupione przez Podatnika (w ramach działalności oddziału) w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Odliczony został podatek naliczony.


W styczniu 2008 r. (miesiącu następującym po transakcji sprzedaży oddziału) dokonana zostanie korekta ceny sprzedaży w związku ze zmianą wartości aktywów zbywanego oddziału. Wraz z dokonaniem wspomnianej korekty zostanie wystawiona faktura korygująca.


W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.


  1. Czy przedmiotem sprzedaży jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwo czy zespół poszczególnych składników mienia niestanowiący zorganizowanej części przedsiębiorstwa...
  2. W jaki sposób ustalić koszty uzyskania przychodów transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie oddziału...
  3. Przychody którego roku należy skorygować w przypadku wystawienia w roku 2008 faktury korygującej z tytułu podwyższenia/obniżenia ceny sprzedaży oddziału (po dokonaniu transakcji oraz wystawieniu pierwotnej faktury w roku 2007)...
  4. Czy niezamortyzowaną wartość firmy, która powstała w wyniku wcześniejszej transakcji zakupu przedsiębiorstwa przez Podatnika, a która nie wchodziła w skład transakcji sprzedaży oddziału, Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów...


Stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie pytania nr 4, jest następujące.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wedle art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku odpłatnego zbycia wartości niematerialnych i prawnych (bez względu na czas ich poniesienia), kosztami uzyskania przychodu są wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części „pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych”.

Należy stwierdzić, że w przypadku transakcji sprzedaży przez Podatnika swojego oddziału nie mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem firmy (zaliczanej do wartości niematerialnych i prawnych). Zatem, zdaniem Podatnika, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Podatnik nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki (pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych) poniesione na wytworzenie wartości firmy sprzedawanego oddziału.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy, w części dotyczącej pytania nr 4, w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wydatki ponoszone przez podatników podlegają więc zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, czyli ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody oraz mają one związek z prowadzoną działalnością.


Rozpatrując kwestię kosztów podatkowych w oparciu o przepis art. 15 ust. 1 ww. ustawy należy jednak mieć na uwadze postanowienia art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.


Stosownie natomiast do art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlega również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze:

  1. kupna,
  2. przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający,
  3. wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji
  4.    - zwana wartością niematerialną i prawną.

Z opisanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że jest on zagranicznym przedsiębiorcą, działającym w naszym kraju za pośrednictwem zarejestrowanego oddziału, który został przez niego zbyty. W ramach tej transakcji, sprzedane zostały m. in. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż w wyniku wcześniejszej transakcji zakupu przedsiębiorstwa powstała u niego wartość niematerialna i prawna w postaci wartości firmy, która jednak nie została zbyta w ramach przedstawionej w zdarzeniu przyszłym transakcji sprzedaży oddziału.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, iż nie ma w przedmiotowej sytuacji miejsca zbycie wartości niematerialnej i prawnej w postaci wartości firmy. Natomiast zasada wyłączania z kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przestaje obowiązywać dopiero w dacie ich odpłatnego zbycia. Do tego momentu kosztem uzyskania przychodów są jedynie dokonywane, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisy amortyzacyjne.


Reasumując, niezamortyzowana wartość firmy, która nie weszła w skład transakcji sprzedaży oddziału, nie stanowi – w myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – kosztów uzyskania przychodów.


Powyższej interpretacji udzielono na podstawie zdarzenia przyszłego opisanego w złożonym wniosku z dnia 28 stycznia 2008 r. Dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji celem wydania interpretacji indywidualnej.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Jednocześnie dodaje się, iż w zakresie pozostałych pytań zostały wydane odrębne interpretacje, i tak:

  • w zakresie pytania pierwszego w dniu 2 maja 2008 r. nr ILPB3/423-115/08-2/HS,
  • w zakresie pytania drugiego w dniu 2 maja 2008 r. nr ILPB3/423-115/08-3/HS,
  • w zakresie pytania trzeciego w dniu 2 maja 2008 r. nr ILPB3/423-115/08-4/HS.


Ponadto informuje się, że w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego:

  • podatku od towarów i usług, wydane zostały interpretacje w dniu 2 maja 2008 r. nr ILPP1/443-163/08-2/KG, nr ILPP1/443-163/08-3/KG,
  • podatku od czynności cywilnoprawnych, wydana została interpretacja w dniu 2 maja 2008 r. nr ILPB2/436-9/08-2/AJ.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj