Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PR-427-4/AN/07
z 17 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PR-427-4/AN/07
Data
2007.12.17



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, do których należą wg. Spółdzielni: budynik mieszkalne, kotłownie, garaże zabudowane i wolnostojące, budynki handlowo- usługowe zabudowane i wolnostojące, budynki administracji, budynki działalności społeczno-wychowawczej, urządzenia i uzbrojenia terenów, są wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


DECYZJA


Na podstawie art.14b § 2 i § 5, art. 207 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60, z póź. zm.) oraz art. 4 ust.2 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy- Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2006r. Nr 217, poz. 1590) zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach z dnia 19.02.2007r. Nr PD.1/423/2/07 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sposób przedstawiony w uzasadnieniu.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 28.12.2006r. Spółdzielnia Mieszkaniowa "P." z/s w N. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu sposobu zastosowania przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółdzielnia w powołanym wniosku zapytała, czy przychody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, do których należą wg Spółdzielni: budynki mieszkalne, kotłownie, garaże zabudowane i wolnostojące, budynki handlowo-usługowe zabudowane i wolnostojące, budynki administracji, budynki działalności społeczno-wychowawczej, urządzenia i uzbrojenia terenów, są wolne od podatku na podstawie art.17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem Spółdzielni przychody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, do których należą w/w budynki są wolne od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanowieniem z dnia 19.02.2007r. Nr PD.1/423/2/07 udzielił interpretacji w tym zakresie zgadzając się ze stanowiskiem Spółdzielni zaprezentowanym we wniosku. Postanowienie to zostało doręczone w dniu 26.02.2007r. i w związku z nie wniesieniem zażalenia stało się ostateczne w administracyjnym toku instancji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie po dokonanej analizie ww. interpretacji w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego- postanowieniem z dnia 19.11.2007r. Nr PR-4218-59/AN/07/I wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zmiany postanowienia z dnia 19.02.2007r. Nr PD.1/423/2/07.

W ocenie organu II instancji w sposób rażący naruszone zostały przepisy art.17 ust. l pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654, z póź. zm.).

Zgodnie z art.14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie, o którym mowa w art.14a § 4 Ordynacji podatkowej z urzędu, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów. Zarówno w doktrynie prawa podatkowego, jak i orzecznictwie sądowym powszechnie przyjmuje się, iż z rażącym naruszeniem prawa mamy do czynienia w sytuacji, gdy rozstrzygnięcie wydane przez organ w sposób oczywisty odbiega od obowiązującej normy prawnej, której wykładnia nie budzi wątpliwości- jak to ma miejsce w przedmiotowej sprawie.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku zważyć należy, co następuje:

Zgodnie z przepisem art.17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi- w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powyższe oznacza, iż zwolnione są jedynie te dochody, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i które zostały przeznaczone na utrzymanie tych zasobów. Wyłączone z dochodów wolnych od podatku zostały jednak dochody uzyskane z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet wówczas, gdy takie dochody zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Jak wskazano w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 22.12.2006r. znak: DD6-8213-438/WK106/339/391 na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania ( administracji).

Uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia "zasoby mieszkaniowe" użytego w art.17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym, nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak rówmez ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

W skład zasobów mieszkaniowych nie wchodzą zaś wymienione przez Spółdzielnię budynki handlowo-usługowe zabudowane i wolnostojące wg umów najmu i na prawach własnościowych oraz budynki działalności społeczno-wychowawczej. Działalność w nich prowadzona nie jest niezbędna do prawidłowego korzystania z lokali mieszkalnych, ale zaliczyć ją należy do innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, wobec czego uzyskany z niej dochód będzie podlegał opodatkowaniu niezależnie od jego przeznaczenia.

Inną działalnością podlegającą opodatkowaniu jest też wynajmowanie powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej itp.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj