Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-331/09-2/KS
z 27 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-331/09-2/KS
Data
2009.07.27


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochody wolne od podatku
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
koszty uzyskania przychodów
odsetki budżetowe
spółdzielnie mieszkaniowe
wyłączenie z kosztów
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
1. Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadząca wyłącznie działalność statutową jest zobowiązana do zapłacenia podatku dochodowego od osób prawnych od kwoty zapłaconych odsetek budżetowych?
2. Czy wynagrodzenia pracowników za m-c grudzień 2008 oraz składki ZUS (pracodawcy) stanowią koszty uzyskania przychodów miesiąca grudnia 2008?



Wniosek ORD-IN 477 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 04 maja 2009 r. (data wpływu 08.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodu Spółdzielni stanowiącego równowartość naliczonych i zapłaconych odsetek budżetowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodu Spółdzielni, stanowiącego równowartość naliczonych i zapłaconych odsetek budżetowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Stan faktyczny nr 1.

Spółdzielnia Mieszkaniowa jest spółdzielnią prowadzącą wyłącznie działalność statutową, polegającą na zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych swoich członków.

W wyniku przeprowadzonej kontroli w zakresie prawidłowości rozliczania składek ZUS za lata 1999 - 2006, Spółdzielnia po uregulowaniu swoich zobowiązań (w oparciu o decyzje pokontrolne), w roku 2008 zapłaciła również kwotę 7 893,00 zł – odsetek budżetowych.

Stan faktyczny nr 2.

Spółdzielnia w miesiącu grudniu 2008 r. dokonała wypłaty wynagrodzeń za m - c XII 2008, dokonując przelewów na konta bankowe pracowników w dniu 29.12.2008 r.

Natomiast podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki ZUS (pracodawcy) naliczone w koszty Spółdzielni, przelane zostały w terminach ich płatności, tj. w miesiącu styczniu 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadząca wyłącznie działalność statutową jest zobowiązana do zapłacenia podatku dochodowego od osób prawnych od kwoty zapłaconych odsetek budżetowych...
  2. Czy wynagrodzenia pracowników za m - c grudzień 2008 oraz składki ZUS (pracodawcy) stanowią koszty uzyskania przychodów miesiąca grudnia 2008...


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Zdaniem Zarządu Spółdzielni, jako płatnika podatku dochodowego od osób prawnych (obowiązek składania deklaracji CIT, zwolnienie z podatku dotyczące działalności statutowej), mając na uwadze art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 2 § 2 - 3 ustawy Ordynacja podatkowa, zapłacone odsetki budżetowe podlegają opodatkowaniu (naliczeniu i zapłaceniu) podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Rady Nadzorczej Spółdzielni, Spółdzielnia prowadząca wyłącznie działalność statutową nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i w nawiązaniu do tego nie jest obowiązana do płacenia podatku dochodowego od osób prawnych od zapłaconych odsetek budżetowych, które są jedynie stratą Spółdzielni.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Zdaniem Zarządu Spółdzielni, wynagrodzenie pracowników wypłacone w miesiącu grudniu 2008 r. jest kosztem uzyskania przychodu. Wynagrodzenie nie spełnia żadnego wymogu art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie Zarząd uważa, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57a ww. ustawy, składki ZUS (pracodawcy), zapłacone dopiero w miesiącu styczniu 2009 r. nie stanowią kosztów uzyskania przychodów roku 2008, ale jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów – przejściowe, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Składki te stają się kosztem uzyskania przychodów w roku 2009, tj. w momencie ich zapłacenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, w zakresie pytania nr 1, uznaje się za prawidłowe.

Przepisy prawne dotyczące spółdzielni mieszkaniowej zostały określone w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Ustawa ta stanowi, iż celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Przedmiotem działalności spółdzielni może być:

  1. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,
  2. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,
  3. budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,
  4. udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,
  5. budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.


Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 ww. ustawy).

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Powyższe oznacza, iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 tej ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 21 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.

Art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy stanowi, iż wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych (…), uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1b ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z przedstawionego przez Spółdzielnię Mieszkaniową opisu stanu faktycznego wynika, iż w wyniku przeprowadzonej kontroli w zakresie prawidłowości rozliczania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu wypłat wynagrodzeń za lata 1999 – 2006 zobowiązana została do zapłaty odsetek budżetowych.

W tym miejscu wskazać należy, iż odsetki budżetowe do których zapłacenia zobowiązana została Spółdzielnia, stanowią należności, do których zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Wydatki jakie poniosła w 2008 r. Spółdzielnia, z tytułu konieczności zapłacenia odsetek budżetowych, nie można uznać, że dochód równy kwocie zapłaconych odsetek jest dochodem wolnym od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przedmiotowe wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, są bowiem rodzajem sankcji. Wydatki te poniesione zostały co prawda w związku z prowadzoną działalnością, lecz nie na cel statutowy.

W konsekwencji wydatek poniesiony na zapłacenie odsetek budżetowych, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów – w myśl art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie wydatkiem związanym z gospodarką zasobami mieszkaniowymi Spółdzielni. Tym samych, równowartość dochodu odpowiadająca wydatkom z tytułu odsetek budżetowych będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wniosek Spółdzielni, w zakresie opisanego stanu faktycznego, w części dotyczącej pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 27 lipca 2009 r. nr ILPB3/423-331/09-3/KS.

Na marginesie sprawy nadmienić należy, iż zgodnie z art. 48 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848), Zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Natomiast stosownie do postanowień art. 44 § 1 tej ustawy, Rada sprawuje kontrolę i nadzór nad działalnością spółdzielni.

Stosownie do powyższego, przy rozpatrywaniu sprawy, tut. Organ odniósł się do stanowiska Zarządu Spółdzielni.

Ponadto, stwierdzić należy, iż tut. Organ rozpatrzył wniosek w zakresie poniesionych wydatków przez Spółdzielnię, jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie bowiem z art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Natomiast art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej „podatnikami”.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj