Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1277/08/AS
z 14 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1277/08/AS
Data
2008.11.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
prawo do odliczenia
zwrot podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Prawo do zwrotu podatku VAT związanego z inwestycją polegającą na rozbudowie gimnazjum o część dydaktyczną i sportową.



Wniosek ORD-IN 698 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2008r. (data wpływu 2 września 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 października 2008r. (data wpływu 3 listopada 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu podatku VAT związanego z inwestycją polegającą na rozbudowie gimnazjum o część dydaktyczną i sportową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2008r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu podatku VAT związanego z inwestycją polegającą na rozbudowie gimnazjum o część dydaktyczną i sportową.Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 października 2008r. (data wpływu 3 listopada 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-1277/08/AS z dnia 6 października 2008r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest organem prowadzącym publiczne gimnazjum Nr xx mieszczące się przy ul. D. 1 w K. Gimnazjum znajduje się w obiekcie, którego prawnym i jedynym właścicielem jest Wnioskodawca. Wnioskodawca zamierza na swej nieruchomości rozbudować gimnazjum o część dydaktyczną i sportową. Z tego tytułu poniesie wydatki – koszty zakupu materiałów budowlanych, prac wykonawczych, różnego rodzaju usług. Koszty te będą powiększone o należny podatek VAT.

Jednocześnie Wnioskodawca:

  1. nie prowadzi działalności gospodarczej,
  2. prowadzi wynajem pomieszczeń mieszkalnych i lokali użytkowych, ale nie pod adresem ul. D. 1 lecz w innej lokalizacji, tj. ul. C. 5 i F. 30, od której to działalności odprowadza podatek VAT,
  3. nowy obiekt, tj. budynek dydaktyczny i sala gimnastyczna przy Gimnazjum Nr xx, służyć będzie celom szkolnym (oświatowym) i nie będzie przeznaczony na cele komercyjne.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (składa deklaracje VAT-7) z tytułu wynajmowanych powierzchni mieszkalnych i usługowych w nieruchomości przy ul. F. 30 w K. (a więc nie w obiekcie i lokalizacji, która podlega rozbudowie).Zakupione w ramach rozbudowy Gimnazjum towary i usługi będą służyły wyłącznie czynnościom zwolnionym od podatku VAT – sala gimnastyczna Gimnazjum nr xx przy ul. D. 1 służyć będzie wyłącznie zajęciom szkolnym i rekreacyjnym i nie będzie wynajmowana w sposób odpłatny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca budując salę gimnastyczną może w jakikolwiek sposób odzyskać podatek VAT należny z tytułu prowadzonych prac budowlanych...

Używając słowa „jakikolwiek” Wnioskodawca nie miał na myśli sytuacji, w której zachodziłaby możliwość obniżenia podatku VAT płaconego przez Wnioskodawcę z tytułu wynajmu o podatek wynikający z faktur zakupu materiałów budowlanych i usług (na rozbudowę gimnazjum) gdyż uważa, że nie ma takiej możliwości. Używając słowa „jakikolwiek” Wnioskodawca miał na myśli możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT płaconego przy zakupie towarów i usług podczas rozbudowy Gimnazjum.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma on możliwości odliczenia podatku VAT.Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, po. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Działalność gospodarcza obejmuje natomiast wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.Z powyższego wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi VAT.Tylko podmiot, który spełnia definicję podatnika zawartą w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług może korzystać z tego prawa. Prawo do odliczenia, przysługuje zatem podmiotom, które prowadzą działalność gospodarczą, a towary i usługi wykorzystują do wykonywania czynności opodatkowanych. Podsumowując Wnioskodawca nabywając towary i usługi jako ich ostateczny odbiorca-konsument nie korzysta z prawa do odliczenia uiszczonego podatku VAT.Ewentualna przesłanka przedmiotowa braku możliwości odliczenia podatku VAT.Nawet gdyby hipotetycznie przyjąć, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i nabywane towary lub usługi wykorzystuje do wykonywania czynności opodatkowanych, zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy, nie oznacza to jeszcze, że podatnik taki może skorzystać z odliczenia podatku VAT, a to ze względu na zasadę wyrażoną w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepis ten stanowi, że obniżenie kwoty lub zwrotu podatku różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zdaniem Wnioskodawcy nie może on również uzyskać zwrotu podatku VAT płaconego przy zakupie towarów i usług podczas rozbudowy Gimnazjum.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.Natomiast w myśl przepisu art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m. in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.Jeżeli natomiast kwota podatku naliczonego w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi publiczne gimnazjum i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (składa deklaracje VAT-7) z tytułu wynajmu powierzchni mieszkalnych i usługowych znajdujących w innej lokalizacji niż Gimnazjum. Wnioskodawca zamierza rozbudować gimnazjum o część dydaktyczną i sportową. Z tego tytułu poniesie wydatki – koszty zakupu materiałów budowlanych, prac wykonawczych i różnego rodzaju usług. Nowy obiekt służyć będzie celom szkolnym (oświatowym) i nie będzie przeznaczony na cele komercyjne.Zakupione w ramach rozbudowy gimnazjum towary i usługi będą służyły wyłącznie czynnościom zwolnionym od podatku VAT.Skoro zatem nabywane przez Wnioskodawcę towary i usługi, związane z rozbudową gimnazjum o część dydaktyczną i sportową nie będą służyć czynnościom opodatkowanym, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z tymi wydatkami. Tym samym Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.Ponieważ Wnioskodawca nie wskazał jaki rodzaj zwrotu podatku VAT miałby mu przysługiwać, należy również wziąć pod uwagę inne przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy, przewidujące możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT przez podatnika. Mianowicie w art. 93 ustawy o VAT, ustawodawca przewidział możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT w formie zaliczki przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej w przypadku nabycia towarów i usług, zaliczanych przez podatnika do środków trwałych. W przepisie tym wymieniono szereg warunków jakie podatnik musiałby spełniać aby móc wystąpić o taki zwrot. Jednym z nich jest związek nabytych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi, co jak wynika z wniosku, w przedmiotowej sprawie nie będzie miało miejsca. Zatem i taki rodzaj zwrotu nie jest dla Wnioskodawcy możliwy do uzyskania.Ponadto w przedmiotowej sprawie nie znajdują również zastosowania uregulowania rozdziału 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), gdyż przedmiotem sprawy jest zdarzenie przyszłe i z jego opisu nie wynika, aby którykolwiek z warunków wskazanych w ww. rozdziale był spełniony.

W związku powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż nie może uzyskać zwrotu podatku VAT płaconego przy zakupie towarów i usług w związku z rozbudową Gimnazjum, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj