Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1130/08-5/MR
z 6 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1130/08-5/MR
Data
2009.03.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
faktura
kasa rejestrująca
zwolnienie


Istota interpretacji
1) Czy jeżeli sprzedaż usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności będzie dokumentowana każdorazowo fakturą VAT, to czy Wnioskodawca będzie zwolniony z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej?
2) Czy jeżeli faktura za usługę zostanie wystawiona przez placówkę detaliczną i zostanie wystawiony paragon fiskalny to będzie to działanie błędne?



Wniosek ORD-IN 620 kB


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2008 r. (data wpływu 16 grudnia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 lutego 2009 r. (data wpływu 9 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania sprzedaży fakturą oraz paragonem fiskalnym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania sprzedaży fakturą oraz paragonem fiskalnym. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 5 lutego 2009 r. (data wpływu 9 lutego 2009 r.) o przedstawienie własnego stanowiska oraz brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem działalności firmy prowadzonej przez Wnioskodawcę jest:

  • produkcja wyrobów tartacznych (PKD 20.10.A),
  • produkcja wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa (PKD 20.30.Z),
  • sprzedaż detaliczna artykułów nieżywnościowych w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 52.48.Z),
  • sprzedaż hurtowa wyrobów chemicznych (PKD 51.55.Z).


Sprzedaż wyrobów tartacznych, stolarskich i ciesielskich prowadzona jest zarówno na obszarze Polski (odbiorcy krajowi), jak również poza Polską (odbiorcy krajów Unii Europejskiej – Niemcy).

W 2009 r. Wnioskodawca zamierza rozszerzyć profil działalności swojej firmy o świadczenie usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (odbiorcy na terenie Polski).

W placówce detalicznej zainstalowanana jest kasa fiskalna. Każda sprzedaż detaliczna artykułów zarówno dla firm, jak i osób fizycznych dokumentowana jest paragonem fiskalnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy jeżeli faktura za usługę zostanie wystawiona przez placówkę detaliczną i zostanie wystawiony paragon fiskalny to będzie to działanie błędne...

Zdaniem Wnioskodawcy, w placówce detalicznej zainstalowana jest kasa fiskalna, każda sprzedaż dokumentowana jest fakturą oraz paragonem fiskalnym. Według Wnioskodawcy, sprzedaż usługi dla osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności i wystawienie na nią faktury wraz z paragonem nie będzie działaniem błędnym tylko prawidłowym. Placówka detaliczna jest integralną częścią firmy, a więc dokumentowanie sprzedaży usługi będzie prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w placówce detalicznej zainstalowanana jest kasa fiskalna i każda sprzedaż detaliczna artykułów zarówno dla firm jak i osób fizycznych dokumentowana jest fakturą oraz paragonem fiskalnym.

Stosownie do § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, przy prowadzeniu ewidencji przy zastosowaniu kas obowiązani są m.in. dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (…).

W myśl art. 106 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Szczegółowe regulacje dotyczące wystawiania faktur znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Zgodnie z § 7 ust. 3 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Mając powyższe na uwadze, w sytuacji gdy Wnioskodawca prowadzi ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej, dokumentowanie sprzedaży fakturą oraz paragonem fiskalnym nie będzie postępowaniem nieprawidłowym.

Tut. Organ pragnie zauważyć, iż do dnia 31 grudnia 2008 r. obowiązywało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 113, poz. 720).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie dokumentowania sprzedaży fakturą oraz paragonem fiskalnym. Kwestia dotycząca zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji z dnia 6 marca 2009 r. nr ILPP2/443-1130/08-4/MR.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj