Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-663/08/AF
z 20 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-663/08/AF
Data
2008.10.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia z tytułu importu towarów --> Warunek konieczny do zastosowania zwolnień od podatku w imporcie towarów, o których mowa w art. 47-80

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
biblioteki
grunt zabudowany
korekta
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
1. Czy Wnioskodawca, jako sprzedający przedmiotową nieruchomość, ma prawo do zwolnienia od podatku, w odniesieniu do opisanej transakcji, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?
2. Czy Wnioskodawca ma prawo do dokonania korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2008 r. i zwrotu nabywcom naliczonego do ceny sprzedaży nieruchomości podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 985 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2008 r. (data wpływu 25 lipca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 października 2008 r. (data wpływu 14 października 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości zabudowanej budynkiem bibliotekijest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 lipca 2008 r. złożono wniosek, uzupełniony pismem z dnia 9 września 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości zabudowanej budynkiem biblioteki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 11 lutego 2008 r. została zawarta umowa sprzedaży nieruchomości, składającej się z zabudowanej budynkiem byłej biblioteki działki gruntu, oznaczonej w ewidencji gruntów pod nr (...). Do wylicytowanej w przetargu kwoty 84.600 zł., uiszczonej tytułem sprzedaży ww. nieruchomości, naliczony został podatek od towarów i usług w wysokości 18.612 zł. Znalazło to odzwierciedlenie w warunkach przetargu, ogłoszeniu o przetargu, protokole ze sprzedaży nieruchomości w drodze przetargu, informacji o wynikach przetargu i w treści aktu notarialnego. Od 1 stycznia 2004 r. przedmiotowa działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (stracił ważność), ewidencyjnie należy zaś do terenów o symbolu „B” – tereny mieszkaniowe. Z kolei według ewidencji gruntów i budynków Starostwa w S. budynek byłej biblioteki posiada symbol „G” – gospodarczy. Sami nabywcy traktują nabyty wraz z działką gruntu budynek, jako mieszkalny i kwestionowali zasadność doliczenia do wylicytowanej w przetargu kwoty podatku od towarów i usług. Powołują się na zwolnienie od podatku wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wystąpili o zmianę sposobu użytkowania budynku „biblioteki publicznej” na budynek mieszkalny. Przedmiotowy budynek Wnioskodawca nabył nieodpłatnie. Według operatu szacunkowego rzeczoznawcy budynek byłej biblioteki jest budynkiem przedwojennym. W trakcie użytkowania Wnioskodawca nie poniósł wydatków na jego ulepszenie w wysokości co najmniej 30% jego wartości, ani też nie było przesłanek do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy Wnioskodawca, jako sprzedający przedmiotową nieruchomość, ma prawo do zwolnienia od podatku, w odniesieniu do opisanej transakcji, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług...
  2. Czy Wnioskodawca ma prawo do dokonania korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2008 r. i zwrotu nabywcom naliczonego do ceny sprzedaży nieruchomości podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym należy dokonać niezbędnej korekty podatku i dokonać zwrotu niesłusznie pobranego podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze – art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Przez towary używane, o których mowa w tym przepisie, rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).


Zgodnie z przepisem ust. 6 powołanego artykułu zwolnienia powyższego nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:


  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy od podatku zwalnia się również dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu – art. 29 ust. 5 ww. ustawy.

Stosownie do treści art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej).

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca sprzedał w drodze przetargu nieruchomość gruntową wraz z posadowionym na niej budynkiem byłej biblioteki publicznej. Przedmiotowy budynek, będący według operatu szacunkowego budynkiem przedwojennym, Wnioskodawca nabył nieodpłatnie. W trakcie użytkowania Wnioskodawca nie poniósł wydatków na jego ulepszenie w wysokości co najmniej 30% jego wartości, ani też nie było przesłanek do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków.

Od ustalonej ceny sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca naliczył podatek od towarów i usług.

Powyższe informacje wskazują, że w opisywanym przypadku nie wystąpiła żadna z przesłanek negatywnych określonych w art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, wykluczających prawo do zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. W związku powyższym w odniesieniu do przedmiotowej sprzedaży Wnioskodawcy przysługuje prawo do zwolnienia określone w tym ostatnim przepisie prawa.

W konsekwencji Wnioskodawcy przysługuje prawo do dokonania korekty deklaracji VAT-7 za odpowiedni okres rozliczeniowy.

Podkreślić należy, że tutejszy organ wydaje, stosownie do treści art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego. W związku z tym kwestie rozliczenia płatności pomiędzy stronami transakcji, a co za tym idzie ewentualnego zwrotu nabywcy naliczonego podatku od towaru i usług nie mogą być przedmiotem niniejszej interpretacji.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj