Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-319/08/CzP
z 28 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-319/08/CzP
Data
2008.07.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nadwyżka bilansowa
spółdzielnie mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy Spółdzielnia winna od kwoty nadwyżki pochodzącej z 2006 roku przeznaczonej na fundusz zasobowy, zapłacić w 2007 roku podatek dochodowy od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 429 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 22 kwietnia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 10 czerwca 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodu Spółdzielni za 2006 rok przeznaczonego w następnym roku na fundusz zasobowy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodu Spółdzielni za 2006 rok przeznaczonego w następnym roku na fundusz zasobowy. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też, pismem z dnia 30 maja 2008r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP 10 czerwca 2008r.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia mieszkaniowa w 2006 roku osiągnęła nadwyżkę przychodów nad kosztami z pozostałej działalności operacyjnej (nie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi). Nadwyżkę tę w kwocie 7.129.854,94 zł Zebranie Przedstawicieli Członków przeznaczyło uchwałą podjętą w 2007 roku, na fundusz zasobowy spółdzielni.

Zgodnie z obowiązującym w Spółdzielni regulaminem, fundusz zasobowy przeznaczony jest na działalność statutową Spółdzielni a w szczególności na:

  • pokrycie przez Spółdzielnię mieszkaniową straty bilansowej,
  • przekazanie własności środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych na rzecz członka Spółdzielni,
  • spłatę umorzeń kredytu bankowego (pomocy z budżetu państwa),
  • umorzenie mieszkaniowych środków trwałych,
  • deprecjację budynków mieszkalnych,
  • finansowanie budowy lokali dla własnych potrzeb Spółdzielni,
  • finansowanie inwestycji, w wyniku których powstają budowle, obiekty,
    urządzenia wspólnego użytku, zagospodarowanie terenów służące wspólnie członkom i współwłaścicielom, nie zwiększające wartości środków trwałych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółdzielnia winna od kwoty nadwyżki pochodzącej z 2006 roku przeznaczonej na fundusz zasobowy, zapłacić w 2007 roku podatek dochodowy od osób prawnych...

Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż opisana wyżej sytuacja nie rodzi obowiązku podatkowego, jako iż nadwyżka została przeznaczona na działalność statutową spółdzielni mieszkaniowej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Na mocy art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.) przepis powyższy został uchylony z dniem 31 grudnia 2003 roku, jednak jak wynika z art. 5 tej ustawy, ustawodawca przedłużył obwiązywanie zwolnienia, którego przepis ten dotyczy, do końca 2004 roku. Ponadto w myśl art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, stosuje się do dnia 31 grudnia 2006 w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 roku, przy czym przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku w zakresie utraty prawa do zwolnienia stosuje się odpowiednio.

Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy z dnia 18 listopada 2004 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, podatnicy, o których mowa m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, którzy przeznaczyli, a nie wydatkowali dochodów osiągniętych do końca 2006 roku na realizację celów, o których mowa w tym przepisie zachowują prawo do zwolnienia od podatku dochodowego tych dochodów w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 roku.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania, dochód Spółdzielni za 2006 rok, który został przeznaczony na realizację wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 4f w/w. ustawy celów, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Również dochód, który nie został wydatkowany w 2006 roku, a został przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowany na rzecz członków Spółdzielni także zachowuje prawo do tego zwolnienia.

Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2008 r. jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj