Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-57/09/AM
z 14 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-57/09/AM
Data
2009.04.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cash-pooling
koszty uzyskania przychodów
niedostateczna kapitalizacja
odsetki
umowa
usługi bankowe
usługi finansowe


Istota interpretacji
Czy odsetki płacone przez Spółkę w ramach Umowy cash pooling podlegają przepisom o niedostatecznej kapitalizacji?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy odsetki płacone przez Spółkę w ramach umowy cash pooling podlegają przepisom o niedostatecznej kapitalizacji (pytanie oznaczone we wniosku lit. B) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy odsetki płacone przez Spółkę w ramach umowy cash pooling podlegają przepisom o niedostatecznej kapitalizacji (pytanie oznaczone we wniosku lit. B).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka rozważa przystąpienie do wielostronnej umowy o świadczenie usług polegających na kompleksowym zarządzaniu płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej, stanowiącej umowę tzw. cash poolingu („Umowa cash pooling"). W ramach Umowy cash pooling Spółka wraz z innymi spółkami z grupy kapitałowej („Grupa"), jako uczestnik systemu, zamierza korzystać z usług Banku z siedzibą w Niemczech („Bank niemiecki"), który zajmuje się techniczną obsługą przepływów pieniężnych uczestników systemu. Bank niemiecki jako strona Umowy Cash poolingu otworzy tzw. rachunek docelowy, pełniący rolę rachunku konsolidującego na bieżąco wszystkie salda podmiotów uczestniczących w systemie, zarejestrowane na tzw. rachunkach technicznych (operacyjnych), wchodzących w skład wspólnego systemu zarządzania płynnością (cash poolingu). Rachunek docelowy jest przeznaczony dla podmiotu wchodzącego w skład Grupy, do której należy Wnioskodawca (tzw. Agenta), który będzie reprezentował inne spółki z Grupy wobec Banku niemieckiego. Rachunki techniczne (w tym rachunek Spółki) zostaną poddane mechanizmowi konsolidowania na rachunku docelowym, w ramach którego wszystkie salda (dodatnie bądź ujemne) będą automatycznie konsolidowane na rachunku docelowym. Od tak skonsolidowanego salda Bank niemiecki będzie obliczał oprocentowanie na rzecz Agenta. Następnie Agent będzie dokonywał alokacji odsetek na poszczególnych uczestników systemu proporcjonalnie do wielkości sald na rachunkach technicznych. Każdy uczestnik cash poolingu, w tym Wnioskodawca będzie więc uprawniony do uzyskania od Agenta (lub zobowiązany do zapłaty) proporcjonalnej części odsetek w zależności od sald na rachunku operacyjnym danego uczestnika (w tym Spółki). Rozliczenie i płatność odsetek będzie następować na koniec miesiąca. Bank niemiecki za swoje usługi będzie pobierać comiesięczne wynagrodzenie Spółka zamierza także korzystać z rachunku prowadzonego przez Bank S.A. („Bank polski"). W konsekwencji, Spółka otworzy dwa rachunki: jeden w Banku niemieckim oraz drugi w Banku polskim, (podobnie zagraniczne spółki Grupy korzystają/będą korzystały z rachunków otwartych w Banku niemieckim lub/oraz innych bankach zagranicznych).

Zgodnie z Umową, faktyczne działanie systemu cash poolingu będzie polegało na zautomatyzowanych transferach środków pieniężnych dokonywanych w ten sposób, że gdy na koniec dnia roboczego na rachunku Spółki w Banku polskim zostanie wykazane saldo dodatnie, Bank będzie transferował te środki na rachunek Spółki w Banku niemieckim, skąd z kolei dokonywany będzie transfer środków na rachunek docelowy Agenta. Natomiast, gdy na koniec dnia roboczego rachunek Spółki w Banku polskim wykaże saldo ujemne, wówczas Bank niemiecki przetransferuje środki odpowiadające wysokości tego salda na rachunek Spółki w Banku polskim. Następnie, w tej samej wysokości, zostanie dokonany transfer środków z rachunku docelowego Agenta na rachunek Spółki w Banku niemieckim.

W obydwu przypadkach (salda dodatniego i ujemnego) na koniec dnia roboczego saldo na rachunkach Spółki - zarówno w Banku polskim, jak i w Banku niemieckim - będzie równe zeru.

W ramach struktury Cash pooling transfery pieniężne będą dokonywane wyłącznie pomiędzy poszczególnymi rachunkami posiadanymi przez Spółkę oraz pomiędzy rachunkiem docelowym Agenta oraz rachunkami innych uczestników systemu. Z wyłączeniem Agenta, bezpośrednie transfery pieniężne pomiędzy Spółką a innymi spółkami z Grupy - uczestnikami systemu - nie będą miały miejsca.

Przekazywanie środków pieniężnych będzie procesem zautomatyzowanym i wykonywanym bez odrębnych decyzji Spółki w zakresie transferu środków. Przesunięcie środków pieniężnych Spółki nastąpi wyłącznie na podstawie Umowy Cash pooling bez konieczności zawierania odrębnych umów z innymi uczestnikami systemu cash pooling (w tym z Agentem). Agent będzie posiadał rachunek docelowy służący kumulowaniu nadwyżek finansowych uczestników cash pooling oraz redystrybucji za pomocą Banku niemieckiego nadwyżek pieniężnych z rachunku docelowego Agenta na rachunki uczestników (w tym Spółki) wykazujące salda ujemne.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy odsetki płacone przez Spółkę w ramach Umowy cash pooling podlegają przepisom o niedostatecznej kapitalizacji... (pytanie oznaczone we wniosku lit. B)

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Nie ma podstaw do zastosowania ograniczeń wynikających z przepisów dotyczących niedostatecznej kapitalizacji do odsetek płaconych przez Wnioskodawcę w wykonaniu Umowy Cash pooling. Przepisy szczegółowo określają, co należy rozumieć pod pojęciem pożyczki dla celów niedostatecznej kapitalizacji. Zgodnie z art. 16 ust. 7b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – określanej w dalszej części skrótem „u.p.d.o.p.”) przez pożyczkę, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61 oraz w ust. 7, rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę. Zdaniem Spółki, mimo że przedstawiona konstrukcja systemu cash pooling, stanowiąca sposób gospodarowania wolnymi środkami finansowymi uczestniczących w umowie podmiotów zawiera w sobie pewne elementy kredytowania, to nie wyczerpuje istotnych znamion pożyczki określonych w definicji zawartej we wspomnianym powyżej art. 16 ust. 7b u.p.d.o.p. Brak jest bowiem skonkretyzowanego zobowiązania przeniesienia określonej ilości pieniędzy z obowiązkiem zwrotu pomiędzy spółkami powiązanymi w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 u.p.d.o.p. Mianowicie, podmiot dysponujący na koniec określonego dnia nadwyżką środków finansowych na swoim rachunku nie wie czy jego środki zostaną wykorzystane przez innych uczestników cash poolingu, w jakiej wysokości i przez którego innego uczestnika cash poolingu. To Bank niemiecki za pośrednictwem rachunku Agenta dokonuje automatycznych transferów, których celem jest spłata zobowiązań poszczególnych uczestników cash poolingu wobec Banku niemieckiego. Nie będzie zatem dochodziło do zawierania umowy, w której określony podmiot zobowiązywałby się do przeniesienia określonej sumy pieniędzy na rzecz innego podmiotu (w tym Wnioskodawcy). Podmioty biorące udział w tym systemie wyrażają jedynie gotowość „udostępnienia" swoich środków finansowych na pewien czas innym podmiotom uczestniczącym w systemie, jednak nie wiąże się to z określeniem sumy środków, które będą udostępnione.
  2. Z konstrukcji Umowy cash pooling wynika, że to Bank niemiecki udziela dziennych kredytów umawiającym się spółkom (stronom Umowy cash pooling potrzebującym środków finansowych), natomiast uczestnik systemu dysponujący nadwyżką środków na własnym rachunku (która to nadwyżka jest automatycznie transferowana przez Bank niemiecki za pośrednictwem rachunku Agenta na spłatę zobowiązania innego uczestnika wobec Banku niemieckiego) wstępuje w prawa zaspokojonego wierzyciela (banku) z żądaniem zwrotu kwoty spłaconego przez niego kredytu.
  3. W ramach przedmiotowej struktury cash pooling, rozliczenia odsetek dokonywane są po zakończeniu danego miesiąca. W konsekwencji, w dniu zapłaty odsetek nie istnieje już dług, którego te odsetki dotyczą. Także więc z tego powodu odsetki wypłacane w ramach Umowy cash pooling nie podlegają przepisom o niedostatecznej kapitalizacji. Na potwierdzenie tego stanowiska Wnioskodawca wskazał interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 listopada 2008 r. nr IPPB3/423-1009/08-2/MK, interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 listopada 2008 r. nr ILPB3/423-526/08-4/MC oraz interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 listopada 2008 r. nr IPPB3/423-1232/08-2/MŚ. Biorąc pod uwagę powyższe Spółka stoi na stanowisku, że wyżej przytoczone przepisy dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 u.p.d.o.p.) nie będą miały zastosowania w odniesieniu do Umowy cash pooling.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowiecka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj