Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-77/08-2/DG
z 31 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-77/08-2/DG
Data
2008.03.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nocleg
pracownik
szkolenie
szkolenie pracownicze
wydatek
wyżywienie


Istota interpretacji
Spółka organizuje szkolenia (przewidziane w umowach handlowych z odbiorcami) w zakresie właściwości i parametrów technicznych i użytkowych oferowanych towarów. Szkolenia te przeprowadzane są dla pracowników i przedstawicieli odbiorców produktów. W tej sytuacji wydatki na wyżywienie i noclegi dla uczestników szkolenia stanowią koszty uzyskania przychodów dla Spółki, o ile nie są one wydatkiem samym sobie służącym konsumpcji, lecz realizacji dalej idącego celu w tym przypadku przekazania specjalistycznej wiedzy na temat produktów Spółki. W związku z powyższym wydatki na wyżywienie i noclegi nie wykraczające poza główny cel spotkania i nie mające charakteru reprezentacji (okazałości czy wystawności) są związane z głównym celem spotkania i tym samym są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych



Wniosek ORD-IN 272 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.12.2007r. (data wpływu 31.12.2007r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie uznania wydatków na nocleg i wyżywienie za koszt uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2007r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania wydatków na nocleg i wyżywienie poniesionych w czasie szkoleń dla pracowników i przedstawicieli odbiorców produktów za koszt uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest producentem stolarki drzwiowej i okiennej, a sprzedaż swoich produktów prowadzi przede wszystkim w oparciu o zawarte umowy handlowe. W umowach tych określone zostały ogólne zasady sprzedaży i dostawy produktów, współpracy handlowej stron oraz promowania i reklamowania produktów przez strony umowy. Jednym z obowiązków wynikających z umowy handlowej jest zobowiązanie się Spółki jako dostawcy, do przeprowadzania na koszt Spółki szkoleń pracowników odbiorcy w zakresie właściwości i parametrów technicznych i użytkowych towarów Spółki. Wprawdzie w umowie zawarto zapis, że szkolenia takie organizowane będą w siedzibie odbiorcy (kontrahenta), jednakże w ramach uzgodnień pomiędzy Spółką a grupą odbiorców z jednego rejonu kraju - szkolenia takie organizowane są wspólnie dla całej grupy pracowników odbiorców oraz ich przedstawicieli. Jednorazowe zorganizowanie takiego szkolenia jest bardziej efektywne i opłacalne ekonomicznie. W związku z tym, że każdorazowo szkolona jest grupa kilkudziesięciu osób - nie jest możliwe przeprowadzenie takiego szkolenia w siedzibie któregokolwiek z odbiorców, dlatego też Spółka wynajmuje salę oraz ponosi wydatki związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem osób uczestniczących w szkoleniu. Z uwagi na bardzo bogatą ofertę produktową Spółki, a co się z tym wiąże - szeroki zakres szkolenia, szkolenia te zazwyczaj trwają 2-3 dni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty noclegów oraz wyżywienia, ponoszone przez Spółkę w ramach szkoleń organizowanych dla pracowników i przedstawicieli odbiorców produktów, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Spółki koszty noclegów oraz koszty wyżywienia uczestników szkoleń organizowanych przez Spółkę stanowią koszty uzyskania przychodów, bowiem obowiązek organizowania nieodpłatnych szkoleń dla pracowników odbiorców Spółki wynika z umowy handlowej, tym samym więc koszty te mają bezpośredni związek z uzyskiwanymi przychodami. Szkolenia mają charakter instruktażowy, a ich celem jest przekazanie określonej wiedzy związanej z produktami oferowanymi przez Spółkę. Posiadanie rzetelnej i pełnej wiedzy o produktach Spółki znacząco wpływa na zwiększenie sprzedaży tych produktów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Przy czym zwrot „w celu” oznacza to, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 cytowanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje terminu „reprezentacja”, dlatego też należy posłużyć się wykładnią językową. Przez reprezentację rozumie się „okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną” - Uniwersalny Słownik Języka Polskiego pod redakcją prof. Stanisława Dubisza (Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa 2007). Przenosząc tę definicję na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjąć należy, iż reprezentacja to występowanie w imieniu firmy, wiążące się z okazałością, w celu wywołania dobrego wrażenia. Obejmuje ona swym pojęciem działania polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych pomiędzy podmiotami gospodarczymi. W określeniu „reprezentacja” mieści się więc takie działanie podatnika, które ma na celu stworzenie (utrwalenie) właściwego wizerunku firmy.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego, należy podkreślić, iż Spółka organizuje szkolenia (przewidziane w umowach handlowych z odbiorcami) w zakresie właściwości i parametrów technicznych i użytkowych oferowanych towarów. Szkolenia te przeprowadzane są dla pracowników i przedstawicieli odbiorców produktów. W tej sytuacji wydatki na wyżywienie i noclegi dla uczestników szkolenia stanowią koszty uzyskania przychodów dla Spółki, o ile nie są one wydatkiem samym sobie służącym konsumpcji, lecz realizacji dalej idącego celu w tym przypadku przekazania specjalistycznej wiedzy na temat produktów Spółki.

W związku z powyższym wydatki na wyżywienie i noclegi nie wykraczające poza główny cel spotkania i nie mające charakteru reprezentacji (okazałości czy wystawności) są związane z głównym celem spotkania i tym samym są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem. Trzeba pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj