Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-773/08-02/EK
z 17 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-773/08-02/EK
Data
2009.02.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja maszyn i niektórych urządzeń oraz środków transportu za wyjątkiem samochodów osobowych


Słowa kluczowe
amortyzacja
amortyzacja jednorazowa
jednostka budżetowa
koszty uzyskania przychodów
mały podatnik
metoda
metody amortyzacji
przekształcanie
przekształcanie podmiotów
spółka kapitałowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
środek trwały


Istota interpretacji
Czy Spółka nie może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w 2008 r., skoro powstała w wyniku przekształcenia jednostki budżetowej w Spółkę z o.o. oraz jako mały podatnik?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2008 r. (data wpływu 25.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przez spółkę kapitałową powstałą w wyniku przekształcenia jednostki budżetowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przez spółkę kapitałową powstałą w wyniku przekształcenia jednostki budżetowej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, założoną przez Powiat M(…) (100% udziałów), powstałą w wyniku przekształcenia Z(…) – jednostki budżetowej powiatu w Spółkę z o.o. (Uchwała Nr(…) Rady Powiatu w M(…) z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie przekształcenia Z(…) w M(…) w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością). Spółka została wpisana do KRS w dniu 05.05.2008 r.

W 2008 r. Spółka zakupiła środki trwałe podlegające, zgodnie z art. 16k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednorazowemu odpisowi amortyzacyjnemu. Jednakże przepisy ust. 7 ustawy nie mają zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni w wyniku przekształcenia podatników. Z(…) – jako jednostka budżetowa, był zwolniony od podatku (art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy). Przepisy art. 16k ust. 7 stosuje się również w przypadku małych podatników, w rozumieniu art. 4a pkt 10 ustawy. Spółka rozpoczęła działalność w 2008 r., dlatego nie można Jej zaliczyć w bieżącym roku do małych podatników.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółka nie może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w 2008 r., skoro powstała w wyniku przekształcenia jednostki budżetowej w Spółkę z o.o. oraz jako mały podatnik...

Zdaniem Wnioskodawcy, jako że Spółka powstała w wyniku przekształcenia jednostki budżetowej w spółkę z o.o., na podstawie art. 16k ust. 11 ustawy, nie może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Wątpliwości budzi fakt, że Spółka została przekształcona z jednostki budżetowej – zwolnionej od podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka nie może również skorzystać w 2008 r. z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego jako mały podatnik, gdyż rozpoczęła działalność w bieżącym roku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z dnia 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Stosownie natomiast do treści art. 15 ust. 6 tej ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Jednocześnie, w myśl art. 16k ust. 7 ww. ustawy, podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Ponadto, zgodnie z art. 16k ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w ust. 7, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Ustęp 9 tego artykułu stanowi natomiast, iż przy określaniu limitu, o którym mowa w ust. 7, nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych od nieprzekraczającej 3.500 zł wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16f ust. 3.

Jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów, niektórzy podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, do wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznie.


Z metody amortyzacji, polegającej na jednorazowym zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie środków trwałych do wartości 50.000 euro, mogą zatem skorzystać dwie grupy podmiotów:

  • podatnicy, którzy rozpoczęli działalność,
  • mali podatnicy.


Należy jednak zauważyć, że zgodnie z przepisami art. 16k ust. 11, wspomniana metoda nie ma zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:

  1. w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo
  2. w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, albo
  3. przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro; wartość tych składników oblicza się stosując odpowiednio art. 14.


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż powstała Ona w wyniku przekształcenia jednostki budżetowej (korzystającej ze zwolnienia na mocy art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (uchwała z dnia 20 grudnia 2007 r.), a w dniu 05 maja 2008 r. została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

W tym miejscu należy wskazać, iż zwolnienie dotyczące podmiotów ujętych w art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w tym również jednostek budżetowych) nie oznacza wyłączenia tych podmiotów z zakresu stosowania ww. ustawy. Powyższe wynika z treści art. 1 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy podatkowej, zgodnie z którym opodatkowaniu podlegają osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Innymi słowy, jednostka budżetowa, jako jednostka organizacyjna posiadająca na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych odrębną podmiotowość jest podatnikiem podatku dochodowego.

Odnosząc powyższe do opisanego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, iż Spółce nie będzie przysługiwało prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionych w 2008 r. środków trwałych. Zgodnie bowiem z treścią art. 16k ust. 11 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisy stanowiące o możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nie mają zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni w wyniku przekształcenia podatników. Jednocześnie, z uwagi na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2008 r., Spółka nie spełnia także kryteriów umożliwiających zaliczenie Jej do grona „małych podatników”, o których mowa w art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj