Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-337/09-6/ER
z 29 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-337/09-6/ER
Data
2009.09.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
odsetki
spółki


Istota interpretacji
Czy odsetki od kredytu bankowego będą w pełnej wysokości stanowiły koszty uzyskania przychodów w spółce ?



Wniosek ORD-IN 562 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29.05.2009r. (data wpływu 23.06.2009r.), uzupełnionym w dniu 18.09.2009r., na wezwanie organu z dnia 09.09.2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu bankowego zaciągniętego na uregulowanie zobowiązań wobec wspólnika spółki kapitałowej z tytułu zwrotu dopłat / obniżenia kapitału zakładowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.06.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia odsetek od kredytu bankowego do kosztów uzyskania przychodu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Centrum Handlowe Sp. z o.o. (dalej jako: spółka CH lub Wnioskodawca) jest w trakcie realizacji inwestycji w Sz. w postaci budowy Centrum Handlowego Galeria Y. Działalność spółki CHX będzie polegała na wynajmie powierzchni handlowych w wybudowanym Centrum Handlowym. Otwarcie Centrum Handlowego Galeria Y w S planowane jest na rok 2011.

Finansowanie inwestycji w początkowej fazie realizacji inwestycji będzie odbywać się ze środków pochodzących ze źródeł własnych (podwyższenie kapitału zakładowego, dopłaty wspólników). Spółka CHX planuje najwcześniej jak to będzie możliwe, nie wcześniej jednak niż po otwarciu Galerii Y pozyskać Środki z kredytu bankowego, które posłużą na sfinansowanie obniżenia kapitału zakładowego, względnie wycofanie dopłat. Taki sposób postępowania uzasadniony jest trudnościami w pozyskaniu w fazie realizacji inwestycji kredytu bankowego na jej finansowanie. Spółka CHX planuje zaciągnąć kredyt w banku nie będącym ani wspólnikiem ani spółką siostrzaną.

Spółka CHX planuje również zmianę formy prawnej poprzez przekształcenie w spółkę komandytową tj. CHX Sp. k. Moment przeprowadzenia procedury przekształcenia nie został jeszcze dokładnie ustalony. Wspólnikami CHX sp. k. będą (zagraniczne) osoby prawne z siedzibą w Niemczech albo osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Niemczech, bądź zagraniczna spółka osobowa, w której bezpośrednimi albo pośrednimi wspólnikami będą zagraniczne osoby prawne z siedzibą w Niemczech albo osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Niemczech.

W dniu 18.09.2009 r., Spółka uzupełniła wniosek podając, iż pod pojęciem „pozyskania środków z kredytu bankowego, które posłużyć mają sfinansowaniu obniżenia kapitału zakładowego względnie wycofaniu dopłat”, Spółka rozumie pozyskanie środków finansowych na podstawie umowy kredytowej z bankiem i przeznaczenie ich na regulowanie bieżących zobowiązań, w tym na sfinansowanie zobowiązań wobec wspólnika z tytułu obniżenia kapitału zakładowego albo z tytułu zwrotu dopłat oraz innych zobowiązań handlowych mające na celu zapewnienie bieżącej płynności finansowej w celu umożliwienia kontynuowania działalności. Nie jest możliwe dokładne określenie, na co zostaną przeznaczone konkretnie środki pozyskane przez Spółkę kredytu bankowego, ponieważ wpłyną one na rachunek bankowy Spółki, na którym będą, znajdować się też inne środki i w dalszej kolejności z tego rachunku bankowego będą regulowane wszystkie zobowiązania, o których mowa powyżej. Przedmiotowe środki mają służyć sfinansowaniu bieżącej działalności Spółki, do której należy regulowanie zobowiązań powstałych w toku jej prowadzenia (m. in. zobowiązania z tytułu obniżenia kapitału, zobowiązania wobec wspólnika z tytułu zwrotu dopłat oraz inne zobowiązania handlowe). Regulowanie zobowiązań jest bowiem związane z funkcjonowaniem Spółki i umożliwia Spółce prowadzenie bieżącej działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie oznaczone we wniosku numerem 1:

Czy odsetki od kredytu bankowego będą w pełnej wysokości stanowiły koszty uzyskania przychodów w spółce CHX...

Zdaniem wnioskodawcy.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 15.02.1992 r. (dalej: updop) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z powyższym uregulowaniem podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową. W dalszej kolejności należy wykazać, że wydatki zostały poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • wydatki muszą zostać poniesione w celu uzyskania, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • wydatki nie mogą znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 updop, - poniesione wydatki muszą być udokumentowane.

Warunkiem zaliczenia odsetek od kredytów do kosztów uzyskania przychodów jest ich zapłata, przy zaliczeniu odsetek do kosztów podatkowych obowiązuje bowiem zasada kasowa. Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 11 updop za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się naliczonych lecz nie zapłaconych odsetek od kredytów.

Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku (art. 7 ust. 3 pkt 3 updop).

Zdaniem Wnioskodawcy odsetki od kredytu bankowego, o którym mowa w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będą stanowiły w pełnej wysokości koszty uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty, ponieważ:

  1. spełniają ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 updop,
  2. nie są zawarte w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 16 udpop oraz
  3. nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 7 ust. 3 pkt 3 updop.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego kredyt zostanie zaciągnięty przez Wnioskodawcę po przekazaniu inwestycji do używania w celu finansowania bieżącej działalności, bowiem w przypadku wycofania środków własnych poprzez obniżenie kapitału zakładowego spółki CHX, Wnioskodawca zostałby pozbawiony środków na finansowanie bieżącej działalności. Posiadanie środków pieniężnych (płynności) jest koniecznym elementem prowadzenia efektywnej działalności gospodarczej umożliwiającej osiągnięcie przychodów jak również zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej spółka CHX (jak również każdy inny podmiot prowadzący działalność gospodarcza) musi posiadać środki finansowe w celu terminowego regulowania zobowiązań z nią związanych. W przeciwnym przypadku funkcjonowanie podmiotu (a zatem i źródło przychodów) jest zagrożone z uwagi m.in. na narastające odsetki, brak zaufania kontrahentów i inwestorów, co w konsekwencji prowadzi do upadłości.

W trakcie prowadzenia bieżącej działalności powstanie zobowiązanie wobec wspólnika z tytułu obniżenia kapitału zakładowego spółki CHX. Zobowiązanie wobec wspólnika z tytułu obniżenia kapitału zakładowego jest ściśle związane z działalnością i funkcjonowaniem Wnioskodawcy. Zaciągnięcie kredytu ma swoje ekonomiczne uzasadnienie i wiąże się z koniecznością zapewnienia Wnioskodawcy płynności finansowej, a w konsekwencji działanie to służy zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów Wnioskodawcy. Poprzez zapewnienie płynności finansowej środki z kredytu umożliwią prowadzenie i kontynuowanie bieżącej działalności Wnioskodawcy (posłużą zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów).

W związku z tym, zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na finansowanie bieżącej działalności Wnioskodawcy, jako wydatek mający pośredni związek z przychodami oraz w stosunku, do którego nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 16 ust. 1 oraz w art. 7 ust. 3 pkt 3 updop, będzie stanowić koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy. W zdarzeniu przyszłym przedstawionym przez Wnioskodawcę nie zachodzą przesłanki do wyłączenia odsetek z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop, ponieważ Wnioskodawca planuje zaciągnąć kredyt w banku niebędącym wspólnikiem ani spółką siostrzaną, w związku z tym zapłacone odsetki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w wyroku WSA w Warszawie z dnia 13.07.2007 r. (sygn. III SA/Wa 382/07). W wyroku tym sąd potwierdził, iż kredyt zaciągnięty na wypłatę dywidendy i kredyt zaciągnięty na prowadzenie działalności gospodarczej są w swym celu podobne, ponieważ oba służą zapewnieniu płynności finansowej lub jej zwiększeniu w celu rozwoju gospodarczego spółki. Odsetki od takiego kredytu będą zatem stanowić koszty uzyskania przychodów. Podobnie w decyzji z 12.11.2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. 1401/BP-II/4210-51/07/CZ) potwierdził, iż zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego w celu zachowania płynności finansowej firmy można uznać jako koszty uzyskania przychodu.

W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie stanowiska zaprezentowanego w pytaniu nr. 1, zgodnie, z którym odsetki od kredytu bankowego, o którym mowa w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będą stanowić pośrednie koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Ponadto, w dniu 18.09.2009 r., Spółka uzupełniła wniosek, przedstawiając własne stanowisko w sprawie uznania za koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego w celu sfinansowania zwrotu dopłat wniesionych do Spółki z podaniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 15.02.1992 r, (dalej: updop).

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się naliczonych lecz nie zapłaconych odsetek od kredytów. Warunkiem zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodu jest zatem ich zapłata.

Przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku (art. 7 ust. 3 pkt 3 updop)

Zdaniem Spółki, odsetki od kredytu bankowego zaciągniętego w celu finansowania bieżącej działalności (w tym m. in. na regulowanie zobowiązań wobec wspólnika z tytułu zwrotu dopłat) będą stanowiły w pełnej wysokości koszty uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty, ponieważ:

  1. spełniają ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 updop),
  2. nie są zawarte w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 16 udpop oraz
  3. nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 7 ust. 3 pkt 3 updop.

Spółka twierdzi, iż nie zachodzą przesłanki do wyłączenia odsetek z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop, ponieważ Wnioskodawca pIanuje zaciągnąć kredyt w banku niebędącym wspólnikiem ani spółką siostrzaną. W związku z tym zapłacone odsetki od kredytu bankowego będą stanowiły w opinii Spółki koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Środki finansowe uzyskane z kredytu zostaną przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności Spółki w tym m.in. na wypłatę zobowiązań wobec wspólnika z tytułu zwrotu dopłat wniesionych przez wspólnika oraz na regulowanie innych zobowiązań handlowych. Wydatek na zapłatę odsetek od zaciągniętego kredytu zostanie zatem przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności Spółki, bowiem regulowanie przez Spółkę zobowiązań wobec wspólnika m. in. z tytułu zwrotu dopłat oraz z tytułu innych zobowiązań handlowych stanowi jeden z elementów prowadzenia bieżącej działalności Spółki.

W przypadku braku pozyskania środków finansowych z kredytu bankowego Spółka po uregulowaniu zobowiązań wobec wspólnika z tytułu zwrotu dopłat oraz po uregulowaniu innych zobowiązań handlowych zostałaby pozbawiona środków na prowadzenie bieżącej działalności, co mogłoby prowadzić do niewypłacalności i upadłości Spółki. Środki pozyskane z kredytu mają na celu zapewnienie płynności finansowej Spółki tzn. służą zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów, która w przyszłości Spółka będzie uzyskiwała z tytułu wynajmu powierzchni handlowych w Centrum Handlowym „Galeria Y”. Wydatek na zapłatę odsetek od kredytu zaciągniętego min. na uregulowanie zobowiązania wobec wspólnika z tytułu zwrotu dopłat oraz na uregulowanie innych zobowiązań handlowych jest zatem wydatkiem poniesionym w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów Spółki podlegających opodatkowaniu na terytorium Polski (przychody z najmu). Zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego m. in. na uregulowanie zobowiązania wobec wspólnika z tytułu zwrotu dopłat oraz na uregulowanie innych zobowiązań handlowych będą więc wydatkiem pośrednio związanym z przychodami, które Spółka w przypadku kontynuacji działalności będzie uzyskiwała z wynajmu powierzchni handlowej (tzn. wydatek poniesiony w celu zachowania i zabezpieczenia w przyszłości źródła przychodów).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego, na uregulowanie zobowiązań wobec wspólnika z tytułu zwrotu dopłat oraz na uregulowanie innych zobowiązań handlowych, jako wydatek mający pośredni związek z przychodami (poniesiony w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów) oraz w stosunku do którego nie zachodzą, przesłanki wymienione w art. 16 ust. 1 oraz w art. 7 ust. 3 pkt 3 updop będzie stanowić zdaniem Spółki koszt uzyskania przychodów Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu bankowego zaciągniętego na uregulowanie zobowiązania wobec wspólnika z tytułu zwrotu dopłat / obniżenia kapitału zakładowego – jest nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Z powołanego przepisu wynika, że podatnik ma możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, pod tym jednak warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów. Ponadto zaliczenie danego wydatku do kosztów podatkowych uzależnione jest od tego, czy nie mieści się on w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, który zawiera art. 16 ust. 1 ustawy.

Kosztem uzyskania przychodów są więc wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również na zabezpieczenie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody podatkowe także w przyszłości. W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodu z celem ich poniesienia, jakim jest osiąganie przychodu oraz zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodu. Cel ten musi być wyraźnie widoczny, zaś poniesione wydatki winny go zakładać jako realny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy często korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania, w szczególności w postaci pożyczek i kredytów. Spłata pożyczki (kredytu) zaciągniętej na prowadzoną działalność gospodarczą nie stanowią dla podatnika kosztu uzyskania przychodu; kosztem są naliczone i zapłacone odsetki – art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy.

Należy jednak odróżnić sytuację, w której zachodzi potrzeba dofinansowania działalności gospodarczej podatnika (kredyt mający na celu finansowanie działalności zostaje zaciągnięty i wydatkowany na cele związane z prowadzona działalnością gospodarczą), generującej przychody, od sytuacji, gdy środki są przeznaczane na uregulowanie zobowiązania wobec wspólnika z tytułu zwrotu dopłat bądź obniżenia kapitału zakładowego.

W myśl art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72 poz. 665 ze zm.), przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Z wykładni językowej tego przepisu wynika, że cel kredytu jest wyraźnie określony i stanowi o istocie tego zobowiązania, a zatem nie można go domniemywać.

Nieprawidłowy jest zatem pogląd Spółki, iż pozyskane środki z kredytu bankowego może ona przeznaczyć na dowolny cel w zależności od potrzeb, tj. na regulowanie bieżących zobowiązań, np. handlowych czy dla zapewnienia bieżącej płynności finansowej w celu umożliwienia kontynuowania działalności. Cel kredytu określony jest w umowie kredytowej i tylko zgodnie z nim mogą być wykorzystane środki udostępnione przez bank.

Nie można również zgodzić się z poglądem Spółki, iż zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie zobowiązań wobec wspólnika z tytułu obniżenia kapitału zakładowego albo z tytułu zwrotu dopłat będą wydatkiem na bieżące finansowanie działalności, mającym pośredni związek z przychodami, w związku z tym zgodnie z art. 15 ust. 1 będzie stanowić koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela. Powyższe oznacza, iż wartość wkładów zarówno pieniężnych jak i niepieniężnych, wnoszona na pokrycie kapitału zakładowego w związku z utworzeniem spółki, jak również w związku z podwyższeniem tego kapitału nie jest zaliczana do przychodów podatkowych Spółki.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu, precyzuje jednak poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1-3 i 3c i ust. 4b, kategorie zaliczane do przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy podatnika podatku dochodowego od osób prawnych nie są zaliczane do przychodów (ust. 4).

W katalogu tym nie wskazano, iż przychodem Spółki jest wartość nabytych od udziałowca przez Spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia. Powyższe jest konsekwencją wyłączania z przychodów wartości wkładów wnoszonych przez udziałowców tytułem pokrycia wydanych im za wkłady udziałów.

Wskazać należy, iż konsekwencją wyłączenia od opodatkowania przysporzeń (wpływów) otrzymanych m.in. przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na utworzenie (powiększenie) kapitału zakładowego, jest wprowadzenie do ustawy podatkowej przepisu art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. c), który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na umorzenie kapitałów pozostających w związku z utworzeniem (nabyciem), powiększeniem lub ulepszeniem źródła przychodów.

Zgodnie z art. 152 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), kapitał zakładowy spółki dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. Kapitał zakładowy jest tworzony z wkładów wspólników wnoszonych do spółki. Wkłady są formą współdziałania, do jakiej wspólnicy muszą się zobowiązać (art. 3 KSH). Wniesione do spółki składniki majątkowe stanowią majątek pierwotny będący podstawą funkcjonowania spółki.

Kapitał zakładowy pełni funkcję gospodarczą i jest podstawą funkcjonowania spółki.

W zamian za wkłady wnoszone do spółki wspólnicy otrzymują udziały w kapitale zakładowym, o określonej wartości nominalnej. Udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest majątkowym prawem wspólnika łączącym się z kapitałowym charakterem tej spółki.

Z powyższego wynika, iż kapitał zakładowy jest pierwotnym źródłem finansowania działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kapitał zakładowy tworzy źródło przychodów. W tym przejawia się jego funkcja gospodarcza. Kapitał zakładowy jest sumą udziałów wspólników wydanych za wniesione wkłady. Natomiast umorzenie udziału w kapitale zakładowym jest de facto umorzeniem kapitału pozostającego w związku z utworzeniem źródła przychodów.

Kredyt, o którym mowa we wniosku miał na celu sfinansowanie obniżenia kapitału zakładowego Spółki. Ostatecznie, w niniejszej sprawie dochodzi do umorzenia w części kapitału zakładowego pozostającego w związku z utworzeniem źródła przychodu. W ocenie tutejszego Organu odsetki od kredytu, zaciągniętego na wypłatę udziałowcowi wynagrodzenia za umarzane udziały należy zaliczyć do wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. c ustawy, co oznacza, że nie mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym niecelowe pozostaje rozpatrywanie ponoszonych przez Wnioskodawcę wydatków w kontekście przepisu art. 15 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 177 i 178 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) dopłaty są to wpłaty stanowiące część majątku spółki, jednakże nie powiększają one udziałów wspólników w kapitale zakładowym, co oznacza, że dopłaty wniesione do spółki nie doprowadzają do podwyższenia jej kapitału zakładowego. Dopłaty mogą być wnoszone m.in. na pokrycie strat, na zwiększenie środków obrotowych przy podejmowaniu przedsięwzięć wymagających zwiększonych nakładów finansowych, których firma nie może pokryć z własnych środków. Obowiązek wnoszenia dopłat musi wyraźnie wynikać z umowy spółki.

Zawarcie w treści umowy zapisów zgodnych z obowiązującymi przepisami art. 177 i 178 ustawy – Kodeks spółek handlowych, ma decydujące znaczenie przy rozstrzygnięciu, czy wniesione dopłaty są zaliczane do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym (w podmiocie, który otrzymuje dopłaty). Wynika to z przepisu art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie którego do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Dopłaty wniesione do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie są więc uznawane za przychód do celów podatkowych pod warunkiem, że zostały wniesione na podstawie ww. przepisów Kodeksu spółek handlowych.

Analogicznie nie są kosztem uzyskania przychodu dopłaty wnoszone przez udziałowca, co jednoznacznie określa postanowienie art. 16 ust. 1 pkt 53 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dopłat, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 11, oraz ich zwrotu.

Z przywołanych regulacji wynika, że ustawodawca jednoznacznie, nie pozostawiając wątpliwości, określił wyłączenie dopłat zarówno z kosztów uzyskania przychodów jak i z przychodów, pod warunkiem zastosowania odpowiednich zasad i trybu ich wnoszenia. Wobec powyższego, treść przytoczonych przepisów podatkowych pozwala wyprowadzić wniosek, iż operacja wniesienia dopłat i ich zwrotu (zgodnie z przepisami KSH) jest neutralna podatkowo w każdym momencie czasowym.

Odnosząc powołane uregulowania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do treści wniosku, zauważyć należy, iż zwrot wniesionych do Spółki dopłat nie stanowi dla niej kosztu uzyskania przychodu. Wobec powyższego odsetki od kredytu przeznaczonego na zwrot dopłat do kapitału w trybie art. 177 ustawy Kodeks spółek handlowych, jako ściśle związane z kategorią kosztów nie będących kosztami uzyskania przychodów, nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę: interpretacji podatkowej oraz orzeczenia sądu administracyjnego, należy stwierdzić iż zapadły one w indywidualnych sprawach w stanie faktycznym odmiennym od stanu przedstawionego przez Spółkę we wniosku i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj