Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1035/08-2/ES
z 20 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-1035/08-2/ES
Data
2008.11.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bilety
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
Wielka Brytania


Istota interpretacji
Czy wydatek na zakup biletów lotniczych, na przelot z Wielkiej Brytanii - miejsca zamieszkania, do Polski - miejsca wykonywania działalności gospodarczej i z powrotem stanowi koszt uzyskania przychodu?



Wniosek ORD-IN 329 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2008 r. (data wpływu 9 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup biletów lotniczych- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup biletów lotniczych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca będąc obywatelem Wielkiej Brytanii, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Działalność ta polega na świadczeniu usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej podmiotom mającym siedzibę w Polsce. Miejscem zamieszkania podatnika jest Wielka Brytania, tam też znajduje się ośrodek jego interesów życiowych. Przeciętnie raz w tygodniu podatnik przylatuje z miejsca zamieszkania do Polski gdzie wykonuje usługi. Po kilku dniach powraca do miejsca zamieszkania. Dotychczas w kosztach prowadzonej działalności nie uwzględniał żadnych kosztów związanych z dojazdem z miejsca zamieszkania, do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej i z powrotem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatek na zakup biletów lotniczych, na przelot z Wielkiej Brytanii – miejsca zamieszkania, do Polski – miejsca wykonywania działalności gospodarczej i z powrotem stanowi koszt uzyskania przychodu...

Zdaniem Wnioskodawcy wydatki związane z zakupem biletów na przelot z Wielkiej Brytanii do Polski i z powrotem stanowią koszt uzyskania z tytułu prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są koszty poniesione w celu osiągnięcia z tegoż źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Sformułowana w przepisie art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definicja kosztów, oznacza w praktyce, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelki koszty - wydatki poniesione przez podatnika, związane z uzyskaniem przez niego przychodów, pod warunkiem, że wydatki te: - nie zostały wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - pozostają w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, - zostały poniesione, a fakt ich poniesienia został udokumentowany w sposób nie budzący wątpliwości. Zatem użyty w ustawie zwrot „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, iż podatnik ma możliwość zaliczenia w koszty prowadzonej działalności do celów podatkowych, wszelkie wydatki przy zachowaniu ww. warunków. Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe m.in. Urząd Skarbowy w Wejherowie - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23-03-2005 r. Nr PB/OPD/41 5-2/05/AR: „W katalogu tzw. „kosztów negatywnych” wymienionym w art. 23 ust. 1 ustawy, ustawodawca nie wymienia wydatków ponoszonych przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą na dojazdy z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, a skoro wydatki ponoszone na dojazd do miejsca prowadzenia działalności są niezbędne, by usługi mogły być świadczone - brak jest przeciwwskazań, by wydatki te w świetle art. 22 ust. 1 ustawy mogły stanowić koszty uzyskania przychodów...”. Podobny pogląd został wyrażony również postanowieniach z dnia 17-02-2006 r. nr U.S.l/3.415-2/2006 Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim i z dnia 26-04-2006 r. nr PD I 415/1/22-20/06 Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj