Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-982/08/PH
z 2 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-982/08/PH
Data
2008.12.02


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
koszt
wydatki na rzecz pracowników


Istota interpretacji
Czy koszty poniesione na zorganizowanie imprez integracyjnych dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 784 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zorganizowanie imprez integracyjnych dla pracowników – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zorganizowanie imprez integracyjnych dla pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik organizuje imprezy integracyjne dla swoich pracowników. Spółka pragnie przy tym podkreślić, że na imprezy integracyjne zapraszani są wyłącznie pracownicy. W imprezach nie biorą udziału tzw. osoby towarzyszące.

Spółka organizuje dla swoich pracowników imprezy w postaci:

  • imprez (spotkań) integracyjnych w lokalu gastronomicznym,
  • wyjazdowych imprez integracyjnych połączonych z noclegiem i wyżywieniem (z reguły są to szkolenia wewnętrzne dla pracowników, w ramach których - wieczorem - organizowana jest impreza integracyjna),
  • imprez okolicznościowych np. z okazji Nowego Roku.

Organizacja imprez integracyjnych jest konsekwencją polityki personalnej prowadzonej przez spółkę, której jednym z założeń jest podnoszenie efektywności pracy. Celem imprez integracyjnych jest lepsze poznanie się i zintegrowanie pracowników/zespołów, pokonanie wzajemnych uprzedzeń i stereotypów, budowanie więzi pomiędzy pracownikami a Spółką, a w efekcie lepsze zmotywowanie pracowników do pracy. Spotkania o charakterze integracyjnym mają również na celu wymianę wiedzy fachowej i doświadczeń bezpośrednio między pracownikami. Budowanie więzi między poszczególnymi pracownikami oraz między pracownikami a Spółką poprawia motywację do pracy i atmosferę panującą w firmie, a w konsekwencji wpływa na wyniki pracy. Spółka w związku z organizacją imprez integracyjnych ponosi różnego rodzaju koszty, np. koszty wynajmu sali, koszty wyżywienia i napojów. W niektórych wypadkach Spółka ponosi koszty związane z zapewnieniem pracownikom noclegu (jeśli spotkanie integracyjne odbywa się na wyjeździe, np. Spółka organizuje dwudniowe szkolenie dla managerów połączone z imprezą integracyjną), czy koszty zapewnienia atrakcji mających na celu integrację pracowników (np. koszt gry typu paintball, która ma na celu nauczenie pracowników współdziałania w ramach grupy), itp.

Forma organizacji imprezy ma zróżnicowany charakter, albo jest ona w całości organizowana przez Spółkę - w takim wypadku Spółka odrębnie kupuje usługę gastronomiczną, przejazdy, noclegi, etc., albo też Spółka zleca podmiotowi trzeciemu całościową organizację imprezy włącznie z organizacją przejazdów, noclegami, wyżywieniem oraz programem artystycznym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka może zaliczyć koszty poniesione na zorganizowanie imprez integracyjnych dla pracowników do kosztów uzyskania przychodów...

Spółka stoi na stanowisku, że koszty poniesione na zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop kosztami uzyskania przychodów są bowiem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop. Spółka uważa, że imprezy integracyjne mają na celu przede wszystkim zintegrowanie pracowników i zmotywowanie ich do dalszej pracy oraz podtrzymania poczucia zadowolenia pracowników z wykonywania pracy. Mają przyczynić się do bardziej efektywnej i wydajnej pracy, a co za tym idzie do uzyskania wyższych przychodów przez Spółkę. Dlatego też wydatki ponoszone na organizację imprez organizacyjnych dla pracowników powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Spółki, bo ponoszone są w celu zwiększenia przychodów uzyskiwanych przez Spółkę.Spółka pragnie zauważyć, że o możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na integrację pracowników przekonane są organy podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 03 marca 2008 r., znak IBPB1/415-153/08/AB/KAN-2689/12/07 opowiedział się za możliwością zaliczania wydatków na integracje pracowników do kosztów podatkowych. Podobne stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 28 lipca 2008 r., znak IP-PB3-423-777/08-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 23 września 2008 r., znak ILPB3/423-390/08-4/KS oraz w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lipca 2008 r., znak ILPB3/423-236/08-4/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 29 sierpnia 2008 r., znak ITPB1/415-306a/08/AK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Z powyższego wynika, że wszystkie poniesione koszty, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami podatkowymi są między innymi tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są z prowadzoną przez podatnika działalnością. Mają na celu poprawienie atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności pracy. Uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach pracownicy konsolidują się z firmą. Efektywność pracy wykonywanej przez silny zmotywowany i zharmonizowany zespół przedkłada się w konsekwencji na przychody uzyskiwane przez firmę.

W związku z powyższym, wydatki na zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników Spółki, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj