Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-270/08-4/AF
z 17 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-270/08-4/AF
Data
2008.10.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
obowiązek podatkowy
podstawa opodatkowania
pożyczka
przedmiot opodatkowania
umowa pożyczki


Istota interpretacji
należy stwierdzić, że podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, przy zmianie umowy spółki, zgodnie z zapisem art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. d), stanowi kwota pożyczki określona w umowie. Podatek będzie należny wyłącznie przy zawarciu powyższej umowy, pod warunkiem, iż kolejna wypłata nie przekroczy maksymalnej kwoty pożyczki określonej w umowie. Natomiast, jeżeli kolejna transza przekroczy kwotę pożyczki, będzie to stanowiło nową umowę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych



Wniosek ORD-IN 265 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03.07.2008 r. (data wpływu 07.07.2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10.10.2008 r. (data wpływu 13.10.2008 r.) na wezwanie Nr IPPB2/436-270/08-2/AS z dnia 02.10.2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania pożyczki odnawialnej udzielonej przez wspólnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.07.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania pożyczki odnawialnej udzielonej przez wspólnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

  1. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie usług cateringowych dla służby zdrowia.
  2. Jedynym udziałowcem Spółki jest I Sp. z o.o. z siedzibą w W (dalej „I”).
  3. I udzieliła Wnioskodawcy pożyczki tzw. „odnawialnej” (zaistniały stan faktyczny). Ponadto, strony nie wykluczają zawierania podobnych umów w przyszłości (zdarzenie przyszłe).
  4. Istotą pożyczki odnawialnej jest to, że pożyczkodawca stawia do dyspozycji pożyczkobiorcy określoną kwotę pieniężną, a pożyczkobiorca sam ustala zakres korzystania z tej kwoty. Tak więc, pożyczkobiorca jest uprawniony – w okresie trwania umowy – do wielokrotnego zmniejszania i zwiększania salda swego zadłużenia z tytułu pożyczki. Umowa pożyczki odnawialnej określa maksymalną kwotę tego zadłużenia.
  5. Przykładowo, jeżeli pożyczkodawca przekazał pożyczkobiorcy kwotę 1.500.000 złotych w miesiącu kwietniu na okres do końca grudnia, to pożyczkobiorca może np.:
  1. oddać 300.00 złotych z tej kwoty w miesiącu maju,oddać kolejne 200.000 złotych z tej kwoty w miesiącu czerwcu,
  2. zażądać od pożyczkodawcy uzupełnienia kwoty pożyczki w miesiącu lipcu przez przelanie np. 400.000 złotych.

Pismem z dnia 02.10.2008 r. Nr IPPB2/436-270/08-2/AS wezwano Wnioskodawcę do przesłania pełnomocnictwa lub innego dokumentu, z którego wynika prawo do występowania z wnioskiem o interpretacje przepisów prawa podatkowego. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie pismem z dnia 10.10.2008 r. (data wpływu 13.10.2008 r.) przesyłając w załączeniu aktualny wyciąg KRS, z którego wynika prawo do reprezentowania Wnioskodawcy przez ww. osoby.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Co jest podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wypadku pożyczki odnawialnej udzielonej Spółce przez jej wspólnika...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca jest zdania, iż podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wypadku pożyczki odnawialnej udzielonej Spółce przez jej wspólnika jest kwota pożyczki odnawialnej określona w umowie, czyli kwota maksymalnego zadłużenia z tytułu pożyczki.

Uzasadnienie:

  1. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, za zmianę umowy spółki kapitałowej uważa się m. in. pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika.
  2. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w takim wypadku podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi kwota pożyczki (lub jej wartość – gdy pożyczka nie dotyczy pieniędzy).
  3. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawierają specjalnych reguł dla określenia podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku pożyczki odnawialnej.
  4. Zatem, należy się kierować zasadą zawartą w art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z wykładnią językową tego przepisu, przez „kwotę pożyczki” należy rozumieć kwotę, którą pożyczkodawca stawia do dyspozycji pożyczkobiorcy. W wypadku pożyczki odnawialnej, kwotą tą jest kwota maksymalnego zadłużenia określona w umowie. Charakter pożyczki odnawialnej (możliwość zmniejszenia i zwiększenia salda zadłużenia nie stanowią nowych umów pożyczek, lecz są jedynie określonym w umowie sposobem korzystania z pożyczonej kwoty.
  5. Również przedstawiciele doktryny podnoszą, że podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy pożyczce odnawialnej jest kwota maksymalnego salda debetowego (Krystian Łatka „Pożyczka odnawialna pomiędzy powiązanymi spółkami kapitałowymi – opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych”, Doradztwo Podatkowe – Biuletyn Instytutu Studiów Podatkowych, numer 4/2007).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, kiedy została zawarta umowa pożyczki, a zatem jeżeli umowa pożyczki została zawarta do 31.12.2006 r., to ma zastosowanie zwolnienie zawarte w art. 9 ust. 1 lit. h) ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., jeżeli transze dokonane w ramach powyższej pożyczki miały miejsce do końca 2006 r. Jeżeli transza do końca 2006 r. przekroczyła kwotę pożyczki, to była to nowa umowa pożyczki lub zmiana dotychczasowej umowy pożyczki podlegającą opodatkowaniu, ale korzystającą ze zwolnienia z art. 9 pkt 10 lit. h). Natomiast, jeżeli transza po 2007 r. przekroczyła kwotę z umowy zawartej do końca 2006 r., to podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku zwarcia umowy pożyczki po 01.01.2007 r. mają zastosowanie obecne przepisy, zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629).

W myśl art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

  1. następujące czynności cywilnoprawne:
    a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
    b) umowy pożyczki,
    c) (uchylona),
    d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
    e) umowa dożywocia,
    f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat i dopłat,
    g) (uchylona),
    h) ustanowienie hipoteki,
    i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
    j) umowy depozytu nieprawidłowego,
    k) umowy spółki (akty założycielskie);
  2. zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
  3. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

W myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty.

Zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w przypadku spółki kapitałowej:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, iż udziałowiec udzielił (udzieli) Wnioskodawcy pożyczkę o charakterze odnawialnym. Oznacza to, że w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym po 01.01.2007 r. nastąpi zmiana umowy spółki. Jak wskazano powyżej zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli w chwili dokonania czynności, w tym przypadku zawarcia umowy pożyczki, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania spółki – pożyczkobiorcy albo siedziba spółki – pożyczkobiorcy w przypadkach wskazanych w art. 1 ust. 5 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z zapisem art. 6 ust 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy pożyczce udzielonej spółce przez wspólnika lub akcjonariusza – stanowi kwota lub wartość pożyczki. W myśl art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy ciąży na spółce. Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.

Reasumując należy stwierdzić, że podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, przy zmianie umowy spółki, zgodnie z zapisem art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. d), stanowi kwota pożyczki określona w umowie. Podatek będzie należny wyłącznie przy zawarciu powyższej umowy, pod warunkiem, iż kolejna wypłata nie przekroczy maksymalnej kwoty pożyczki określonej w umowie. Natomiast, jeżeli kolejna transza przekroczy kwotę pożyczki, będzie to stanowiło nową umowę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj