Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-1118/08/IL
z 6 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-1118/08/IL
Data
2009.03.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Zasady ogólne --> Zasada dążenia do prawdy obiektywnej

Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Dowody --> Dowód

Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Dowody --> Materiał dowodowy


Słowa kluczowe
dokumenty
kontrola podatkowa
Norwegia
postępowanie podatkowe


Istota interpretacji
Jakie dokumenty należy przedłożyć w toku ewentualnej kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego?



Wniosek ORD-IN 489 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko, przedstawione we wniosku (data wpływu 8 grudnia 2008 roku), uzupełnionym w dniu 9 lutego 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów Ordynacji podatkowej w zakresie dokumentów wymaganych w trakcie kontroli podatkowej, potwierdzających źródło dochodów uzyskiwanych z tytułu pracy na rzecz norweskiego pracodawcy - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 grudnia 2008 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej przepisów Ordynacji podatkowej w zakresie dokumentów wymaganych w trakcie kontroli podatkowej, potwierdzających źródło dochodów uzyskiwanych z tytułu pracy na rzecz norweskiego pracodawcy.

Pismem z dnia 29 stycznia 2009 r. Nr ITPB2/415-1118/08-2/IL wezwano Pana do usunięcia braków formalnych złożonego wniosku. Braki wykazane w wezwaniu uzupełniono w dniu 9 lutego 2009 r. (data wpływu).


W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu przedstawiono następując zdarzenie przyszłe.


Z uwagi na pracę za granicą na podstawie kontraktu jest Pan zobowiązany do płacenia podatków tylko w Norwegii, gdyż żadnych dochodów w Polsce Pan nie uzyskuje. W razie ewentualnej kontroli podatkowej organ podatkowy może żądać od Pana dokumentów na potwierdzenie źródła dochodów uzyskiwanych z tytułu pracy na rzecz norweskiego pracodawcy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jakie dokumenty należy przedłożyć w toku ewentualnej kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego...


Zdaniem Wnioskodawcy, w razie ewentualnej kontroli podatkowej dokumentem potwierdzającym pracę w Norwegii będzie umowa kontraktu z pracodawcą oraz roczna norweska karta podatkowa.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z zasadą prawdy obiektywnej wynikającą z art. 122 Ordynacji podatkowej - w toku postępowania - na organie podatkowym ciąży obowiązek podejmowania z urzędu wszelkich niezbędnych działań, które doprowadzą do wyjaśnienia wszystkich okoliczności faktycznych rozpoznawanej sprawy podatkowej, aby odtworzyć jej rzeczywisty obraz i uzyskać podstawę do trafnego zastosowania przepisów. Podstawowym narzędziem realizacji tej zasady jest natomiast postępowanie dowodowe.

Zasady udowadniania okoliczności faktycznych w postępowaniu podatkowym uregulowane zostały w rozdziale 11 działu IV Ordynacji podatkowej. Na mocy odesłania zawartego w art. 292 ww. ustawy przepisy tego rozdziału stosuje się odpowiednio do kontroli podatkowej.

Celem kontroli podatkowej jest bowiem sprawdzenie wywiązywania się podatników, płatników, inkasentów i następców prawnych tych podmiotów z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Oznacza to, że kontrola podatkowa jest oparta na kryterium zgodności zachowania z prawem. Dotyczy to obowiązków wynikających z przepisów prawa materialnego – zarówno zapłaty podatku, jak i obowiązków instrumentalnych.

Zgodnie z art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy. Ocena kwestii udowodnienia danej okoliczności jest dokonywana na podstawie całości zgromadzonych dowodów (art. 191 tej ustawy).


W myśl art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodami takimi mogą być księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej, z zastrzeżeniem art. 284a § 3, art. 284b § 3 i art. 288 § 2, oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe (art. 181 Ordynacji podatkowej). Szczególną moc dowodową, omawiana ustawa nadaje:


  • księgom podatkowym, które stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów, pod warunkiem, że są prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy (art. 193 § 1),
  • dokumentom urzędowym sporządzonym w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej, które stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone (art. 194 § 1).


Biorąc powyższe pod uwagę w toku ewentualnej kontroli lub postępowania podatkowego organ podatkowy dokonując oceny danej okoliczności faktycznej uwzględni całość materiału dowodowego, który uzna za istotny dla wyjaśnienia sprawy.

Reasumując, opisane dokumenty tj. umowa kontraktu oraz roczna norweska karta podatkowa mogą stanowić dowody potwierdzające prawidłowość postępowania Wnioskodawcy co nie oznacza, że organ podatkowy prowadzący postępowanie uzna je za wystarczające do stwierdzenia, że posiada Pan źródła dochodów oraz że dochody te podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Norwegii.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj