Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-771/08-2/MM
z 17 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-771/08-2/MM
Data
2009.02.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cel wydatku
dokumentowanie wydatków
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
opłata notarialna
przekształcanie
przekształcanie podmiotów
spółka komandytowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Istota interpretacji
1. Czy koszty poniesione w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową stanowią dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów?
2. Jeżeli tak, to czy będą to koszty spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki komandytowej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2008 r. (data wpływu 24 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Walne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło decyzję o przekształceniu Jej w spółkę komandytową. W związku z tą decyzją, Zarząd Spółki podjął działania zmierzające do realizacji tej uchwały. Dla przekształcenia niezbędne jest poniesienie pewnych kosztów jak: koszt badania planu przekształcenia przez biegłego rewidenta, koszty obsługi prawnej procesu przekształcenia, koszty aktów notarialnych, koszty rejestracji spółki komandytowej. Koszty te ponosi Spółka.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy koszty poniesione w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową stanowią dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów...
  2. Jeżeli tak, to czy będą to koszty spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki komandytowej...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zapisami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16.


Z treści tego przepisu jednoznacznie wynika, że aby określony wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi być spełniony jeden z trzech warunków:

  • koszt ten musi zostać poniesiony,
  • celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów,
  • nie może on znajdować się na liście zawartej w art. 16 ust. 1, stanowiącej katalog kosztów, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Warto w tym miejscu wskazać, iż brzmienie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje literalnie i wyraźnie na możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zarówno kosztów, które służą bezpośrednio, jak i pośrednio osiąganiu przychodów, w tym również kosztów mających na celu zachowanie lub zabezpieczenie źródeł przychodów (np. zagwarantowanie funkcjonowania działalności przedsiębiorstwa podatnika, nawet wówczas, gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty). W świetle powyższego, w celu uznania danego kosztu za koszt podatkowy, nie musi zatem wystąpić bezpośredni związek przyczynowo - skutkowy między poniesieniem kosztu a uzyskaniem konkretnego przychodu. Ważne jest, aby koszt był ponoszony w ramach prowadzonej działalności, w interesie przedsiębiorstwa podatnika, w tym także, aby np. miał na celu zachowanie lub zabezpieczenie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Kosztem uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą służące wskazanym wyżej celom.

Zgodnie ze swoimi suwerennymi prawami, Zgromadzenie Wspólników uznało, że dla działalności Spółki niezbędne jest jej przekształcenie i formę spółki komandytowej uznało za najbardziej właściwą oraz efektywną dla tego rodzaju działalności.

Zdaniem Spółki, wydatki poniesione w związku ze zmianą formy prawnej stanowią w całości koszty uzyskania przychodu. Służą one zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów, tym bardziej, że koszty przekształcenia nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponieważ koszty te dotyczą Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to jej kosztem winny być wskazane wcześniej wydatki.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1(…).

Zgodnie z tymi uregulowaniami, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Ponoszone koszty należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Zatem, każdy wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu, poza wyraźnie wskazanymi w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, powinien być uznany za koszt uzyskania przychodów. Do tak zdefiniowanych kosztów ustawodawca zalicza zarówno takie wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów w danym momencie, w związku z art. 12 ust. 1 lub art. 12 ust. 3 ww. ustawy, jak i te, których nie można w ten sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia.

Obowiązkiem podatników, jako odnoszących ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Zaznaczyć należy, iż to organ podatkowy dokonuje analizy zakwalifikowanych przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów wydatków, w oparciu o zgromadzony przez tychże podatników materiał dowodowy. Dowody powinny potwierdzać wystąpienie związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy kosztami a przychodami Spółki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w Spółce podjęto decyzję o przekształceniu Jej w spółkę komandytową. W związku z powyższym, Spółka ponosi koszty takie, jak: koszt badania planu przekształcenia przez biegłego rewidenta, koszty obsługi prawnej procesu przekształcenia, koszty aktów notarialnych, koszty rejestracji spółki komandytowej. Przedmiotowe wydatki stanowią koszty ogólne funkcjonowania Spółki.

Wnioskodawca ustosunkowując się do opisanego zdarzenia przyszłego wskazał, iż dla działalności Spółki niezbędne jest jej przekształcenie i forma spółki komandytowej uznana została za najbardziej właściwą oraz efektywną dla tego rodzaju działalności.

Reasumując, wydatki wskazane w opisie zdarzenia przyszłego poniesione przez Spółkę i związane z przekształceniem Jej w spółkę komandytową stanowią dla Wnioskodawcy (tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) koszty uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj