Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-293/08-2/KR
z 13 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-293/08-2/KR
Data
2008.05.13


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odsetki od kredytu
odsetki od udziału kapitałowego
spółka akcyjna
udział
zaliczenie


Istota interpretacji
Spółka pragnie potwierdzić, w którym momencie powinna zaliczyć odsetki od kredytu/pożyczki zaciągniętego/-ej i wydatkowanego/-ej na zakup udziałów/akcji w spółce do kosztów uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 690 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08.02.2008r. (data wpływu 13.02.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu/pożyczki zaciągniętego/-ej i wydatkowanego/-ej na zakup udziałów/akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.02.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu/pożyczki zaciągniętego/-ej i wydatkowanego/-ej na zakup udziałów/akcji

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

X Sp. z o.o. (dalej: Spółka) zamierza nabyć udziały/akcje w spółce akcyjnej/z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka zamierza sfinansować powyższy zakup z uprzednio zaciągniętego/tej w tym celu kredytu/pożyczki

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Spółka pragnie potwierdzić, w którym momencie powinna zaliczyć odsetki od kredytu/pożyczki zaciągniętego/-ej i wydatkowanego/-ej na zakup udziałów/akcji w spółce do kosztów uzyskania przychodów...

Spółka stoi na stanowisku, że odsetki od kredytu zaciągniętego i wydatkowanego na zakup udziałów/akcji w spółce stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: UPDOP) z dnia 15 lutego 1992 roku (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 UPDOP. Oznacza to, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków z wyłączeniem tych zastrzeżonych w UPDOP, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że istnieje związek pomiędzy kosztami a prowadzoną działalnością gospodarczą a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Odsetki od kredytu, jaki zamierza zaciągnąć Spółka i wydatkować na nabycie udziałów w spółce pozostają w związku z jej przychodami, ponieważ stanowią zapłatę za uzyskany kredyt na zakup udziałów/akcji. Ich poniesienie ma pośredni związek z uzyskaniem przychodów w Spółce, albowiem niesie ze sobą możliwość otrzymania dywidendy z tytułu objętych udziałów, a tym samym zabezpiecza źródło przyszłych przychodów. Istnienie związku pomiędzy kosztem poniesionym na nabycie udziałów a przychodem wynikającym z ich nabycia potwierdza m.in. wyrok NSA z dnia 7 września 2004 (sygn. FSK 324/04). W przypadku Spółki nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 UPDOP, który wyłącza z kosztów uzyskania przychodów m.in. wydatki na objęcie lub nabycie udziałów, pozwalając jednakże na zakwalifikowanie ich do kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodów z odpłatnego zbycia tych udziałów tj. w momencie ich zbycia. Użyte przez ustawodawcę określenie „wydatki na nabycie udziałów” oznacza, że do kosztów podatkowych z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów, bez poniesienia których nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów. Wśród typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów zalicza się zapłaconą cenę udziałów oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem, czyli opłaty notarialne, opłatę skarbową, koszty obsługi prawnej, prowizje biura maklerskiego itp. Taka wykładnia art. 16 ust. I pkt 8 UPDOP jest powszechnie uznawana przez orzecznictwo i stosowana w praktyce organów podatkowych (przykładowo powołano: wyrok NSA z dnia 7 września 2004 roku; pisma Ministerstwa Finansów z dnia z dnia 12 marca 2001 roku (sygn. PB4JBA- 8214-486-94/01, i z dnia 7 sierpnia 2002 roku (sygn. PB4/AK-8214-6905-192/02) oraz rozstrzygnięcia organów podatkowych zawartych w postanowieniach w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego).

W związku z powyższym odsetki od kredytu na nabycie udziałów poniesionych przez Spółkę nie stanowią wydatków na nabycie udziałów (akcji) z art. 16 ust. 1 pkt 8 UPDOP i są kosztem uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. ł UPDOP, gdyż istnieje pośredni związek między ich poniesieniem a osiągnięciem przychodu np. w postaci dywidendy od objętych udziałów w spółce. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 UPDOP do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od pożyczek (kredytów). Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a UPDOP kosztem uzyskania przychodu mogą być skapitalizowane odsetki od pożyczek (kredytów). W wyniku kapitalizacji kwota skapitalizowanych odsetek zostaje zaliczona do kwoty zobowiązania głównego i przestaje mieć charakter odsetek. Kapitalizacja odsetek jest traktowana podatkowo tak jak zapłata, ponieważ wywołuje ten sam skutek — kredytobiorca w jej wyniku reguluje odsetki poprzez zwiększenie wysokości kredytu. W związku z tym odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty lub w dacie ich kapitalizacji, pod warunkiem, że stanowią wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 UPDOP.

Toteż Spółka stoi na stanowisku, że odsetki od kredytu na nabycie udziałów/akcji, jakie poniesie Spółka zaciągając kredyt mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 roku (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Interpretacja pojęcia "koszty uzyskania przychodów", zawartego w ww. art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie są kosztami wymienionymi w art. 16 ust. 1.

Podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w ustawie - zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego, lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Podatnik ma więc prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków jeżeli pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganymi przychodami.

Podkreślić natomiast należy, że stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji.

Istotne dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy jest zatem określenie zakresu znaczeniowego użytego w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy wyrażenia „wydatków na nabycie”. W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej przez wydatki, o których mowa w tym przepisie należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji czy udziałów, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Innymi słowy, użycie przez ustawodawcę określenia „wydatków na nabycie” oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe.

Natomiast odsetki od kredytu lub pożyczki zaciągniętych w celu finansowania nabycia udziałów/akcji w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków.

W zakresie wskazanych w art. 16 ust. 1 wydatków (kosztów), których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona przez ustawodawcę wskazać należy, że z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy określa, iż do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od pożyczki.

W konsekwencji zapłacone lub skapitalizowane odsetki od przedmiotowego kredytu (pożyczki), który został zaciągnięty w celu nabycia udziałów/akcji w spółce z ograniczona odpowiedzialnością/ akcyjnej na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli fakt poniesienia wydatków (na nabycie udziałów/akcji oraz związanych ze źródłami ich finansowania), jak również ich związek z przychodem będzie przez Spółkę właściwie udokumentowany, należy uznać, że odsetki, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty. Natomiast skapitalizowane odsetki od kredytu (pożyczki) będą stanowiły dla kredytobiorcy (pożyczkobiorcy) koszt uzyskania przychodu, zgodnie z dyspozycją art. 16 ust.1 pkt 10a, w dacie ich kapitalizacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj